3 Boyutlu kütüphane paylaşımı

MZS

Yeni Üye
Herkese merhaba.

ideCAD ile ilgili böyle bir forumun açılması çok güel olmuş.Öncelikle bunun için teşekkür ederim yetkililere.

Madem böyle bir forum açıldı, özellikle 3 boyutlu görselleştirme ile ilgili döküman alış-verişi de yapılabilir mi acaba burdan?Forumda böyle bir bölüm açılmasında sakınca var mıdır?
Benim elimde küçük de olsa faydalı olabileceğini düşündüğüm, kendi çabalarımla 3ds den ktp2 ye çevrilmiş bir arşiv var.Bunları paylaşabilirim sizlerle.Ama bunun yanında pek çok da eksiğim var.Özellikle iç mekan bileşenleri açısından...Kalteli ve kapsamlı bir 3 boyut kütüphanesi ihtiyacı her gün kendini hissettirir oldu.İnternetten bulduğum bazı ''free'' 3ds içerikler var ancak bu yöntem epey zaman alıyor.Eğer elinde hazır ktp2 ye çevrilmiş kütüphanesi olan arkadaşlardan destek görebilirsek yararlı olur diye düşünüyorum.Foruma eklenmiş çok güzel render çalışmaları var.Mesela onlardaki içerikleri ktp2 olarak paylaşmamız mümkün olur mu acaba?

Herkese iyi çalışmalar dilerim...

3 BOYUTLU KÜTÜPHANE PAYLAŞIMI

Merhaba,
mesajınızı bu başlık altına taşıdım.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Ktp 2 paylaşımlarınız için kullanabilirsiniz.

Versiyon 6.2006 güncellememizde yeni mimari ihtiyaçlara göre modernize edilmiş 300 kadar yeni kütüphaneyi kullanıcılarımıza ulaştırdık. Kısa bir süre sonra bu kadar daha yeni kütüphaneyi
yine 6 versiyonun ücretsiz bir güncellemesi olarak paylaşacağız. Bunun dışında render galerilerinde kullanılan 3ds modellerin ktp2'ye çevrilenlerine (mutfak render projesinde) aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Fikir sahibi olarak çevirdiğiniz veya modellediğiniz ktp2 formatlı kütüphaneleri ve texture'larını bizlerle paylaşarak iyi bir başlangıç yapmanızı ve bu başlığı hareketlendirmenizi bekliyoruz. :)

Re: 3 BOYUTLU KÜTÜPHANE PAYLAŞIMI

Teşekkürler Arzu Hanım.

Demo versiyondan ideCAD 6'yı inceledim.Bende 5.11 var.Yükseltme fırsatım olmadı henüz ama gördüğüm kadarıyla en kısa süre içinde yükseltsem iyi olacak galiba. :) Zira henüz tam olarak beklentilerimizi karşılayamasa da gerek renderlardaki foto gerçekçiliğin artırılması(günışığı uyugulaması çok uygun bir yenilik olmuş mesela), gerekse getirdiği diğer yeniikler açısından ideCAD 6 oldukça gelişmiş bir versiyon olarak karşımıza çıktı.İlerleyen zamanlarda eksikliklerin giderileceğini ve daha gelişmiş bir program olacağını umuyorum.Zaten kullanıcılar gördükleri eksiklikleri fırsat buldukça bildiriyordur.

Bu kısım biraz konuyla ilgisiz kaldı ama kusuruma bakmazsınız umarım.

Gelelim konuya...

Elbette ki ben elimdeki mini arşivi paylaşmak isterim sizlerle.Ancak foruma nasıl dosya yükleyebilirim ya da yükleyebilir miyim bilmiyorum.Dosya yükleme sitelerine yükleyip link versem uygun olur mu?

Tekrar merhabalar,
link de verebilirsiniz, foruma da ekleyebilirsiniz. Mesaj yazdığınız sayfada aşağıda eklenti yüklemesi kısmı vardır. O kısma tıklayıp browse'u tıklayıp, yükleyeceğiniz dosyayı seçiyorsunuz. (rar veya zip yaparsanız iyi olur.) Sonra dosya ekle diyorsunuz. Bu işlemler yapılınca satıra yerleştiri göreceksiniz zaten. Eklenti mesaja link olarak ekleniyor bu şekilde. Bu kadar. Aynı şekilde aldığınız render'ları da ekleyebilirsiniz.

Saygılarımla

Anladım.Teşekkürler.

Elimdeki kütüphaneyi kategorize edip yüklüyorum.Umarım forum kullanıcılarının işine yarar.

Bildiğiniz gibi ktp2 ye çevrilen kütüphane elemanlarını, projenizin plan düzleminde görebilmeniz için iderender'da ktp2 ye dönüştürmeden önce 'plan oluştur' komutuyla objenizin üstten görünüşünü elde etmelisiniz.Elimdeki araçların ve bazı ağaçların modelleri plan düzleminde çok yoğun olduğu için bazı objelerin planlarını oluşturmam mümkün olmadı.Program çok zorlanıyor plan oluştururken ve kilitleniyor.Bu yüzden ben de göz kararı elimden geldiğince plan sınırlarını gözeterek bazı objelerin planlarını kendim basit çizgi ve çemberlerle oluşturdum.Umarım sorun teşkil etmez bu durum.

Burada bahçe ve bazı dış mekan elemanları var.

Teşekkürler. Umarım yaptığınız başlangıçla bu başlık hareketlenir ve iyi bir kütüphane paylaşım aracı olur.
İyi çalışmalar dilerim...

Sıradaki dosya boyutları 2mb dan fazla olduğu için rapidshare'den vereceğim.

Burada birkaç tane insan figürü var...

Arzu Dural Gök":jffpy9sd' Alıntı:
Teşekkürler. Umarım yaptığınız başlangıçla bu başlık hareketlenir ve iyi bir kütüphane paylaşım aracı olur.
İyi çalışmalar dilerim...

Teşekkür ederim.

Ben de öyle umarım Arzu Hanım.Zira ben zaten ideCAD'in daha da yaygınlaşıp benimsenmesinde bunun etkisinin çok olacağına inanıyorum.Bu yüzden resmi bir forumun açılmasını çok önemsedim ve çok sevindim buna.Diğer yaygın kullanımda olan görselleştirme ve tasarım programlarının en büyük avantajı bu bence.Pek çok ortamda o programlarla ilgili döküman ve bilgi bulunabilirken ideCAD ile ilgili bilgi alış-verişi yapmak çok kolay olmuyordu.Bundan böyle bu eksikliğimiz de olmayacak umarım.

Bu günlerde işlerimden arta kalan zamanımın bir bölümünü 3 boyutlu kütüphanemi zenginleştirmeye ayırmış durumdayım.Ben yine yeni kütüphane elemanlarım oldukça buradan paylaşmaya devam edeceğim zaman zaman.Umarım diğer forum kullanıcılarımızın da katkılarıyla hep birlikte arşivlerimizi genişletebiliriz.

Herkese iyi çalışmalar...

ide 6.2007 versiyon indirip yükledim.kütüphane çok iyi olmuş emeğinize sağlık.özellikle iç mekan çalışmak artık çok daha zevkli ve kolay olacak.tabii bunun sınırı yok daha iyiside olabilir.biz şirket olarak iç mekan çalışmalarına ağırlık vermek istiyoruz.müşteriye sadece dış cepheyi hazırlayıp vermek yerine dış cephe ile birlikte iç mekanlarıda yaparak bir katalog gibi çalışma hazırlayarak vermek çok daha iyi olacak...örneğin halı seçenekleri çoğaltılmamış.banyolar kısmında herşey düşünülmüş fakat mesela duşakabin yok.yeni kütüphane için teşekkür ediyoruz bugün bu kütüphaneyi görünce bu programı iyi ki aldık ve kullanıyoruz dedik.çünkü yerinde saymıyor her geçen gün daha da iyi oluyor.iyi çalışmalar saygılar...

Sn. erturan,
kütüphane ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 6.2007'deki güncellemeden sonra her mekan için aksesuarlar oluşturmaya başladık. Halı, ayna, tablo,şamdan ve vazolar, banyoda havluluk, tuvalet kağıtlık gibi pek çok aksesuarı ekleyip sizlerle paylaşacağız. Pratik bir yöntem olarak duşakabini giydirme cephe ile kısa sürede oluşturmanızı önerebilirim. Keza giydirme cephe, ofis içi bölücü cam ve/veya dolu elemanlar modellemek için, mağaza kapıları veya kapı pencere kütüphanemizde birebir bulamadığınız pencereleri yapmak için de kullanılabilir. Yeni kütüphaneleri beğenmenize sevindim. Övgü dolu mesajınız için teşekkür ederiz.
İyi tatiller dilerim...

arzu hanım teşekkür ederim ilginiz için.kütüphane üzerinde çalışıyor olmanız beni çok sevindirdi.program tüm eksiklerini tamamlıyor sayenizde emeğinize yüreğinize sağlık iyi çalışmalar saygılar.

Eklediğim 3 boyutlu elemanlar silinmiş.Bir arkadaşımızın ricası üzerine yeniden ekliyorum.Dosya boyutları büyük olduğu için forum serverına yükleyemedim.Yine rapid'den verdim.
Hepsini tek seferde yükledim bu kez...

Arzu hanım bir arkadaşımdan aldığım 3ds kütüphaneleri ide render çağırdığımda boyut olarak çok küçük geliyor neden?

3ds import diyaloğında, (x,y,z )boyutlarından istediğinizi girip diğer boyutları orinal 3ds boyutlarına göre oranlayarak veya her üç parametreyi ayrı ayrı girerek çağırabilirsiz.

6.52 versiyonda yeni kütüphaneler nerede?6.52 versiyonu yükledim fakat kütüphanede hiç bir değişiklik yok.banyo ve mutfak içine baktım yeni eklenmiş birşey yok 6.2007 versiyonda ki gibi aynı.acaba ben mi bulamıyorum?

akif tekin":3nqx91z8' Alıntı:
6.52 versiyonda yeni kütüphaneler nerede?6.52 versiyonu yükledim fakat kütüphanede hiç bir değişiklik yok.banyo ve mutfak içine baktım yeni eklenmiş birşey yok 6.2007 versiyonda ki gibi aynı.acaba ben mi bulamıyorum?

Merhaba,

6.52'de verilen yeni kütüphane ve dokular, kurulumdan bağımsız olarak indirebileceğiniz şekilde hazırlacaktır. Linkini yayımlayacağız. Kurulumu da ayrıca gözden geçireceğiz...

İyi çalışmalar...

Yeni kütüphane ve dokuların linki:

Dosyanın içeriğini program klasörüne açın.

İyi çalışmalar...

Düzenleme tarihi : 5.9.2023 indirme linki yenilendi.

Son düzenleme:

eklediğiniz kütüphane çalışmıyor sanırım.indirdim fakat herhangi birini seçip kullanmak istediğimde 3b pencerede obje görünmüyor ve kütüphane seçilmedi diye bir uyarı veriyor.

Geri