temel - acil yardım

Gulsah

Yeni Üye
4 katlı bir yapıda sürekli temel yapıyorum 60/80/150 h=30 cm şeklinde kurtarıyor, ama radye temel yaptığımda h=70 cm'de kurtarıyor ! Rapora baktığımda sürekli temelde perde ve kolon yüklerini temele aktarmadığını görüyorum, neden olabilir ??

P03 ve P04 panel objeleri kolonlar arasına girilmiş. Sürekli temellerde veri girişinde ve temel yük aktarımında bir sorun görünmüyor.( TK27 ve TK34 temellerine yük aktarılmadığını nasıl tespit ettiğinizi söyleyebilir misiniz?)

Bazı panellerin altına girilen sürekli temeller panellerin düğüm noktalarından bağlanmamış.
Örnek: P14 altına girilen TK57 sürekli temeli panelin alt düğüm noktasından bağlanmıyor. P07 paneli altında girilen TK50 sürekli temeli paneli sol düğüm noktasından bağlanmıyor. P17 panel objesine altında sürekli temel girerken paneli alt düğüm noktasından P05 ile kesiştiği noktaya oradan da panelin üst düğüm noktasına bağlanmalı. (Diğer sürekli temel bağlantılarınızı bu bilgiler ışığında kontrol ediniz.)

Not:
Projede analiz yapıldığında zemin gerilmesi kurtarmayan sürekli temeller var.
Tüm kolon ve perdeleri kapsayacak şekilde oluşturulan kirişsiz radye temel sisteminde, üst yapı etkileşimli çözüm yapıldığında zemin emniyet gerilme değeri aşılmıyor.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• temel1.PNG
    temel1.PNG
    30.8 KB · Görüntüleme: 7,607
Geri