radye temel

elifgorel

Yeni Üye
merhaba
idecad radye temel çözümünde neden ilave donatı atmıyor aynı projeyi farklı bir programda çözünce üst ve alt donatıları aynı olmasına rağmen ilave donatı hiç yok..

elifgorel":2y22ln0l' Alıntı:
merhaba
idecad radye temel çözümünde neden ilave donatı atmıyor aynı projeyi farklı bir programda çözünce üst ve alt donatıları aynı olmasına rağmen ilave donatı hiç yok..

Merhaba,

Donatı ihtiyacı Radye Döşeme parametrelerinde belirtilen minimum pursantajlarla karşılanıyorsa ilave donatıya ihtiyaç yok demektir. Bu durumda ilave donatı atılmaz....

hocam radye temelde temel derinliği hesaba katlyomu .zem=Qtoplam/alan -df*y radye temlin formlünü bu olarak bilyom df temel derinliği(0 kotundan temel tabanına uzaklık) ben önce tek bodruma göre analiz yapğtım daha sonra kotunu değstrdim veya 2 bodrum yaptım fazla bi değisiklik olmadı zem gerilmesinden yoksa förmülümü yanlış bilyom program hangi formüle göre hesaplyor abcim

bi türlü radye temel kalınlığı kurtarmyor adam diyor radye tek yap temeli araba falan girecek içinede ben bi yerdemi yanlis yapyorum bi türlü kalınlığı kurtarmadım
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

kolon ya da pperde olarak modellenmesin deki fark yük taşıma sistemleri değişiyor. perdede kabuk gibi davranıp yük iletimi çok noktadan olurken , kolonda ise tek noktadan yük iletimi oluyor. bu da temeller için olumsuz etki yaratıyor.

Yazdığınız doğru ancak çubuk eleman için de temel noktasını yayma seçeneği Proje Genel Ayarları diyaloğunda mevcut. Bunu da not düşelim.

bundan dolayımı peki radye kalnlığın yeterli olmamsı

matrax":3eml4v38' Alıntı:
bi türlü radye temel kalınlığı kurtarmyor adam diyor radye tek yap temeli araba falan girecek içinede ben bi yerdemi yanlis yapyorum bi türlü kalınlığı kurtarmadım
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,

Yönetmelik gereği uyulması gereken kalınlık koşulu sağlanmıyor. Program, kalınlık kontrolü için kullanılan serbest açıklığı betonarme hesap aksının konumuna göre belirliyor. Hesap aksı edit komutu ile serbest açıklık değerini görebilirsiniz, gerekirse değiştirebilirsiniz.

mrb herkese .betonarme hesap aksını değistirerk donatı çapını ve arlğını değistrme sansımız varmı örnek hesap aksı 1 için üstte ve altta düz fi20/20 2. hesap aksı için alttave üstte fi20/20 olsun betonarme hesap aksını değstirek örneğin fi18/15 arayla yada donatı çapı sabit fi20/12 arayla yapma sansımız varmı eğer yapılabilyorsak görsel olarak anlatsanız çok sevinirim

Geri