Tekil temel donatı sorunu

tevfikbayir

Yeni Üye
Şuan için idecad betonarme 8 demo kullanıyorum öğrenmek için.Sorum tekil temel kullandığımda zemin emniyet olumsuz diyor.Çizim detaylarına baktığımda tekil temelde tek sıra (X ve Y) hasır atmış.Bir türlü üst sıra koymasını sağlamayadım.Acaba demo kullandığım için mi yoksa başka bir yolu var mı?

Merhaba
tevfikbayir":ul6opnm3' Alıntı:
Şuan için idecad betonarme 8 demo kullanıyorum öğrenmek için.Sorum tekil temel kullandığımda zemin emniyet olumsuz diyor.Çizim detaylarına baktığımda tekil temelde tek sıra (X ve Y) hasır atmış.Bir türlü üst sıra koymasını sağlamayadım.Acaba demo kullandığım için mi yoksa başka bir yolu var mı?
Demo programı ile esas program arasında fark yoktur. Demoda çıktı alamazsınız o kadar.
Zemin emniyeti olumsuz ise tekil temeli büyütmeniz gerekir,
Genelde Üst sıra olarak donatı konulmaz,
Alta konulan demirler, X ve Y yönü tekil temel donatıları diye tabir edilir.
Program münferit temelde hasır donatı kullanmıyor. (Radye temel ve döşemede kullanıyor.)

Ünver ÖZCAN

Ünver bey çok teşekkürler cevap için,hasırdan kastım tek sırayı belirtmek içindi.Yani şunu mu anlamalıyım,programda tekil temel hep bu şekilde hesaplama yapıyor?Genelde yurtdışı projelerde çalıştım gerçi ama ,her ne kadar statik hesaba da bağlı olsa,tekil temel dahi olsa tek sıra donatılı temel şekli hiç görmedim.Tekrar sağolun cevap için.

Tevfik

tevfikbayir":3eye4ovi' Alıntı:
Ünver bey çok teşekkürler cevap için,hasırdan kastım tek sırayı belirtmek içindi.Yani şunu mu anlamalıyım,programda tekil temel hep bu şekilde hesaplama yapıyor?Genelde yurtdışı projelerde çalıştım gerçi ama ,her ne kadar statik hesaba da bağlı olsa,tekil temel dahi olsa tek sıra donatılı temel şekli hiç görmedim.Tekrar sağolun cevap için.
Tevfik
Sorunuz hesap ile ilgili değil donatılandırma ile ilgilidir. Tekil temellerde donatılandırma TS500'de verilen esaslara göre yapılmaktadır. Tekil temellerde hesap, elastik zemine oturan plak teorisiyle yapılmaktadır.

Şuan için idecad betonarme 8 demo kullanıyorum öğrenmek için.Sorum tekil temel kullandığımda zemin emniyet olumsuz diyor.
Zemin gerilmesi aşılmasının tekil temel donatılandırma düzeni ile ilgisi yoktur. Temel boyutlarını attırmanız gerekir.

Çizim detaylarına baktığımda tekil temelde tek sıra (X ve Y) hasır atmış.Bir türlü üst sıra koymasını sağlamayadım.Acaba demo kullandığım için mi yoksa başka bir yolu var mı?
Alternatif olarak tekil temelleri radye plağı olarak da girebilirsiniz. Radye döşemede her iki yönde hesap aksı tanımlayabilirsiniz ve hesap aksı özelliklerinde üst düz - alt düz donatı seçebilirsiniz. Tekil temel boyutunda ve kalınlığında döşeme kenarı ile çizeceğiniz kapalı bir alana radye döşeme ile radye döşeme tanımlayın.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    146.7 KB · Görüntüleme: 3,138
Geri