saridurmus

Kıdemli Üye
Geoteknik rapor , TBDY 2018 Yönetmeliğinde Bölüm 16 da istenilen Deprem altında Temel Zemini ve Temellerin Tasarımında 16.2.2.2 e göre kimler tarafından ve nasıl hazırlanacak. Görüşlerinizi alabilirmiyim.

Teşekkürler İsmail Bey,
Bunu biliyorum belediyelere temsilciliğimize bunun çıktı olarak verdim. Belediyemizin kafasındaki tereddütleri bunun yanında İstanbul Tekil seminerlerinden (Zemin Etüdü El Kitabı ve Uygulama Esasları) Ozan Dadaşbilge Y. İnş. Müh. ün semirerinin pdf çıktısınıda sundum. Ayrıca TBDY 2018 bölüm 16 - Ek16D gibi dökümanlarla Geoteknik Uzmanından çıkması gerektiğini bu günkü toplantıda ikna ettim.

Allah aşkına elinde yeni formatta Geoteknik raporu olan var mı? Bizim belediyeye gide gele geoteknik raporun en son geldiği nokta artık Statik rapor oldu. Eşdeğer Deprem Yükü hesabını istiyorlar, Statik raporda sadece sonuç var, işlemleri bulamadım yoksa hiç tartışmayalım diye alıp Geoteknik rapora koyacaktım.. Geoteknik rapor proje öncesinde öneri-uyarı amaçlı hazırlanmıyor mu? Statik rapordan herhangi bir veriyi almak mantıklı mıdır? Yardımcı olun perişan oldum artık ya..

Zemin etüdünde istenen maksimum temel basınç değeri
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bu konu forumun yukarıdaki linkinde tartışılmış.

ideYAPI bu konuda çalışma başlattı

Ekli dosyalar

• Geoteknik Rapor.png
    Geoteknik Rapor.png
    47.7 KB · Görüntüleme: 12,094
huseyinakkus56":3vkp56e4' Alıntı:
Allah aşkına elinde yeni formatta Geoteknik raporu olan var mı? Bizim belediyeye gide gele geoteknik raporun en son geldiği nokta artık Statik rapor oldu. Eşdeğer Deprem Yükü hesabını istiyorlar, Statik raporda sadece sonuç var, işlemleri bulamadım yoksa hiç tartışmayalım diye alıp Geoteknik rapora koyacaktım.. Geoteknik rapor proje öncesinde öneri-uyarı amaçlı hazırlanmıyor mu? Statik rapordan herhangi bir veriyi almak mantıklı mıdır? Yardımcı olun perişan oldum artık ya..

Merhaba;

Geoteknik rapor statik projede temel tasarımı için esas olacak bir veridir. Geoteknik rapor hazırlanırken statik projede bir ön analiz yapılıp yapının tabanında oluşan temel basınçları (temel zeminindeki oturma hesapları vb. için) belirlenmeli ayrıca yapıya etkiyen toplam yatay kuvvet (temel kayma kontrolleri için) belirlenmelidir. Bu sebepten geoteknik rapora statik projeden veri aktarımı gerekli ve zorunludur.

Geoteknik rapora veri oluşturacak statik ön çalıma verilerini İsmail beyin eklediği tablo şeklinde özet olarak verebilirsiniz. Şimdilik program bu tabloyu otomatik hazırlamadığı için;

Radye temellerde G+Q, 1.4G+1.6Q, Depremli kombinasyonların en olumsuzu için TEMEL TABAN BASINÇ GRAFİĞİ ve Yapının tabanına etkiyen toplam yatay Kuvvet Vt yi verebilirsiniz.

Mütemadi ve Tekil temeller için ise Vt ye ilaveten G+Q, 1.4G+1.6Q, Depremli kombinasyonlar için ayrı ayrı temel raporu hazırlayıp verebilirsiniz.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• GEOTEKNİK İÇİN.pdf
    879.5 KB · Görüntüleme: 986
Yardımlarınız için teşekkür ederim ben bahsettiğiniz şekilde rapor hazırlıyorum ancak Vt değerini statikten alıyoruz belediye bunu hesapla diyor. Hangi değeri alıyorsak onun işlemlerini yaparak geoteknik rapora aktarın diyor. Vt'yi rapordan direk sonuç olarak alabiliyoruz gördüğüm kadarıyla. Bu hesapları-işlemleri rapordan alma şansımız var mı?

huseyinakkus56":g5dryb35' Alıntı:
Yardımlarınız için teşekkür ederim ben bahsettiğiniz şekilde rapor hazırlıyorum ancak Vt değerini statikten alıyoruz belediye bunu hesapla diyor. Hangi değeri alıyorsak onun işlemlerini yaparak geoteknik rapora aktarın diyor. Vt'yi rapordan direk sonuç olarak alabiliyoruz gördüğüm kadarıyla. Bu hesapları-işlemleri rapordan alma şansımız var mı?
Dinamik analiz raporunda Vt değerleri basılıyor. Projenizin dinamik analiz raporunu alıp hazırladığınız rapora ekleyebilirsiniz.

Perdelere düzgün yayılı yük etki ettirme işlemini yapamadım. Objeleri seçtikten hiçbir şey olmuyor.

Ekli dosyalar

• 122222.png
    122222.png
    16.8 KB · Görüntüleme: 11,913
Modal analizle bulduğunuz Vt yi elle hesaplama şansınız yok. Kaldıki bu sorumluluk proje müellifinde kimse bu değeri nereden buldun ispatla diyemez. Derse çok saçma ve içinden çıkılamaz bir noktaya gider bu iş. O zaman bütün statik hesapları el hesabıyla ispatlayalım. [emoji2]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2m proje":126wzwrt' Alıntı:
Modal analizle bulduğunuz Vt yi elle hesaplama şansınız yok. Kaldıki bu sorumluluk proje müellifinde kimse bu değeri nereden buldun ispatla diyemez. Derse çok saçma ve içinden çıkılamaz bir noktaya gider bu iş. O zaman bütün statik hesapları el hesabıyla ispatlayalım. [emoji2]

Modal analizden hesaplanan Vt çoğu zaman Eşdeğer Statik Vt den %10 lar mertebesinde küçük olan bir değerdir. Vt nin hesanının bir önceki aşaması, her mod için hesaplanan Modal Vt değerleridir. Bu her mod için hesaplanan Modal Vt değerleri CQC ile birleştirilir ve Vt bulunur. Dinamik analizde hesaplanan her türlü büyüklük böyledir. Kolon kiriş uç kuvvetleri plak gerilmeleri, Temel ile ilgili değerler. Yani programın hesapladığı hemen herşey Modal olarak hesaplanır ve CQC birleştirmesi yapılır.

Ismail Hakki Besler":3uu6vn0w' Alıntı:
2m proje":3uu6vn0w' Alıntı:

Modal analizden hesaplanan Vt çoğu zaman Eşdeğer Statik Vt den %10 lar mertebesinde küçük olan bir değerdir. Vt nin hesanının bir önceki aşaması, her mod için hesaplanan Modal Vt değerleridir. Bu her mod için hesaplanan Modal Vt değerleri CQC ile birleştirilir ve Vt bulunur. Dinamik analizde hesaplanan her türlü büyüklük böyledir. Kolon kiriş uç kuvvetleri plak gerilmeleri, Temel ile ilgili değerler. Yani programın hesapladığı hemen herşey Modal olarak hesaplanır ve CQC birleştirmesi yapılır.
Peki İsmail Bey görseldeki parametreler dinamik analizde mevcut değil mi?
Örneğin bu parametleri TBDY 4.19'da yerine koyduğumuzda her mod için hesaplayıp CQC birleştirmesi mi yapacağız?

Ekli dosyalar

• 12s1.png
    12s1.png
    25.1 KB · Görüntüleme: 11,887
  • Adsız1.png
    Adsız1.png
    70.6 KB · Görüntüleme: 11,887
Dinamik Vt zaten birlestirilmis degerdir. Birsey birlestirmenize gerek yok. Onceki mesajimda programda ne yaptigimizi nasil hesapladigiimizi anlatiyorum.
ideCAD response sonucu CQC birlestirmesi yaparak hesapladigi Dunamik Vt degerini basar.

Ismail Hakki Besler":14mwj4ti' Alıntı:
2m proje":14mwj4ti' Alıntı:

Ayrica bahsettiginiz TBDY 4.19 Formulu Esdeger deprem yuku hesabi ile ilgilidir. Bu deger de (Esdeger Vt) zaten programda hesaplanir ve basilir.

İsmail Bey ne demek istediğinizi anladım. Amacım belediyenin isteği doğrultusunda o Vt değerini kendim hesaplamam. Çünkü belediye Vt değerini direk statik rapordan almamızı kabul etmiyor. Aşama aşama nasıl hesaplanıyorsa istiyor. Ben de bir çıkar yol aradım ama öyle elle hesaplanacak gibi görünmüyor.

Merhaba;

Program Modal Analiz gerçekleştirir ve TBDY 2018 4.8.4 gereği Eşdeğer Deprem Yükü yöntemi ile karşılaştırma yaparak gereken durumlarda modal analiz sonuçlarını arttırır. Buradan yola çıkarak sizin geoteknik raporda vermek üzere elle eşdeğer deprem yükü yöntemine göre Taban kesme kuvveti hesaplamanız yeterlidir. Hesapladığınız değeri de Dinamik analiz raporunda verilen Eşdeğer deprem yükü Taban kesme kuvveti ile karşılaştırarak hata yapıp yapmadığınızı belirleyebilirsiniz.

** Excelde formüller otomaik değildir, lütfen TBDY 2018 - BÖLÜM 2 ' ye göre spektrumu ve Ra değerini siz elle düzeltiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    35.9 KB · Görüntüleme: 11,820
  • 2.png
    2.png
    14.5 KB · Görüntüleme: 11,807
  • Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi.xlsx
    12.9 KB · Görüntüleme: 352
Geri