Bodrum kat kolonu yoğun donatı sorunu

Merhabalar! Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Aşağıda linkte yüklediğim projem de bodrum kat s1 kolonun da 24 tane 14 lük donatı çıkıyor.Aynı kolon üst katlarda 9 tane 14 lük donatı almakta.Bu kadar farkın olması bana garip geldi.Sizden ricam hatayı nerede yapıyorum yardımıcı olabilir misiniz?Ayrıca projemde noksan gördüğünüz yerleri belirtip fikirlerinizi söylemenizi rica ediyorum.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
İR_KARPUZ.ide7

ÖNERİLERİM:
--Geometri kontrolünde verilen uyarıları düzeltin,
--Döşeme kalınlığı az olanları artırın,
--Sisteminiz de zemin katta ZAYIF KAT uyarısı veriyor. P06 perdesini tam kat yapın. Mümkünse en üst kata kadar her iki yönde deprem perdesi koyun,
--kolon dar boyutu 480 cm yükseklikteki katta 25 cm az 35-40 cm yapın,
--Merdiveni mesnet koşullarını da dikkate alarak ilave edin,
--S7 kolonu zemin katta üst üste gelmiyor düzeltilmeli,
--zemin durumu kontrol edilerek gerilme %50 artırılabilir,
--Duvar yüklerini kontrol edin,(çatı katında duvar var mı?)

Kolay gelsin
Ünver ÖZCAN

Yorumlariniz icin tesekkur ederim.Yorumlarinizi dikkate alip sistemi duzeltmeye calisacagim.Bodrum katta ki S1 kolonun bu kadar yogun donati almasinin sebebi bu mudur acaba? S1kolonunun kesitini arttirmam da pek ise yaramadi..P06 perdesini giris oradan oldugu icin kat yuksekligince yapamiyorum maalesef...Yorumlariniz esliginde biraz daha calisiyim muhtemelen bir yerlerde hata yapiyorum.Tesekkur ederim ilginize

Ne yaptıysam S1 bodrum kattaki donatı yoğunluğundan kurtulamadım.Bu konuda yardımcı olaiblir misiniz? Kolay gelsin

Nütün katlardaki duvar yükleri aynı ama neden raporda B1 düzensiliği kontrolünde zemin katduvar yükü az görünüyor?

Bodrum kattaki bütün kolonları 25x60 sorunlu olanları ( E aksındakiler ) i 30x60 yapınca bir miktar donatı azalıyor. Tabi diğer yazılan eksiklikleri de gidermek lazım. Kat 4,80 olunca bodrumda moment artıyor 25'lik kolon olduğu için donatıların sadace 4 tanesi en yararlı olan kısımda atıldığı için donatı verimli çalışmnıyor. Köşeye yakın atılabilmesi kolonları genişletmek lazım

Kolonları 30x60 yaptım.Eksikleri de giderdim.Bodrum katım 2.80 ...Farklı kotta ki döşemeden dolayı mı program 4.80 hesaplıyor? Anlayamadım kusura bakmayın.S1 Kolonu ve e aksındaki tüm kolonlara 2.80 metrede kirişler bağlanıyor...Cevap veren arkadaşlar 4.80 metre olduğundan diye fikir bildirmiş.Benim gözden kaçırdığım bir şey var muhtemelen.Böyle proje yapan arkdaşlar vardır.Her zaman bodrum katla diğer katlar arasındaki donatı farkı bu kadar fazla mı çıkıyor? Kolay gelsin....

Arkadaşlar teşekkür ederim.Uyarılarınızı dikkate alarak projemi analiz ettim sıkıntı kalmadı.Kolay gelsin hepinize....

Geri