Merdiven Analizi ve B.arme Çizimleri

insmuh_gk

Etkin Üye
Merdiven analizi ve cizimlerini yapan bir arkadaş, açıklayıcı bir örnekleme yaparak buraya koyabilir mi?

şimdiden teşekkürler.

1-Merdiven kütüphanesinden merdiven seçerek çizim alanına yerleştirin.
2-Merdiven özelliklerine girerek merdiven boyutlarını ve yük bilgilerini merdiveninize uygun şekilde düzenleyin.
2-Merdiven mesnetlerini tanımla komutu ile mesnetlenme koşullarını belirleyin.
3-Merdiven Betonarme hesap aksı çiz komutu ile merdiven donatı akslarını belirleyin.
4-Merdiven analizi komutunu tıklayın.
5-Merdiven çizimlerini alın.
Not: Kullanıcı İsterse mevcut bir merdiveni kullanmak yerine Merdiven oluştur komutu ile kendi merdivenini oluşturabilir veya mevcut bir merdivene yeni alanlar ekleyebilir.

Örnek merdiven çizimi ve raporu ektedir.

merdiveni binayla beraber mi analiz ediyor yoksa ayrı ayrımı analiz yapıyor
merdiven yükünü döşeme ve kirişlere otomatik aktarıyormu

Proje içerisine yerleştiriliyor ancak merdiven ayrı bir konstrüksüyon olarak çözülüyor. Şimdilik bina ile birlikte çözülmüyor

Havuz oluşturmak için,
- Rota komutu ile oluşturacağınız havuzun sınırlarını kapalı bir alan oluşturacak şekilde belirleyin.
-Havuz komutunu tıklayın. Oluşturduğunuz Kapalı alanı seçin. Mouse un sağ tuşuna basın. havuz oluşacaktır.
-Havuz analizi komutuna basarak analiz yaptırın
-Analizden önce isterseniz ,Havuz yardımcı toolbarındaki "Havuz yüzey eğimini belirle" komutu ile havuzun farklı derinlikte olmasını sağlayabilirsiniz. "Havuz yüzey özelliklerini ayarla" komutu ile havuz döşeme kalınlığı, su seviyesi ve havuz eğimini belirleyebilirsiniz. "Havuz Duvar Özelliklerini Ayarla" komutu ile havuzu oluşturan duvarların kalınlığı kot ve üst kotları değiştirilebilirsiniz.
-Analiz sonrasında Perspektif penceresinde sağ tuş menüden 3B çerçeve satırını tıklayarak herhangi bir yükleme için moment , donatı alanı ve deplasmanları inceleyebilirsiniz.

Levent Bey...
merdivenlerdeki hesaplanan donatıyı değiştirebiliyor muyuz?
eger donatıları manuel olarak degistiremiyorsak, hazır beta versiyonundayken , bu konuda da bi duzeltme yapılsa sevinirim..
calışmalarınızda basarılar....

Sayın Mirza,
Merdiven Betonarme Diyaloğunda merdiven donatıları değiştirilebiliyor. İyi dilekleriniz için teşekkürler.

Levent bey teşekkürler,

havuz modelleyip analizi yaptıktan sonra betonarme ve çizim sonuçlarına nasıl ulaşıyoruz?

Selamlar

Güray Bey merhaba,
Havuz betonarme ve çizimleri program olanakları arasında yer almamaktadır.
İyi çalışmalar

Havuz duvarlarında , tabanda ve küpeştelerde betonarme hesabı yapılıp m de cm2 cinsinden ( cm2/m ) on ve arka yüzlerde As değerleri veriyor benim elimdeki 6.0010 Versiyonu.

merdiveni çizdikten sonra üstte kirişle bağlantısnı nasıl sağlıyoruz? ve altta radye temel veya süreli temele nasıl otutturuyoruz. bunu açıklayıcı bi örnek verirmisiniz?

Merdivenler şu an için 3 boyutlu taşıyıcı sistemin dışında elemanlardır. Statik anlamda böyle bir tanım olmuyor ama merdiven yüklerini ilgili elemana dış yük olarak verebilirsiniz.

İDECAD STATİĞİ 6 SÜRÜMÜNÜN DEMOSUNU İNDİRDİM FAKAT DENEMEK AMAÇLI ÇİZİM YAPMAK İSTİYORUM MERDİVEN DONATISINI ÇİZMİYOR MERDİVENİ YERLEŞTİRİYORUM. MERDİVEN ANALİZİ YAPTIRIYORUM MERDİVEN ÇİZİMİ DİYORUM ÇİZMİYOR BOŞ BİR EKRAN ÇIKIYOR DEMO DİYEMİ ACIBA ?

Tüm bu bahsettiklerinizi yapabilmeniz için öncelikle tıpkı döşemelerde olduğu gibi hesap aksları tanımlamanız gerekir.
Hesap aksını ise merdiven toolbarınını içinde var orada bulabilirsin.

okn":281r77b2' Alıntı:
İDECAD STATİĞİ 6 SÜRÜMÜNÜN DEMOSUNU İNDİRDİM FAKAT DENEMEK AMAÇLI ÇİZİM YAPMAK İSTİYORUM MERDİVEN DONATISINI ÇİZMİYOR MERDİVENİ YERLEŞTİRİYORUM. MERDİVEN ANALİZİ YAPTIRIYORUM MERDİVEN ÇİZİMİ DİYORUM ÇİZMİYOR BOŞ BİR EKRAN ÇIKIYOR DEMO DİYEMİ ACIBA ?

ben de çizemedim. buradaki çelik merdiveni koymak kolayıma geldi :)
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Hoşbulduk :)

Merdiven çizimindeki ölçülendirmeler hep böyle karışık çıkıyor. (bu hata zaman zaman merdiven çizimi hariçinde diğer çizimler içinde yapılan manuel ölçülendirmede de görülmektedir.) Ölçülendirme şekilleri ve yazı yerleşimi eskiden daha iyi idi.

Merdiven kesitlerin hepsi aynı yöne bakmalı. Bir anlaşılma kargaşalığı var. İster plandaki merdivenin sağında, ister solunda olsun açısı hep aynı yöne olmalı. Kimse bu çizime bakmak için için kağıdı döndürmez.

Ekli dosyalar

• merdiven.jpg
    merdiven.jpg
    290.7 KB · Görüntüleme: 16,152
NYILMAZ":17cexf8t' Alıntı:
Merdiven çizimindeki ölçülendirmeler hep böyle karışık çıkıyor. (bu hata zaman zaman merdiven çizimi hariçinde diğer çizimler içinde yapılan manuel ölçülendirmede de görülmektedir.)

Nedim merhaba,

Çizgi ve ölçü karışıklığı ile ilgili bir sorun görünmüyor. Çizimin projesini mesaja ekler misin? Diğer çizimler için de bir proje ekleyebilirsin...

Nedim merhaba,

Çizgi ve ölçü karışıklığı ile ilgili bir sorun görünmüyor. Çizimin projesini mesaja ekler misin? Diğer çizimler için de bir proje ekleyebilirsin...
Hakancığım kolay gelsin,
Ekte hatalı ölçüler olan bir proje ve merdiven çizimi var. nasıl göremediniz jpegde anlayamadım. ama böylesi daha iyi oldu. Bu manuel ölçüde her zaman olmuyor. Bazen esc ile komuttan çıkınca düzeliyor. Bazen de obje editle girip hiç bir şey yapmadan tamama basınca düzeliyor. Ama ilk defa merdiven otomatik ölçülendirmesinde karşılaştım. (dosya boyutu büyük geldi mail atıyorum)

Madem yeri geldi Çizim/ merdiven çizimleri ikonu ile Çizim / Kalıp planı çiz ikonu aynıdır. Bilginize...

Geri