Kısa Kiriş Sorunu

Ali Kızgın

Yeni Üye
Merhaba
projelerimde genelde karşılaştığım kısa kiriş sorunları var. genelde gövde donatılarının çapını, adedini veya kiriş boyutlarını değiştirerek bu sorunları giderebiliyordum ama şuan üzerinde çalıştığım projede 3 kirişi düzeltemedim. bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

projeyi eklentiden yükleyemediğimden ayrı bir siteye yükledim
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Sn Meslektaşım,

Ekteki alternatif çözüm mimari olarak sorun teşkil etmez ise, tercih edilebilir, birkaç döşemedeki yetersiz donatıları düzeltirsiniz artık!

Selamlar

G.KOSE

Ürettiğiniz alternatif çözüm için teşekkür ederim fakat bu çözümü en son çare olarak kullanmayı tercih ederim.
İyi Çalışmalar.

KISA KİRİŞLERDE KESME KUVVETİNİN YÜKSEK OLMASI NEDENİYLE KİRİŞ BOYUTLARINI NE KADAR BÜYÜTÜRSENİZ BÜYÜTÜN BOYUTLAR YETERSİZ KALACAKTIR.
KISA KİRİŞLERDE KİRİŞ ETRİYELERİNİN ÇAPINI VE ARTTIRIP, ETRİYE ARALIKLARINI AZALTIRSANIZ KİRİŞ BOYUTLARI YETERLİ OLACAKTIR. SİZİN PROJENİZDE K47 KİRİŞİNİN BOYUTUNU 30/60 YAPIP, ETRİYELERİ f14/10 YAPARAK ÇÖZÜM SAĞLANDI.

p3 perdesini zeminden itibaren 20/140 yapın kirişleriniz 25/50 kurtarır.

Bu çözümü size kim önerdi, merak ettim doğrusu, değiştirdiğiniz değer, program tarafından otomatik hesaplanan, ve analizi doğrudan etkileyen bir parametredir.
Yapmanız gereken çözüm, kısa kirişlerde rijitlik azaltması olmalıdır ki, kirişin üstlendiği mesnet momenti azalsın.

G.KÖSE

excalibur_24":17o5vhj4' Alıntı:
mrb arkadaşlar ben kısa kiriş sorunlarını kiriş-statik-d1=1 yaparak çözüyorum.
iyi çalışmalar herkese
Merhaba,
d1 parametresine müdahale ederek kirişin rijit kol uzunluğuna müdahale etmiş oluyorsunuz. Özellikle kolon ve panele bağlanan kirişlerin rijit kollarına müdahale etmek bence doğru bir yaklaşım değil. Eğer taşıyıcı sistem de değişikliğe gidilemiyorsa belki kirişin deprem yükleri altında çatladığı düşünülerek çatlamış kesit rijitliği kullanılabilir.

İyi çalışmalar

Levent Bey Merhaba

d1:1 konusunu biraz açabilirmisiniz d1=1 olunca ne oluyor d1=0 yada d1=0.5 olunca neoluyor.

Bu Etabs deki kolon kiriş birleşim bölgelerindeki rijit zone faktör mantığı ile aynımı...

Teşekürler..

d1: Kirişlerde kirişin sol ucunun teorik düğüm noktası ile kirişin sol ucu arasındaki eksantrisitenin X eksenine paralel mesafedir.
d2: Kirişlerde kirişin sağ ucunun teorik düğüm noktası ile kirişin sağ ucu arasındaki eksantrisitenin X eksenine paralel mesafedir.

d1=1 yazılırsa kirişin sol ucu teorik noktasından 1 cm sola, d1=0.5 yazılırsa 0.5 cm sola kaydırmış olunur. d1=0 ise kiriş boyu ve rijit kol mesafesi programın otomatik belirlediği değerdir.

Ekli dosyalar

• d1_2.jpg
    d1_2.jpg
    53.1 KB · Görüntüleme: 8,312
Geri