Asansör Perdesine Gelen Kirişte KESME GÜVENLİĞİ ve MAX. PURS

1. Kattaki K54 KİRİŞİNDE
K: Kirişin kesme güvenliği sağlamıyor.
M: Maksimum pursantaj değeri aşılıyor. ro= As / [b.(h-pp)] > romax .

***sorunları ile karşılaşıyorum. Bu sorunu çözemedim. Yardımcı olabilir misiniz? Ayrıca Perdelerin rijitliğini dağıtmak adına bu perdelere kirişler bağlamamız ne kadar gerekli?

***Genel olarak kalıp planı ile ilgili tavsiyeleriniz varsa lütfen bulunur musunuz?

YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER...

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: Asansör Perdesine Gelen Kirişte KESME GÜVENLİĞİ ve MAX.

Taşıyıcı sistemi yeniden gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Kırmızı ile işaretlenmiş çizgilerde de görüldüğü gibi yapının dört tarafındaki çerçevelerin hiç biri tamamlanmamış. Köşelerde balkon olarak yapılan yerlerdeki taşıyıcı sistem tasarımı da çok anlamlı değil. Bunun yanında ortada bulunan çekirdek kısım ise saplamalarla dolu. Merdivenlerinizi döşeme olarak modellemenizi önermem. Merdiven komutunu kullanıp sistemle birlikte yarı rijit diyafram çözümü yapın. Ayrıca hesap sonuçlarınızda sadece kiriş yetersizliği uyarısı vermiyor. Perde kesme kuvvetleri ile ilgili sorun olduğu da görünmekte.. 1. derece deprem bölgesindesiniz. Mimarınızla konuşup tasarımı elden geçirmenizi öneririm.

Ekli dosyalar

• Screenshot 2015-02-13 00.47.35.png
    Screenshot 2015-02-13 00.47.35.png
    108.7 KB · Görüntüleme: 5,922

Nedim Bey, şu çerçeveleri tamamlama olayını bir türlü anlayamadım. Kırmızı ile çizdiğiniz yerlerden kiriş geçirdiğimizde, odaların içlerine kiriş sarkmıyor mu? Ya da mimari tasarımı değiştirmeye mi gitmeliyiz? Peki kapalı çıkmaları nasıl yaparız odaların içerisine kiriş sarkmadan? Asmolen çözmek çözüm olabilir mi? O zaman da katlar basık olur mu?

Beton C25 olduğunda perde kesme kuvvetleri hatası çıkmıyor. C20 yaptığımda perde kesme kuvveti hataları çıkıyor. Perde eklememe rağmen bu sorun çözülemiyorsa ne yapmalıyım? Perde kalınlığını arttırmak asansör iç ölçüsünün azalmasına ya da elektrik bacasının azalmasına sebep olabiliyor.

Ayrıca yapmış olduğunuz yorumlardan ötürü çok teşekkür ederim...

Şimdi, yönetmelikte çerçeveler komple tamamlanacak diye bir şey yok. Yapı denetimlerin kontrol föylerindeki maddelerden biri "çerçeveler tamamlanmış mı?" sorusu.. Hatta bir dönem, yönetmeliklerde bununla alakalı bir kısıtlama olmamasına rağmen benden bunu istemeye hakkınız yok demiştim. Ama çok abartmışlardı bir tane bile kolon bağlanmasa projeye onay vermiyorlardı. Ama senin projene baktığımızda dış çerçeve hiç bir yerde tamamlanmıyor. Bu oldukça sıkıntılı bir durum. Yani baktığınızda sistem hiç stabil durmuyor. "odalar basık olur mu" sorusuna cevap "ne zaman" diye bir soru olabilir. Günlük kullanım anındaki basıklık mı yoksa depremde preslenmiş binanın oluşturduğu basıklık mı? Ne söyleyeyim. Artık bütün disiplinlerin bir arada bulunduğu proje ofisleri olmalı. Mimarın mühendisi anlamadığı, mühendisin mimarı ikna edemediği işlerde böyle projeler doğuyor. Ayrıca keşke balkonda 60 cm arayla yanyana yaptığın kolon hakkını başka noktalarda kullansaydın. Bu tür sistemlerde bence hiç olmazsa her iki yönde yeterli sayıda ve dizaynda perdeler olmalı. Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

Geri