kirişli radye

Merhaba
Projemde kirişli radye temel çözümünde hatamı yapıyorum sürekli temellerimde çok fazla donatı çıkıyor analiz türünde mi yanllış yapıyorum yardımcı olabilir misiniz?
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

orta akstan geçen sürekli temel kirişleri hariç diğer sürekli temel kirişleri boydan boya tek parça olarak görünüyor. Bu veri girişi hatalı. Doğrusu her iki kolon arasında bir sürekli temel kirişi olmalıdır. Yani örnek vermek gerekirse sizin A aksınızın üzerinde 1 aksından başlayan ve 24 aksında biten yaklaşık 105m uzunluğunda tek açıklıklı TK16 isimli bir sürekli temel kirişiniz var. Oysa aynı aks üzerinde 18 tane kolonununz olduğu için en az 17 adet kiriş olmalı. (her iki uçta konsol yaparsanız 19 olur) diğer akslardaki sürekli temel kirişlerini de bu şekilde düzeltiniz.

Not: proje ile ilgili başka hususlara bakılmamıştır.

resesif_07":jpnq0pkc' Alıntı:
Merhaba
Projemde kirişli radye temel çözümünde hatamı yapıyorum sürekli temellerimde çok fazla donatı çıkıyor analiz türünde mi yanllış yapıyorum yardımcı olabilir misiniz?
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Merhaba,

Öncelikle projenizde Kirişli radye temel veri girişi hatalı. Dış akslardaki sürekli temellerinizin hiçbiri kolonlara bağlanmamış. Ayrıca Sürekli Temellerin altında radye döşeme kenarı çizilmiş.
Radye alanları çok büyük olduğu için , Sürekli Temel donatıları fazla çıkabilir. Kirişsiz radye döşeme sistemi ile daha ekonomik bir çözüme ulaşabilirsiniz.

Not: Kolonların üzerine tanımlanan noktasal yüklerin bazılarının yönleri yukarı doğru verilmiş. Eğer Noktasal yükün yönü Z seçilecekse yükün aşağı doğru olması için eksi(-) değer verilerek girilmelidir. Girilen yükleri Perspektif penceresinde 3B çerçeve modundan görüntüleyebilirsiniz.

Kolon tanımladığınız yükleri görebilmek için;
-> Perspektif penceresinde farenin sağ tuşuna basın.
-> Açılan menüde 3B Çerçeve satırını tıklayın. Sonuçları görüntüleme diyaloğu karşınıza gelecektir.
-> Sonuçları görüntüleme diyalogunda yüklemeler seçeneğini tıklayın.
-> Yük tiplerinden Eleman Yükleri Kullanıcı satırını tıklayın.
-> Yükleme durumlarından tanımladığınız yüke uygun olan seçeneği işaretleyin.
-> Yükleriniz elemanların üzerinde görünecektir.

İyi çalışmalar

Geri