Dairesel Kesitli Yapı Kaset Döşeme Tanımlama

Ekteki projeye kaset tanımlamak istiyorum fakat bir türlü beceremedim.Tipik kiriş belirleme kismi tam bir bulmacaya/labirente dönüştü.birinin sürekliliğini sağlasam diğer taraftan sağlayamiyorum.Bununla ilgili çözüm önerisi olan yada benzer proje çizmiş olan bir arkadaş yada yetkili var mı ?

Ekli dosyalar

• aaa.cde
    2 MB · Görüntüleme: 485
not: bu arada ekte zeminin üstündeki kattaki kücük perdeler yanlıslıkla üst kata kopyalanmıs.orayı dikkate almayın rica ediyorum.zaten konu sistemin hatasızlaştırılması değil, bu tip bi yapıya kaset tanımlayıp tiipik kirişleri gösterme yöntemi.

Merhaba;
Sizin yaptığınız şekliylede yerleşim yapılabilir ancak, kaset yerleşimini yaparken kaset kalıplarınızı 1/1 - 1/2 gibi elinizdeki kalıp boyutlarına göre optimum yerleştirmekte fayda vardır. Ekte öneri olarak hazırladığım çizimi paylaşıyorum. Döşeme içerisindeki ve çevresindeki ana kirişlerin boyutlarını kaset kalıplarının yerleşimine ve yüksekliğine göre belirlerseniz daha uygun bir çözüm olacaktır. ayrıca kaset döşeme için 20cm plak kalınlığı bence fazla gibi.
Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• KASET.png
    KASET.png
    93.9 KB · Görüntüleme: 3,471
  • kaset.cde
    2.2 MB · Görüntüleme: 490
Bu da benden olsun. Böyle yapardım gibi geliyor. Tipik kirişleri de resimdeki gibi seçerdim.

N. Y.

Ekli dosyalar

• Kaset.png
    Kaset.png
    240.1 KB · Görüntüleme: 3,449
2m proje":abstwanv' Alıntı:
Merhaba;
Sizin yaptığınız şekliylede yerleşim yapılabilir ancak, kaset yerleşimini yaparken kaset kalıplarınızı 1/1 - 1/2 gibi elinizdeki kalıp boyutlarına göre optimum yerleştirmekte fayda vardır. Ekte öneri olarak hazırladığım çizimi paylaşıyorum. Döşeme içerisindeki ve çevresindeki ana kirişlerin boyutlarını kaset kalıplarının yerleşimine ve yüksekliğine göre belirlerseniz daha uygun bir çözüm olacaktır. ayrıca kaset döşeme için 20cm plak kalınlığı bence fazla gibi.
Saygılarımla.

cevabınız için teşekkür ederim, plak vb. bu tip şeylerin kalınlığı gelişi güzel girilmiş durumda ben sadece tipik kirişleri secemediğimi anlatmaya çalıştım.Kiriş-kolon-döşeme kesit ve boyutlandırmalarına girişmedim henüz.çünkü proje normalde plaktı, sonradan bi kaç değişiklik talep edildi kolon kaldırıldı eklendi vb. derken denemek maksatlı kasete dönüştürüp tipik kirişlerini konumlarırır iken hatalar aldım.

"muhtemelen kiriş süreksizliği .." gibi.

Saygılar, tekrar teşekkürler.

NYILMAZ":abstwanv' Alıntı:
Bu da benden olsun. Böyle yapardım gibi geliyor. Tipik kirişleri de resimdeki gibi seçerdim.

N. Y.

Sayın nyılmaz, resimde uyguladığınız şekilde bende uyguladım fakat aynı hatayı alıyorum.siz bu şekilde uygulama yaptığınızda hata almıyormusunuz?
yada tekniklerimiz mi farklı.kasetleri bu şekilde yönlendirmek için hangi elemanları seçtiniz?

Tipik kiriş tanımla komutuyla tipik kirişleri seçiyor musunuz? Böylelikle tanımlanmış olur. Yetersiz tipik kiriş hatası vermez. Süreklilik her zaman tutturulabilen bir şey değildir. Kirişlerin yerleşimine bağlı olarak süreklilik denk gelmeyebilir. Ben kendi yaptığımda açıkçası sürekliliği oluşturmaya çalıştım ama geometri kontrolüne bakmadım. Projeyi de kaydetmeden kapatmışım. O yüzden yeniden yapamadım. Çünkü orada dik referanslar filan kullanmıştım. Tekrar yapmayı gözüm yemedi işin doğrusu :)

NYILMAZ":35b33d0g' Alıntı:
Tipik kiriş tanımla komutuyla tipik kirişleri seçiyor musunuz? Böylelikle tanımlanmış olur. Yetersiz tipik kiriş hatası vermez. Süreklilik her zaman tutturulabilen bir şey değildir. Kirişlerin yerleşimine bağlı olarak süreklilik denk gelmeyebilir. Ben kendi yaptığımda açıkçası sürekliliği oluşturmaya çalıştım ama geometri kontrolüne bakmadım. Projeyi de kaydetmeden kapatmışım. O yüzden yeniden yapamadım. Çünkü orada dik referanslar filan kullanmıştım. Tekrar yapmayı gözüm yemedi işin doğrusu :)

evet tam olarak bunu yapiyorum ilk defa kaset-nervür çalışmıyorum, ama bu muhtemelen tipik kiriş sürekliliği hatası alıyorum geometri kontrolünde.gözardı edilebilir bi hatamı bu?
sürekliliği bende sizin yaptığınıza yakın bi çözümle yaptım ama süreklilik hatası giderilmiyor.

Nasıl yaptığıma gelince:
Dış çerçeveye paralel olan kirişleri baz aldım. (K153-160 vs kirişleri) Nervürleri bunlara dik ve paralel yaptım. Sonrasında tipik nervür belirle ile nervürleri seçip süreklilik oluşturmaya gayret ettim. Merkeze doğru süreklilikler oluşur. Fakat yan tarafa komşu döşemeye oluşup oluşmadığı ile ilgili geometri kontrolü yapmadım.

N. YILMAZ

kadirbulut2012":tlnqkdvx' Alıntı:
evet tam olarak bunu yapiyorum ilk defa kaset-nervür çalışmıyorum, ama bu muhtemelen tipik kiriş sürekliliği hatası alıyorum geometri kontrolünde.gözardı edilebilir bi hatamı bu?
sürekliliği bende sizin yaptığınıza yakın bi çözümle yaptım ama süreklilik hatası giderilmiyor.

Farkında olarak yapıyorsanız gözardı edebilirsiniz.

Alıcağım çıktılarda büyük hatalarla karşılaşırım gibime geliyor.

aldığım hata ekte

Ekli dosyalar

• asdasdsad.jpg
    asdasdsad.jpg
    118.3 KB · Görüntüleme: 3,423
kadirbulut2012":9mo5q1el' Alıntı:
Geometri kontrolünde iki sınıf var. Hata ya da uyarı. Eklediğiniz ekran görüntüsündeki mesaj uyarıdır, hata değil . Program "böyle bir durum var gözden geçirin" diyor. Girdiğiniz veri girişi amacınıza uygunsa ki size önerilen veri girişleri uygun görünüyor, bu uyarıyı dikkate almayabilirsiniz.

HakanŞahin":205c8ji5' Alıntı:
kadirbulut2012":205c8ji5' Alıntı:
Geometri kontrolünde iki sınıf var. Hata ya da uyarı. Eklediğiniz ekran görüntüsündeki mesaj uyarıdır, hata değil . Program "böyle bir durum var gözden geçirin" diyor. Girdiğiniz veri girişi amacınıza uygunsa ki size önerilen veri girişleri uygun görünüyor, bu uyarıyı dikkate almayabilirsiniz.

hata/uyarı ayrımını bunca zamandır kullanmama rağmen yada sürekli "hata" olarak algılamamdan kaynaklı dikkat etmemişim.
teşekkür ediyorum.

Geri