lumiona export ve 3ds sorunu programı ani kapatma

lumiona export ve 3ds sorunu programı ani kapatma

Mesajgönderen yakupaol » 18 Nis 2018, 00:18

idecadte çizmiş olduğum projeyi sahne programı olan lumiona çekmek istiyorum ancak 3ds olarak kayıt yapmıyor hata veriyor programı kapatıyor. obj olarak kaydetmeye çalışıyorum lumiona format olarak almıyor. sadece 3b obje olarak export ediyor oda tüm layerlar tek parça olarak geliyor. modellemeyi yaptığım tüm çalışmayı başka bir programda tekrar malzeme atamak zorunda kalıyorum. emeklerim boşa gidiyor. bu konuda çözümü olan var mı arkadaşlar?
yakupaol

Re: lumiona export ve 3ds sorunu programı ani kapatma

Mesajgönderen Matmuhendislik » 18 Nis 2018, 08:42

Aynı sıkıntı bizde de var ve çıkacak olan 9 versiyonda bunun düzeleceğini bekliyoruz.
Matmuhendislik

Mesajgönderen Zeynep Aladağ » 18 Nis 2018, 10:46

Merhabalar,

Materyallere girip 'kullanılmayan materyalleri sil' deyiniz. Sonrasında tekrar export etmeyi deneyiniz.
Sorun düzelmezse projenizi zeynepaladag@ideyapi.com.tr adresine gönderiniz.

İyi çalışmalar..
Kullanıcı avatarı
Zeynep Aladağ

Mesajgönderen Matmuhendislik » 18 Nis 2018, 11:39

Zeynep Hanım daha önceden başka bir projeyi göndermiştim aynı sorun ile ilgili, sorun şu idemimaride aynı materyali atadığımız objeler export edilince herbiri ayrı bir materyal olarak algılanıyor diğer programda, çoklu çelik projesini düşünün yüzlerce obje oluyor tabiki bu da çok büyük zaman kaybına neden oluyor diğer programda,her bir parçayı ayrı ayrı materyal tanımlamasından dolayı,bir de pencere objesinin kanadını ayrı, kolunu ayrı, kasasını ayrı materyal girdiğimiz halde export edilince tek bir obje gibi gönderiliyor.
İncelemeniz için bir proje gönderiyorum.
İyi çalışmalar.
Matmuhendislik

Mesajgönderen Matmuhendislik » 18 Nis 2018, 17:22

Lumiona aktarırken aynı materyal tanımlanan objelerin her birinin ayrı ayrı objeler gibi algılanmamasının yolu, idemimaride isimlendirme yapmamak, otomotik isimlendirme seçeneğinde objelerin ismini boş bırakıp obj formatında export ederseniz sadece materyalini algılıyor ve lumionda hepsini aynı anda seçip yeni materyal atayabiliyorsunuz.
Matmuhendislik

Mesajgönderen Zeynep Aladağ » 19 Nis 2018, 10:17

Bana yolladığınız proje ile ilgili olarak, mailde belirttiğim gibi hatalı materyal olduğundan aktarmada sorun yaşıyorsunuz. Tespit ettiğim 1 isimli materyali silip export işlemini tekrar ettiğinizde sorun yaşamayacaksınızdır.

İyi çalışmalar..
Kullanıcı avatarı
Zeynep Aladağ

Mesajgönderen yakupaol » 19 Nis 2018, 12:10

denedim aynı şekilde sorun devam ediyor. dört duvar çizdiğimde onu kolayca 3ds yapabiliyor. ancak karmaşık projeleri yapmıyor sorun ne acaba onu bulamadım.
yakupaol

Mesajgönderen Zeynep Aladağ » 19 Nis 2018, 12:35

Bahsettiğim işlemleri uyguladığım, sorun yaşanmadan export işleminin tamamlandığı projeyi size mail olarak gönderdim.

İyi çalışmalar..
Kullanıcı avatarı
Zeynep Aladağ

Mesajgönderen yakupaol » 21 Nis 2018, 14:04

evet. metal materyali kaldırılınca idecad sorun çıkarmadı ancak lumion bu sefer kapandı. materyallerin hepsini sildim sıkıntısız hepsini gönderdi. sanırım biraz daha eğilinmesi gerekiyor bu konuda.
yakupaol

Dön Mimarlık

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir