Aynı katta birden fazla diyafram ile analiz nasıl yapılır

huseyinakkus56

Tanınmış Üye
Merhabalar.. Ekteki projede karşılaştığım sorunlara bakabilir misiniz?
1-) Birden fazla diyafram ile analiz yapmıyor. (Dilatasyon var yapı iki farklı blok şeklinde çalışıyor)
2-) Bodrumda Kalıp Planı alıyorum bazı perdeler görünmüyor.
3-) 'Zemin Emniyet Olumsuz' uyarısı alıyorum ama radye sonuçlarını incelediğimde gerilmelere göre zemin taşıma gücü gayet iyi.

Re: Aynı katta birden fazla diyafram ile analiz nasıl yapılı

huseyinakkus56":1shsgj0q' Alıntı:
1-) Birden fazla diyafram ile analiz yapmıyor. (Dilatasyon var yapı iki farklı blok şeklinde çalışıyor)
3-) 'Zemin Emniyet Olumsuz' uyarısı alıyorum ama radye sonuçlarını incelediğimde gerilmelere göre zemin taşıma gücü gayet iyi.

1)ideCAD Statik aynı katta birbirleriyle bağlantısı olmayan diyaframları otomatik ayrdeder . Sol ve sağ bloklar ayrı iki blok olarak algılanarak hesap yapmış program. Asansor katı diyaframları dahil her katta iki tane olmak üzere 10 diyafram var.

3)Negatif zemin gerilmesi kontrolu işaretlemişsiniz.

Ekli dosyalar

• Diyaframlar ayri.png
    Diyaframlar ayri.png
    847 KB · Görüntüleme: 4,623
  • negatif zemin gerilmesi.png
    negatif zemin gerilmesi.png
    49.4 KB · Görüntüleme: 4,622

huseyinakkus56":1aqswo5l' Alıntı:
2-) Bodrumda Kalıp Planı alıyorum bazı perdeler görünmüyor.
Merhaba,
Programda 50 cm'den daha fazla üst kot verilmiş su basman perdeleri kat tabliyesinde olmadığı(perdenin üst kotu, kat düzlemine bulunmadığı) için kalıp planında çizilmemektedir. Temel aplikasyon planında çizilmektedir. Yapınızda kademe var, 1. bodrum katı subasman perdeleri değil, rijit bodrum perdeleridir. Bu perdelerde subasman seçeneği işaretlenmiş. Subasman seçeneğini iptal edip kalıp planı aldığınızda perdeler istediğiniz şekilde görünecektir.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    197 KB · Görüntüleme: 4,584
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    53.9 KB · Görüntüleme: 4,583

huseyinakkus56":1buanj5h' Alıntı:
7 versiyonunda birden fazla rijit diyafram olduğunda analiz öncesinde rijit diyafram durumu kullanıcıya soruluyordu.
8 versiyonundan sonra bu durum otomatik yapıldı. Rijit diyaframlar otomatik algılanıyor, tespit ediliyor. Birden fazla rijit diyafram bulunması durumunda tek rijit diyafram çözümüne izin verilmiyor.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.. Bir şey daha sormak istiyorum. Bodrum ve Zemin kat Plak, 1 ve 2. kat Asmolen.. Bu durumda analizi asmolene göre ve yarı rijit yapmam daha doğru olur değil mi? Öyleyse 2018 yönetmeliğine göre veri girişlerimde bir yanlışlık var mı?
-Bu arada kolon kiriş birleşim bölgesine ait verileri göremiyorum. Bir yanlışlık mı var?

huseyinakkus56":1fsnyhx7' Alıntı:
Yardımlarınız için teşekkür ederim.. Bir şey daha sormak istiyorum. Bodrum ve Zemin kat Plak, 1 ve 2. kat Asmolen.. Bu durumda analizi asmolene göre ve yarı rijit yapmam daha doğru olur değil mi? Öyleyse 2018 yönetmeliğine göre veri girişlerimde bir yanlışlık var mı?
-Bu arada kolon kiriş birleşim bölgesine ait verileri göremiyorum. Bir yanlışlık mı var?
Merhaba,
-Yarı rijit diyafram analiz modeline göre çözüm yapın,
-Analiz ayarlarından TBDY 2018 Analiz ayarları sihirbazını çalıştırın.
Burada yapı enlem /boylam gibi bilgileri doğru girdiğinizi ve spectrum parametrelerini doğru aldığınızı varsayıyorum

En sonda R Katsayısı seçimi kısmına geldiğinizde Rx ve Ry için A24 - Boşluksuz perde ve çerçeve sistem için(Asmolen binalarda) Rx ve Ry yi 5 almanız gerekiyor.

Bu şekilde analiz yaptığınızda "Perde Devrilme Momenti" raporudaki 4.3.4.6 kontrolündeki Toplam Mdev >= 0,75 Mo koşulunu sağlamak zorundasınız.

Sizin projenizde bu değerler 0,55 - 0,66 aralığında kalıyor. 0,75 değerini sağlamak için iki yönde perde eklemeniz gerekmektedir.

Ekli dosyalar

• Boşluksuz perde.png
    Boşluksuz perde.png
    107.3 KB · Görüntüleme: 4,491
  • perde devrilme momenti.png
    perde devrilme momenti.png
    140 KB · Görüntüleme: 4,490

Prof. Dr. Mehmet Nuray Aydınoğlunun Asmolen binalara ilişin bilgilendirmesi ektedir.

Ekli dosyalar

• Asmolen döşemeli sistem açıklama.png
    Asmolen döşemeli sistem açıklama.png
    223.4 KB · Görüntüleme: 4,488

Aynı zamanda sünekliği de sınırlı mı seçmeliyim?

Ekli dosyalar

• 1xx.png
    1xx.png
    11.8 KB · Görüntüleme: 4,470

Son gönderdiğim asmolen sistemlere ilişkin açıklamaları okursanız. Asmolen sistemlerde sınırlı süneklikde çözme olanağınız yok.
Karma olarak devam edebilirsiniz. ve Perde devrilme momenti oranlarını sağlamanız gerekiyor.
Raporda gözüken o açıklama döşeme sistemi dikkate alınmadan genel yazılmıştır dikkate almayın. Oranı sağladığınızda bu açıklama yerine "ok" işareti göreceksiniz.

Anladım çok teşekkür ederim. Son olarak kolon kesme güvenliğini hesabı yapılmıyor. Raporda birleşim bölgesi güvenliği verileri yok. Bunun sebebi nedir?

huseyinakkus56":23aeavk1' Alıntı:
Anladım çok teşekkür ederim. Son olarak kolon kesme güvenliğini hesabı yapılmıyor. Raporda birleşim bölgesi güvenliği verileri yok. Bunun sebebi nedir?
Karma sistem seçimi yapıldığı için bu kontrollerden muafsınız. Yüksek süneklik düzeyini seçerek analiz yaparsanız bu raporlar verilir.

Geri