Mantar doseme temiz aciklik degeri nasil belirlenir

MANTAR DÖŞEME SİSTEMİ OLUŞTURDUM İSTEK ÜZERİNE FAKAT OLUŞTURDUĞUM SİSTEMDE BAZI TEREDDÜTLERİM VAR TEMİZ AÇIKLIK DEĞERİNİ NEYE GÖRE BELİRLİYORUM EKSİKLERİMİZ VAR MI SÖYLERSENİZ SEVİNİRİM.YANLIŞ İŞLEM YAPMAYAYIM.BİRDE RADYE TEMELDE ÇOK FAZLA DONATI OLDUĞUNU ÖNGÖRÜYORUM AMA BAKARSANIZ SEVİNİRİM.projeye eklere ekledim

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• KAT PLANLARI.pdf
    632.6 KB · Görüntüleme: 153
Merhaba,

1.) Analiz ayarlarında döşeme dizayında deprem etkilerini dikkate alın.

2.) Döşeme hesap akslarının donatı düzenini "düz+pilye" yerine, "üstte düz+altta düz" olacak şekilde değiştirin. Bunu uyguladıktan sonra döşeme betonarme diyaloğunda ilave donatılar sekmesinde ilave donatıları inceleyin. Ayrıca 3B görselleştirmede hep düşey hep depremli kombinasyonlar için döşemede oluşan iç kuvvetleri inceleyebilirsiniz. Özellikle düşey taşıyıcı eleman kenarlarında , döşeme düzlemi içinde oluşan eksenel çekme/basınç kuvvetlerini inceleyin(F11, F22). En büyük eksenel çekme/basınç değerini donatı akma dayanımı fyd değerine bölerek, eksenel çekme/basınç değerine karşılık gelen gerekli donatı değerini yaklaşık olarak bulabilirsiniz. Eğilme donatısını bu değerle karşılaştırarak gerekirse döşeme donatılarını attırma yoluna gidebilirsiniz.

3.)Yapınız 4. deprem bölgesinde ve TDY 2007 madde 2.5.1.4'de "perde içermeyen kirişsiz döşemeler süneklik düzeyi normal sistemler olarak dikkate alınacaktır" koşulu belirtilmiştir. Yapınızda sadece x yönünde 2 adet perde buluyor. y yönünde de hiç perde bulunmuyor. Bu yapıyı süneklik düzeyi yüksek çözemezsiniz.
a. Yapıyı süneklik düzeyi normal seçerseniz (R=4) iki yönde alfa>=0.75 koşunun sağlamalısınız. (TDY 2007 Madde 2.5.3)
b. Yapıyı süneklik düzeyi karma seçerseniz R=6 alabilirsiniz ancak en az alfas> 0.4 koşununu sağlamalısınız. Detaylar için madde TDY 2007 2.5.4.1'i inceleyiniz.

Mantar döşeme açılık değerini TS500 minimum kalınlık kontrolü için sorduğunuzu varsayarak, iki kolon eksenleri arasındaki en büyük açıklık değerini dikkate alarak tespit edebilirsiniz. Konsol kısımları için ise, kolon ekseninden konsol ucuna olan en büyük açıklık değerini baz alarak, TS500'de konsollar için verilen kalınlık kontrolünü uygularak tespit edebilirsiniz.

HAKAN BEY ÖNCELİKLE TEŞEKKÜR EDERİM ÖNERİLERİNİZ DOĞRULTUSUNDA PROJEDE DÜZENLEMELER YAPTIM.SON OLUŞTURDUĞUM HALİYLE PROJEMDE SIKINTI VARMI BAKABİLİRMİSİNİZ ÖZELLİKLE DÖŞEME HESAP AKSLARIMIN DOĞRULUĞUNDAN PEK EMİN DEĞİLİM.SONUÇTA İLK DEFA YAPTIM VE UYGULAMADAKİ SIKINTILAR BAŞIMIZI AĞRITABİLİR.KOLAY GELSİN ŞİMDİDEN

Merhaba,
Bir önceki mesajımda yazdığım 2. maddeyi de dikkate alın. Hesap akslarının donatı tipini üstte düz+altta düz" olacak şekilde değiştikten sonra programın bulduğu ilave donatıları uygulayın. Dilerseniz Bursa ofisimizi arayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken hususlar için, gerekirse bilgisayarınıza bağlanarak size yardımcı oluruz.

Ayrıca kolon akslarından kolon aksları arasındaki mesafeler dikkate alınıp TS500 kalınlık kontrolü yapıldığında döşeme kalınlığı H>=23 cm alınması gerektiği görülüyor.
S1 orta noktasın konsol ucu mesafesi 265 cm. h>=265/12= 22.08 cm
S7-S8 arasıdaki mesafe 617.5 cm h>=617.5/30=20.58 cm

HAKAN BEY HEPSİNİ UYGULADIM FAKAT 3 TANE KOLONDA ÜST KATLARDA ÖZELLİKLE 5.KATTA ÇOK FAZLA DONATI YIĞILMASI OLUŞUYOR BUNUN SEBEBİ NEDİR YANLIŞ YAPTIĞIMIZ BİRŞEYLERMİ VARKİ.KOLAY GELSİN SİZLERE

Ekli dosyalar

• RESİM.jpg
    RESİM.jpg
    111.7 KB · Görüntüleme: 2,997
Geri