Kiriş keseme güvenliği ve donatı yetmiyor hatası

1. kattaki k34 kirişinde kesme güvenliği sağlanmıyor ve donatı yetmiyor hatası veriyor fakat zemin katı 1. kata kopyaladığımda hata düzeliyor merak ettiğim sorun 1. kattaki k34 kirişine ne yaparsa yapayım düzelmedi kat kopyaladımda neden düzeliyor hatayı nerde yapıyorum

Evet yaptim ve problem duzeldi ve bir yontem daha denedim kirisi sildim tekrar analiz ettim yine duzeldi. geometrik hatada yok bu uygulamalarim disinda projede kiris boyutunu 30/70 yaptim yine duzelmedi acaba idecad ten kaynakli bir problem midir nedenini bir turlu bulamadim. Proje 4 mb gectigi icin yukleyemedim

Merhaba
Düzelmeyen olarak yüklediğiniz projede kirişlerde 1. katta DS (donatı sabitleme) var bunlar kaldırılıp hesap yapıldığında verdiği hata mesajları ile;
Zemin katı 1. kata kopyalayıp hesap yapıldığında hata mesajları aynı.
Yani ideCAD de bir hata yok.
Muhtemelen düzelen diye yüklediğiniz projede farklı düzeltmeler yaptınız.
Not:
--Yeni projede donatı sabitleme yapmayın,
--P2 perdesinde kata neredeyse hiç bağlantı yok,
--P2 ile S10 bağlasaydınız iyi olurdu,
--Merdiveni dikkatli modellemenizi öneririm,
--Radyede de DS var kaldırıp çap büyütün.

Ünver ÖZCAN

Unver bey dediklerinizi yaptim duzelmemis projede bu seferde 2. Katin k34 kirisinde kesme sorunu verdi fakat 2. Kattaki hicbir kiriste donati sabitlemede yok sizce neyden kaynaklaniyordur Yine kat kopyalama yaptim sorun duzeldi. Isterseniz deneyebilirsiniz .Yardimci olursaniz sevinirim.merdive modellemesinde mimariye uydum.kolonla perdeyi merdivenden dolayi baglayamadim

bakil":4lo79omt' Alıntı:
1. kattaki k34 kirişinde kesme güvenliği sağlanmıyor ve donatı yetmiyor hatası veriyor fakat zemin katı 1. kata kopyaladığımda hata düzeliyor merak ettiğim sorun 1. kattaki k34 kirişine ne yaparsa yapayım düzelmedi kat kopyaladımda neden düzeliyor hatayı nerde yapıyorum
bakil":4lo79omt' Alıntı:
Unver bey dediklerinizi yaptim duzelmemis projede bu seferde 2. Katin k34 kirisinde kesme sorunu verdi fakat 2. Kattaki hicbir kiriste donati sabitlemede yok sizce neyden kaynaklaniyordur Yine kat kopyalama yaptim sorun duzeldi. Isterseniz deneyebilirsiniz .Yardimci olursaniz sevinirim.merdive modellemesinde mimariye uydum.kolonla perdeyi merdivenden dolayi baglayamadim
Merhaba,
Germencikdüzelmeyen.ide85 projesinde Zemin kat G değeri 1. ve 2 kattan farklı. Zemin kat üst katlara kopyaladığında üst kattaki G değerleri ve buna bağlı olarak analiz sonuçları değişecektir.

-K34 kirişindeki sorun etriye yetersizliği. Kiriş Betonarme diyaloğunda DS sütunundaki işaretleri kaldırın. Donatı seçimi diyaloğundan kiriş etriyesi için 10'luk donatı çapını seçerek analiz yapın.
Bazı tespitler;
-4. katta S10 ve S8 kolonlarının altında döşeme kenarları var. K1 kirişi S08' e bağlanmıyor.
-D14 isimli eğimli döşemenin S10 kolonuna bağlanması için S8-S10 kolonları arasına döşeme eğimiyle uyumlu kiriş tanımlayın. K1 kirişine bağlanması için kiriş yüksekliğini artırınız.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• germencik.png
    germencik.png
    60.8 KB · Görüntüleme: 2,335
Geri