Yardım ve önerinize ihtiyacım var

mehdieminoglu

Yeni Üye
KÜLTÜR MERKEZİNE AİT BİR PROJE ÇİZİYORUM. KONFERANS SALONU VE TİYATRO SALONU İÇİN AYRILAN KISIM BETONARME OLACAK DEDİLER. KOLON AÇIKLIKLARI 25 M OLACAK ŞEKİLDE ÇÖZDÜM. RAPORDADA HERHANGİ BİR SIKINTI YOK. AMA İÇİM RAHAT DEĞİL. PROJEYİ KONTROL EDİP EKSİKLİKLERİ VEYA DEĞİŞİKLİK YAPMAM GEREKEN YERLERİ SÖYLERSENİZ SEVİNİRİM. DOSYA ÇOK BÜYÜK OLDUĞUNDAN FORUMA ATAMADIM. MAİL ADRESİ ATARSANIZ GÖNDERİRİM. TEŞEKKÜRLER

Re: SAYIN MESLEKTAŞLARIM YARDIM VE ÖNERİNİZE İHTİYACIM VAR

bağlantı olarak ekleyebilirsiniz mehdi bey

daha önce foruma bişey yüklemediğim için doğrusu bilmiyorum yüklemeyi

wetransfer.com sitesi bir dosya paylaşım sitesidir. Yüklediğiniz dosya 7 gün boyunca saklanır ve sonra otomatik olarak silinir.

Yüklemek istediğiniz dosyayı seçtikten sonra 3 nokta yan yana olan bir düğme var ona basın ve gönderme şeklini "bağlantı" olarak seçin, tekrar 3 noktalı düğmeye basın ve aktar düğmesine basın. Yükleme bitince size kısa bir link verecek, o linki buradan paylaşın.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: Yardim ve onerinize ihtiyacim var

Merhaba
Önerilerim;
--Yapıyı yarı rijit olarak çözün, (rijit çözüm uygun değil.)
--kaset döşeme kalınlıklar az Döşeme kalınlıkları artırın, (yarı rijit çözümde çok fazla döşeme hatası var.)
--Kirişlerde pilyeyi kaldırın,
--Donatı sabitleme tiklerini kaldırıp hesap yaptırın,
--Kaset döşemede daha dengeli bir yük dağılımı için mevcut dış kolonların ortasına kolon koyup mevcut dış kolonların ebatlarını küçültme daha iyi olur,
--Kaset kirişler, kolonları ortalasın,
--Merdivenleri mesnetleyip Ritz metoduna göre çözüm yaptırabilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

Merhaba;

Katlardaki 25m lik kirişleriniz 3 parça olarak girilmiş bu durum moment diyagramları incelendiğinde hatalı bir kabul olduğu anlaşılıyor. Bu 3 parça olarak girdiğiniz kirişleri seçip birleştiriniz ve tek parça haline getiriniz, yani 25 uzunluğunda tek kiriş. Bunu yaptığınızda göreceksinizki yetersizlikler mevcut.
Bunun haricinde 25m açıklık için bu sistem 10cm civarında sehim yapıyor, bu değer yönetmelik limitleri içinde kalıyor gibi gözüksede kullanım açısından uygun değildir.
Sehim değerinin bukadar yüksek çıkmasının sebebi 25m açıklık için seçilen kiriş kesitlerinin yetersiz olmasıdır, kiriş kesitlerinin arttırılması gerekir ancak bu durumdada uygulama zorluklarıyla karşılaşacaksınız.

Tavsiyem böyle bir sistemi daha çok irdeleyip alternatif olabilecek döşeme sistemlerinide göz önünde bulundurmanız olacaktır.

Saygılarımla.

değerli önerileriniz için teşekkür ederim. önerdiğiniz şeyleri yaptıkdan sonra son durumu yine paylaşırım. tekrar teşekkür ederim. :)

Geri