Deformasyon (Şehim)

Herkese Merhabalar !
Su deposu tasarlıyorum fakat depo'nun ilk 3 katını tasarladığım zaman deformasyon değerleri düşük, üzerine 1 veya 2 kat çıktığımda deformasyon değerleri ilginç derecede artıyor.
Bunun için gerekse kiriş boyutlarında gerekse duvar yüklerini 0 deger aldım ama sonuç yine aynıydı ! Donatı bakımından da değişiklik yaptım yine olmadı.
Çözüm için neler yapabilirim ? Bu deformasyonları göz ardı edebilir miyiz ?

Ekli dosyalar

• Adsız12.png
    Adsız12.png
    255 KB · Görüntüleme: 3,053
  • Adsız-1.png
    Adsız-1.png
    209.2 KB · Görüntüleme: 3,049
İlk ekran görüntüsüne dikkatlice bakarsanız maksimum deformasyon uçları boşta olan eğik kolonların en uç noktalarında oluşmaktadır. Kolonlar hem eğik hem de boyları uzun olduğu için 2. mertebe etkileri haliyle önem kazanmış ve konsol kiriş gibi uçları fazla deplasman yapmış.

İkinci görselde daha fazla kat olsa da kolon uçları bağlı olduğu için bu kadar fazla deplasman görmüyorsunuz.

Yapı gerçekte ilk görseldeki gibi yapılacaksa, kolon uçları sadece görsel (mimari) amaçla boşta duracaksa ihmal edebilirsiniz. Bunun yorumu mühendise yani size kalmış bir şey.

Öğrenci iseniz ve yapı davranışını öğrenmeye çalışıyorsanız ne güzel. Fakat projeci bir mühendis iseniz bu sorunuz beni korkuttu doğrusu. ;)

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.
İki resmi karşılaştırmak amacıyla paylaştım.
Belirtmek istediğim şey normal inşaa aşamasında olan tasarımın ilk 3 katta deformasyon normal iken iki kiriş giriş yapıldığında böyle değerler veriyor. Üstelik açısı 0 derece olan kolon ile tasarladım tasarımı mı ! Deformasyon değerleri aynı olmasa da birebir diyebilirim.

Bu proje ve sifir derece girdiginizi soylediginiz projeyi ekleyin.
Deplasmanlari sadece dusey deplasman olarak dusunmeyin. Dialogda ux uy uz deplasmanlarindan hangilerini inceleyecekseniz
isaretleyin. 4 kusur cikan deplasman, toplam deplasman degeri. Boyle cikmasinin sebebi, yatay deplasman katkisi.
Resmini koydugunuz deplasmanlarda bir anormallik yok. Projeyi eklediginizde daha fazla bilgi sahibi oluruz
Deplasmanlari soldaki renkli skaladan degil de cursoru deplasmani almak istediginiz dugum noktasina goturup ux uy uz rx ry rz
Deplasmanlarini bu sekilde inceleyiniz.

Kolonlari sifir derece (dikey) de girseniz, dairesel kirislerin kolonlara baglandigi noktada, kolonlari ice dogru yatiracak donme meydana gelir bu donme kolonlarin ust ucunda yatay deplasmana sebep olur. Ayrica dairesel kirisler kolonlari eksenel olarak iceriye ceker.

MaFiAMaX":1nmxmohb' Alıntı:
İlk ekran görüntüsüne dikkatlice bakarsanız maksimum deformasyon uçları boşta olan eğik kolonların en uç noktalarında oluşmaktadır. Kolonlar hem eğik hem de boyları uzun olduğu için 2. mertebe etkileri haliyle önem kazanmış ve konsol kiriş gibi uçları fazla deplasman yapmış.

İkinci görselde daha fazla kat olsa da kolon uçları bağlı olduğu için bu kadar fazla deplasman görmüyorsunuz.

Yapı gerçekte ilk görseldeki gibi yapılacaksa, kolon uçları sadece görsel (mimari) amaçla boşta duracaksa ihmal edebilirsiniz. Bunun yorumu mühendise yani size kalmış bir şey.

Öğrenci iseniz ve yapı davranışını öğrenmeye çalışıyorsanız ne güzel. Fakat projeci bir mühendis iseniz bu sorunuz beni korkuttu doğrusu. ;)

Pardon sonda ki kısmı görmemişim , işin doğrusu tekniker'im konut benzeri yapıların statik tasarımlarını yapıyorum kendimi geliştirmek adına , kendimi kaptıramayıp alışagelmiş tasarım yapmayı deniyorum. İşte gördüğünüz gibi sonuçların nasıl etki ettiğini , etkiyen kuvvetlerin nasıl karşılaşacağını araştırıyorum. Şunu da belirtmek isterim ; köylerde bulunan betonarme depo'nun akrabalarımız'ın ziyaretiyle dikkatimi çekti. Yanılmıyorsam depo 25 yıl önce inşaa edilmiş , bugüne kadar hala ayakta , peki ayakta durmasının sebebi ne olabilir ? Eğik kolonlar ve yay kirişler fazla deformasyon'a sebep olabilir. Aslında bir nebze de bu sorunun cevabını arıyorum ! Sizin önerileriniz nedir ?
Saygılarımla

Ismail Hakki Besler":3rkuiaof' Alıntı:
Bu proje ve sifir derece girdiginizi soylediginiz projeyi ekleyin.
Deplasmanlari sadece dusey deplasman olarak dusunmeyin. Dialogda ux uy uz deplasmanlarindan hangilerini inceleyecekseniz
isaretleyin. 4 kusur cikan deplasman, toplam deplasman degeri. Boyle cikmasinin sebebi, yatay deplasman katkisi.
Resmini koydugunuz deplasmanlarda bir anormallik yok. Projeyi eklediginizde daha fazla bilgi sahibi oluruz
Deplasmanlari soldaki renkli skaladan degil de cursoru deplasmani almak istediginiz dugum noktasina goturup ux uy uz rx ry rz
Deplasmanlarini bu sekilde inceleyiniz.

Ekli dosyalar

• SU DEPOSU.rar
    1.2 MB · Görüntüleme: 120
iamahmetkaplan":1lrr4iui' Alıntı:
Attığım projeleri yeniden ve son derece dikkatli tasarladım , yalnız en son katta ki kirişlerin donatı bilgilerini göremiyorum.
Kirişler kendi içinde kapalı alan oluşturduğu için betonarme diyaloğunda ve çizimlerde görünmüyor. Kirişlerden birini örneğin K1 kirişini seçip, Obje Özelliklerini komutunu tıklayın. Açılan Kiriş Ayarları Diyaloğu/ Donatılar sekmesinde "Sağ uçta kirişi sürekli kabul et" satırındaki işareti kaldırıp, analiz yapın.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• kiriş_ayar.png
    kiriş_ayar.png
    48.3 KB · Görüntüleme: 2,837
Levent Özpak":1knvy47l' Alıntı:
iamahmetkaplan":1knvy47l' Alıntı:
Attığım projeleri yeniden ve son derece dikkatli tasarladım , yalnız en son katta ki kirişlerin donatı bilgilerini göremiyorum.
Kirişler kendi içinde kapalı alan oluşturduğu için betonarme diyaloğunda ve çizimlerde görünmüyor. Kirişlerden birini örneğin K1 kirişini seçip, Obje Özelliklerini komutunu tıklayın. Açılan Kiriş Ayarları Diyaloğu/ Donatılar sekmesinde "Sağ uçta kirişi sürekli kabul et" satırındaki işareti kaldırıp, analiz yapın.
İyi çalışmalar

Teşekkür ederim , donatılar'ı görebiliyorum !

Geri