Ni zayıf kat

SAYIN FORUM YETKİLİLERİMİZ EKTE BULUNAN PROJEMDE Nİ(0.60 ZAYIF KAT HATASI VERMEKTEDİR. BODRUM KATIN ZAYIF KAT OLDUĞU VE SİTEM RİJİTLİĞİNİN ARTMASI GEREKLİ OLDUĞU BİLDİRİLDİ. ASLINDA BODRUM KATIN ALANIN ÜST KATLARA GÖRE ÇOK AZ OLMASINDAN KAYNAKLANDIĞI KANAATİNDEĞİM AMA KONU İLE İLGİLİ ÇÖZÜM YOLUNU BELİRTİRSENİZ SEVİNİRİM BODRUM KATI NE UFALTA BİLİYORUM NEDE BÜYÜLTEBİLİYORUM. YARDIMLARINIZ VE GÖRÜŞLERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Ekli dosyalar

• 12.cde
    1,008 KB · Görüntüleme: 572
Re: Nİ ZAYIF KAT

Merhaba;

Projenizde 1. Bodrum kat zaten rijit kat olarak tanımlanmıştır, 1.Bodrum kattaki panellerinizin "Su basman /tüm katlarda devam etmeyen panel" seçeneğini işaretlemenize gerek yoktur. Bu seçeneği işaretlemediğiniz takdirde bodrum katınızdaki paneller etkili kesme alanı hesabına dahil edilecek ve projenizdeki sorun çözülmüş olacaktır.

Saygılarımla.

Merhaba:

Projenizde:
1. 10 aksında üst üste iki temel görünmekte. üst kotta TK33-35 silmeniz gerekir. (modelleme açısından yanlış)
2. temelde böyle kot farkı olan yerlerdeki altta kalan temellerin üzerine diger temellerden istenmeyen yükler gelebilir buna dikkat etmek lazımdır.(Zemin durumuna göre değerlendirilmeli.)
3. Önemli bir şey daha üst kottaki iki yapının arasında iki tarafında kiriş olmayan döşeme konulmuş (D11, d=15 cm), 15 cm döşeme verildiğinde A2-A3 düzensizliğini sağlamıyor. En iyi çözüm boşta olan kenarlara kiriş koymak veya döşemeni kalınlığını 20 cm çıkarmak. 20 cm yaptım kurtadı.
KOLAY GELSİN.

batuhann28522:17t94b3e' Alıntı:
İyi günler betonarme üzeri çelik çatı projede zayıf kat sorununu çözemedim yardımcı olurmusunuz
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Merhaba,
-Zemin katta döşeme ve kiriş bağlanmayan çok sayıda kolon var. Bu kolonlar kat etkili kesme alanına dahile edilmez.
Zayıf kat düzensizliği ile ilgili
Not:
Projede bloklar arasında dilatasyon derzi bırakmanız gerekir.
İyi çalışmalar

Teşekkürler cevabınız için ancak öneriniz nedir ne yapmalıyım. Birde çelik çatıya bakabildinizmi. 20 tane bağlı olmayan 50*50 kolonlar var bunların yüzey alanları (0.25*20 = 5 m2) bu 5 m2 yi +Awx +Awy kısmına 5 ekleyerek yaptım doğrumu yanlış mı

Geri