Kolon serbest yüksekliği

Merhaba, bir projede kolon serbest yüksekliğini nasıl giriyoruz?
örneğin 0.5 m kotlu döşeme ile 3.60 m kotlu bi yapı arasında 2.0 m kotunda bir kiriş var kolona bağlanmış.kiriş boyutları 25/50 o kirişin alt kotu 1.5 kotu oluyor alttaki döşemenin kirişleride 0.5 de bağlanıyor. bu durumda o kolonun serbestliğini 1 m olarak mı gireceğiz?
ve sadece bulunduğu kat için mi giriyoruz?
-1 felan değil direkt 1 m yazıyoruz değil mi?program 0 kotunu o katın tavanını aldığı için kafam karıştı.-2.10 mu yazmalıyım 1 metremi yazmalıyım bilemedim.

teşekkürler şimdiden.

kadirbulut2012":7w7sd75x' Alıntı:
Merhaba, bir projede kolon serbest yüksekliğini nasıl giriyoruz?
örneğin 0.5 m kotlu döşeme ile 3.60 m kotlu bi yapı arasında 2.0 m kotunda bir kiriş var kolona bağlanmış.kiriş boyutları 25/50 o kirişin alt kotu 1.5 kotu oluyor alttaki döşemenin kirişleride 0.5 de bağlanıyor. bu durumda o kolonun serbestliğini 1 m olarak mı gireceğiz?
ve sadece bulunduğu kat için mi giriyoruz?
-1 felan değil direkt 1 m yazıyoruz değil mi?program 0 kotunu o katın tavanını aldığı için kafam karıştı.-2.10 mu yazmalıyım 1 metremi yazmalıyım bilemedim.

teşekkürler şimdiden.

Merhaba,
Normalde kolon serbest yüksekliği girmeniz gerekmez. Projenizi yükleyin, şu kolonda şu nedenle kolon serbest yüksekliğini değiştirmek istiyorum şeklinde açıklama belirtirseniz, ne yapmanız gerektiğini tam olarak yazabiliriz.

S01 " kesme güvenliği sağlanamıyor" hatası alıyorum.forumda incelediğimde kolon serbest yüksekliğini değiştirilmesi yönünde cevaplanmış sorulara denk geldim benzer şekilde.o sebepten serbest yüksekliği sormak istedim.
projeyi ektedir.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

(ortadaki yuvarlak bölgedeki kirişlerin bağalandığı kolonar/ zemin katın kotunun -1.5 metrelik kısımlarında kirişler bağlanıyor 4 kolona)

Merhaba,

Projenizde SZ18, SZ20, SZ129, SZ131 kolonlarında kolon serbest yüksekliği bulunamıyor. Bu kolonların serbest yüksekliklerini, perde ve kirişlerin arasındaki kalan mesafe kadar, 1.5 metre verin. Diğer kolonlarda "program bulsun" olarak bırakabilirsiniz.
İyi çalışmalar

Geri