Performans Analizi

ideCAD Betonarme hakkında sorular, görüşler, öneriler

Performans Analizi

Mesajgönderen aksualigurbuz » 28 Ara 2010, 10:51

idecad i yeni kullanmaya başladım.şöyle bi durum var.kendim basit bir şekilde bina tasarlıyorum simetrik olarak.sonra bunu ide de çözdüğümde sıfır hata çıkıyor.sonra ben bu binayı performans analizine tabi tutuyorum ve bana kirişlerde ileri hasar durumu kolonlarda ileri hasar durumu gibi ibareler çıkıyor.neden böyle birşey oluyor anlamıyorum.çünkü bazı yerlere teknik rapor vermek istiyorum.vereceğim bina 2007 ye göre çözülmüş.bunların bazı durumlarda numune tutanakları olmuyor.bu nedenle ben karot aldırmak zorunda kalıorum.vs..vs..sonuçlar genelde kurtarmıyor.ancak aklıma şu geliyor:''kendim sıfırdan proje bile yapsam hasar durumu çıkıyor.bunlarda çıkması daha normal" diyorum.acaba yanlış karar mı veriyorum diyorum kendi kendime.birde sizlerden ricam tam olarak performans analizi nasıl yapılır ide de,sonuçlar nasıl incelenir,hangi hasar durumlarında ne yapılmalıdır anlatabilir misiniz.eğer detaylı bir anlatım olursa harika olur bu sayede aklımdaki soruları daha rahat sorabilirim ve nerelerde ne yanlışlar yapıyorum anlayabilirim ve yanlış karar vermekten kurtulurum.basit bir binanın önceki ve sonraki durumların anlatan,sonuçların ne anlama geldiğini daha detaylı gösteren bir anlatım olursa daha iiyi olur.benim bu dediklerim yönetmelikte var ancak pratikte de görmek daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.birde ide güçlendirme yapılacak elemanları gösteriyor mu acaba.atıyorum ''K131 KİRİŞİ GÜÇLENDİRİLMELİDİR'' deniyor mu yoksa hasar yüzdelerinde biz mi çıkaracağız.kusura bakmayın daha önce yapmadığım için belki basit sorular soruyorum ancak dediğim gibi daha önce yapmadım. yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden teşekkür ederim....
aksualigurbuz
 
Mesajlar: 47
Kayıt: 10 Mar 2010, 10:26
Konum:

Re: PERFORMANS ANALİZİ

Mesajgönderen Levent Özpak » 28 Ara 2010, 12:03

Merhaba,

Öncelikle güçlendirme projesi yaparken Deprem Yönetmeliği Bölüm 7 de belirtilen güçlendirme ile ilgili hususlara hakim olunması gerektiğini düşünüyorum.

Doğrusal performans analizinde esas olan yapının durumuna göre Can Güvenliği yada Hemen kullanım performans düzeyini sağlamaktır. Bazı elemanların belirgin veya ileri hasar seviyelerinde olması her zaman sorun teşkil etmez. Binaların deprem peformansının koşul ve kabulleri Deprem Yönetmeliği Bölüm 7.7 de belirtilmektedir.

Eğer bir yapı da istenen performans düzeyi sağlanamıyorsa, peformans düzeyine ulaşacak şekilde güçlendirme yapılabilir. Program kesme hasarlı elemanlar göçme bölgesinde kabul edilmediği takdirde -bu eleman güçlendirilmelidir- şeklinde bir bilgi vererek uyarmaktadır.
Bunu dışında zaten direkt eleman bazında bir güçlendirmeden söz etmek bence çok doğru olmaz. Hedeflenen performans seviyesini yakalayacak bir şekilde sistemin tamamı düşünülerek bir güçlendirme çözümü daha uygun olur.

Programda güçlendirme projelerinde veri girişinde izlenecek yol hakkında aşağıdaki linklerden bilgi edinilebilir.

http://www.idecad.com.tr/destek/egitim6/statik/dogrusal_performans_analizi/dogrusal_performans_analizi.html

http://www.idecad.com.tr/destek/egitim6/statik/guclendirme_perdesi_mantolama/guclendirme_perdesi_mantolama.html

İyi çalışmalar
Kullanıcı avatarı
Levent Özpak
 
Mesajlar: 2197
Kayıt: 09 Eki 2008, 10:24

Re: PERFORMANS ANALİZİ

Mesajgönderen aksualigurbuz » 29 Ara 2010, 09:48

teşekkür ederim levent bey.linkleri izliyeceğim ancak bi sorum daha vardı.neden sıfır binaya analiz yaptığımda sıkıntı çıkmıyorda sonradan aynı binaya aynı metaryallerle doğrusal performans analizi yaptırdığımda hasar bölgesinde çıkabiliyor.hatta perdelerde kesmeden dolayı güçlendirme yapılması gerekir diyor.madem öyleydi de neden analizde hata vermiyor...
aksualigurbuz
 
Mesajlar: 47
Kayıt: 10 Mar 2010, 10:26
Konum:

Re: PERFORMANS ANALİZİ

Mesajgönderen Levent Özpak » 29 Ara 2010, 10:33

aksualigurbuz yazdı:teşekkür ederim levent bey.linkleri izliyeceğim ancak bi sorum daha vardı.neden sıfır binaya analiz yaptığımda sıkıntı çıkmıyorda sonradan aynı binaya aynı metaryallerle doğrusal performans analizi yaptırdığımda hasar bölgesinde çıkabiliyor.hatta perdelerde kesmeden dolayı güçlendirme yapılması gerekir diyor.madem öyleydi de neden analizde hata vermiyor...


Bahsettiğiniz proje dosyasını forma ekler misiniz? Eğer dosya boyutu büyükse destek@ideyapi.com.tr adresine mail ile de gönderebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Levent Özpak
 
Mesajlar: 2197
Kayıt: 09 Eki 2008, 10:24

Re: PERFORMANS ANALİZİ

Mesajgönderen HakanŞahin » 29 Ara 2010, 11:49

aksualigurbuz yazdı:"...neden sıfır binaya analiz yaptığımda sıkıntı çıkmıyorda sonradan aynı binaya aynı metaryallerle doğrusal performans analizi yaptırdığımda hasar bölgesinde çıkabiliyor.hatta perdelerde kesmeden dolayı güçlendirme yapılması gerekir diyor.madem öyleydi de neden analizde hata vermiyor...


Merhaba,

Analiz sonrasında programın hata vermemesi performans analizinde elemanın kurtarması anlamına gelemez önemli olan yapının hedeflenen performans düzeyini yakalayabilmesidir. Ancak;

Tersten gelelim:

1. Yeni girdiğiniz perdelerin neden kesmeden gittiğinin incelenmesi gerekir. Resimde gösterdiğim parametrelerin buna yol açtığı kanısındayım. Lütfen kontrol edin.

Binanız yeni tasarım olduğundan:

"Alt ve üst uçta etriye sıklaştırması var." işaretli olmalı
"Donatı korozyonu çarpanı = 1" alınmalı.
"Yetersiz kenetlenme boyu akma gerilmesi çarpanı =1" alınmalı.

Ekran Alıntısı.JPG
Ekran Alıntısı.JPG (54.14 KiB) 13992 kere görüntülendi


Aynı parametreler kolonlar ve kirişler için de söz konusudur.

2. Perdenin gevrek eleman olarak hasarlı olması, yapınızın performans düzeyini etkiliyor haliyle. Yapınız bu yüzden (hasar yazmışsnız sanırım göçme demek istediniz) göçme bölgesinde çıkıyor.

Daha kapsamlı yardım almak istiyorsanız, Levent Bey'in belirttiği üzere projenizi mesaja ekleyin veya dosya boyutu büyükse eposta ile teknik servisimize gönderin.

İyi çalışmalar...
Kullanıcı avatarı
HakanŞahin
Site Admin
 
Mesajlar: 2598
Kayıt: 09 Eki 2008, 10:37
Konum:

Re: PERFORMANS ANALİZİ

Mesajgönderen yasinarslan » 29 Ara 2010, 14:17

aksualigurbuz yazdı:teşekkür ederim levent bey.linkleri izliyeceğim ancak bi sorum daha vardı.neden sıfır binaya analiz yaptığımda sıkıntı çıkmıyorda sonradan aynı binaya aynı metaryallerle doğrusal performans analizi yaptırdığımda hasar bölgesinde çıkabiliyor.hatta perdelerde kesmeden dolayı güçlendirme yapılması gerekir diyor.madem öyleydi de neden analizde hata vermiyor...


Merhaba;
Yapıların tasarımında genel olarak iki çeşit ilke vardır.
1- Kapasiteye dayalı tasarım (Kuvvete dayalı)
2- Şekil değiştirmeye dayalı tasarım (Performansa dayalı)
Yönetmelikte 2. Ve 3. Bölüme göre yapmış olduğunuz tasarımlar kuvvete dayalı tasarımdır. Bu yöntemde malzemenin sadece lineer kısmı dikkate alınır ve depremde üzerine gelen momenti taşıyacak şekilde dizayn edilir. Malzemenin sadece lineer kısmını kullanmak üzerine gelen etkileri taşıması demek aslında hiç hasar görmemesi yani çatlak bile oluşmaması demektir. Ancak Eğer bu şekilde tasarım yapılırsa ekonomik ve estetik yapı yapmak mümkün olmamaktadır. Yönetmelik yapının yıkılmadan belli oranda hasar görerek sistemi taşıması için deprem yükünü azaltma şeklinde kaba bir yaklaşım sunmuştur. Yani Şu demektir. Yapı elemanlarınızı sıfır hasara göre boyutlandırdınız ancak hasar görme durumunu deprem yükünü azaltarak sağlayalım yönetmelikteki R azaltma katsayısının anlamı demektir. Burada deprem yükünün 8 gibi bir katsayı ile azalttığınızdan aslında yapı elemanlarınız belli oranlarda elbette hasar görmektedir. Sadece siz bunu gözeterek veya hangi elemanın ne derece hasar gördüğünü tespit edemeyerek hesaplarınızı yapmış oluyorsunuz. Performansa dayalı tasarımda sadece hasar görecek olan bu elemanların hasar mertebelerini tek tek tespit etmiş oluyorsunuz. Ayrıca dikkate aldığınız R binaya göre değişkendir aslında performans analizi sonucunda R yi tam olarak kaç alıp lineer analiz yapmanız gerektiği bilgisine de ulaşabilirsiniz. Programın performans analizi modülünü bu bilgiler altında değerlendirmenizin fikir vereceğini umuyorum. Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
yasinarslan
 
Mesajlar: 4
Kayıt: 08 Eki 2008, 17:02

Re: PERFORMANS ANALİZİ

Mesajgönderen aksualigurbuz » 29 Ara 2010, 16:55

tamam teşekkür ederim.olayı anladım.bir kaç yerde katsayılarla ilgili hata yapmışım artık güçlendirme yapılması gerekiyor diye ibare çıkmıyor.videolarda yardımcı oldu.kirişlerde ve kolonlarda bulunan hasar değerleride yönetmelikler içerisinde.sıkıntı kalmadı yani.çok teşekkür ederim.iyi çalışmalar...
aksualigurbuz
 
Mesajlar: 47
Kayıt: 10 Mar 2010, 10:26
Konum:

Re: PERFORMANS ANALİZİ

Mesajgönderen saridurmus » 29 Ara 2010, 22:39

Hesabı yaparken yasin beyin dediği gibi ne hesabı yaptığımıza bakmamız gerekir. Hangi hesabı yapıyorsak yani kapasitemi yoksa performansmı onunla ilgili yönetmeliği iyice okumak lazım. Her iki yöntemin uygulama amacı farklı onu göz önünde bulundurmalıyız diyorum. Herkese Geriye dönüp baktıklarında iyiki yaşamışım dedikleri günlerin daha fazla olması dolu yaşayacakları bir yıl dilerim.
saridurmus
 
Mesajlar: 425
Kayıt: 13 Eki 2008, 17:25
Konum:

Re: PERFORMANS ANALİZİ

Mesajgönderen o_berdibek » 11 Şub 2013, 11:04

performan analizinde Deprem yükü azaltma katsayısı R=1 alınıyor ancak sıfır bir yapı çüzüldüğünde R=6,7,8 gibi değerler alabiliyor. örneğin gerçekte deprem yükü 100 ton ise performans analizinde binaya etkiyen deprem yükü 100/R=1 olduğundan dolayı 100 tondur.sıfır çözülen bir çerçeve sisteminde binaya etkiyen deprem yükü ise 100/R=8 olduğundan dolayı 12,5 tondur. tasarım bu değerlere göre yapıldığından dolayı sıfır bir yapıyı performans analizinde çözünce kurtarmamasının nedeni de yukarıda bahsettiğim tasarım deprem yüküdür.
o_berdibek
 
Mesajlar: 32
Kayıt: 10 Oca 2012, 17:43
Konum:

Re: Performans Analizi

Mesajgönderen batuhann28522 » 06 Nis 2018, 13:25

İyi günler performans analizi yapmak istiyorum ancak ilk önce yatay yüklerle analiz yapın diyor. Analiz ayarlarından yatay yük kuvvetlerini uygula seçeneğiyle analiz yapıyorum ancak yine performans analizi yapmıyor.
batuhann28522
 
Mesajlar: 80
Kayıt: 27 Eki 2016, 12:54
Konum:

Re: Performans Analizi

Mesajgönderen Levent Özpak » 06 Nis 2018, 15:48

batuhann28522 yazdı:İyi günler performans analizi yapmak istiyorum ancak ilk önce yatay yüklerle analiz yapın diyor. Analiz ayarlarından yatay yük kuvvetlerini uygula seçeneğiyle analiz yapıyorum ancak yine performans analizi yapmıyor.

Merhaba,
Projede döşeme olmayan katlar(rijit diyaframsız) var ise , analiz yöntemi otomatik olarak "Elemana Özgü sonuçlardan mod katkılarının birleştirilmesi" seçeneğine göre analiz yapılır ve genel analiz yapıldığında analiz durumu penceresinde bilgi verilir.
analizdurumu.png
analizdurumu.png (49.1 KiB) 745 kere görüntülendi

Programda rijit diyaframlı yapıların performans analizi yapılabilir.
İyi çalışmalar
Kullanıcı avatarı
Levent Özpak
 
Mesajlar: 2197
Kayıt: 09 Eki 2008, 10:24


Dön ideCAD Betonarme

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 3 misafir