inek sucuk yöntemi

NYILMAZ

Kıdemli Üye
Burada çok söz etmeyeceğim. Mesleğimizin ne kadar ciddi bir iş olduğunu hatırlatmaya gerek var mı bilmiyorum. İstediğimiz gibi hata yapma hakkına sahip miyiz.
Konfüçyüs'un veciz bir sözünü eklemek ve yer yer ekran resmi ve resim paylaşmak istiyorum.

"Kişi vardır bildiğini bilir; arkasından gidiniz. Kişi vardır bildiğini bilmez; uyarınız. Kişi vardır bilmediğini bilir; öğretiniz. Kişi vardır bilmediğini bilmez; kaçınız."

Birde benim sözüm var naçizane meslektaşlara bu sitede daha önce yazdığım: Programların yapabildiği herşey doğru değil, yapamadığı her şey de yanlış ve imkansız değildir.

Şimdi de 1. derece deprem bölgesinde UYGULANAN bir projeye ait bir resim ekleyip start verelim. Katkılarınız olursa onları da bekleyelim.

Yorumsuz 1.png

Nedim Bey,
Bence bu proje bizleri biraz zorlar. binayı ayakta tutmamız lazınm değilmi? ona göre yorum yazalım .

Bu projeye daha sağlıklı yorum yapmak için mimarisini de görmek lazım fakat ne olursa olsun böyle bir projeyi yapan kişi inş. müh. olamaz bence. saplama kiriş çok zorunlu olunduğunda atılabilir ama bu arkadaşımız poligon kolon ile bir çok sorunu giderebilirdi. Bize ders oluyor bu davranışlar ama o zaman iş işten geçmiş ve savaşta yaşanılan kayıplardan daha çok kayıp veriyoruz depremlerde...

selamlar ve sevgiler...

İNŞAAT MÜHENDİSİ
CÜNEYT AZAK

Bu resimdeki projenin mimarisinde ne vardır acaba....
Siyah yazılar hiç kolon olmadan kirişin katettiği mesafeyi gösteriyor. Örneğin 18.55 m.

Not:
1. derece deprem bölgesi
kirişlerin neredeyse tamamı 40/30
diğerleri ise 30/30 ya 25/30
Yorumsuz 6.png

Nedim Bey Bu binada yürürken amortisörlü ayakkabılarla yürüyor gibi olursun. her adımda sallandığını hissedersin. bence heyecanlı olur bu binada yaşamak.

saridurmus":31lty1zw' Alıntı:
Nedim Bey Bu binada yürürken amortisörlü ayakkabılarla yürüyor gibi olursun. her adımda sallandığını hissedersin. bence heyecanlı olur bu binada yaşamak.
Ya az gülmedim :D :lol:

Nedim Bey,
Bu proje İzmit taraflarındamı yapılmış çok rastladım ben bunlara ama hiç yorum yapamadım.

İbrahim Kardeşim,
Öncelikle söyleyeyim İzmit taraflarında değil. Burada paylaşıyorum ama bu çaresizliğin göstergesi. Müdahale edemiyoruz ama hiç olmazsa belki forumda izleyen olur da bu ve benzeri taşıyıcı sistem oluşturmazlar diye düşünüyorum. Mimarisine de şöyle bir baktım. Böyle olmasını gerektirecek çok fazla zorunluluk da yok. 2.70 konsol kiriş ve ona saplanan kirişler... sürekliliği olmayan kirişler... yanal ötelenmesi önlenememiş kolonlar... tamamlanmayan çerçeveler.. Gereksiz, yetersiz perdeler... vs. vs. vs. neresinden tutsan elde kalıyor.

Nedimciğim
Bende sadece Marmara Depreminde Gölcük-Kocaeli arası bunlardan çok gördüm tamamıda hasarlı idi ondan sordum.

saridurmus":1v8z8nad' Alıntı:
Nedim Bey,
Bu proje İzmit taraflarındamı yapılmış çok rastladım ben bunlara ama hiç yorum yapamadım.
Nedim Bey , analızden sonra kırıs betonermeye gırdıgımde saplama kırıslerın donatılarını goremıyorum ve mudahale edemıyorum . dıger kırıslerın donatıları gozukuyo ıstedıgım gıbı artırabılıyorum saplamada neden boyle oluyo ne yapabılırım ?

Geri