Analizler

eissenhover

Etkin Üye
ıyı gunler.ıkı sorum olacak.bırısı ust rıjıt bodrum katı numarası dedıgı tam olarak nedır. tanımına baktıgımda projenızdekı rıjıt katınızı belırleyın falan dıyo.projemdekı rıjıt katı neye gore anlıyorum yardımcı olurmusunuz. diğer sorumda sıtemde perdeler var R katsayısı 7 den buyuk dıyor.ben analız ayarlarından R=7 yapıyorum duzelmıyor

birde bi proje uzerınde calısıyorum eklıcem sımdı.bana tavsıyede bulunabılırmısınız .degıstırmem gereken yada hatalı cozdugum noktalar konusunda.acemılık donemımdeyım proje cızımınde.tesekkurler.

Üst rijit bodrum kat numarası ile ilgili aşağıdaki linke bakınız.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
R=7 ile ilgili sorun da muhtemelen üst rijit bodrum kat numarası ile alakalı. Tüm katlarda devam etmeyen perdeleri subasman/devam etmeyen perde diye işaretleyiniz.

Hocam sagolun lınk cok faydalı oldulu, projemı ekleyemıyorum buraya eklentı yuklemesı sekmesınden yukluyorum %100 oluyor gonder dıyorum olmuyor

IYI GUNLER.OGRENMEKTE OLAN BIRI OLAN BIRSEYLER SORMAK ISTIYORUM MUSADENIZLE . DOGRUSAL PERFORMANS ANALIZI YAPARKEN HEDEF PERFORMANSI NE OLARAK SECMEMIZ UYGUNDUR.MEVCUT PERFORMANSIN CAN GUVENLIGI CIKMASI BIZIM ICIN YETERLIMI YOKSA HEMEN KULLANIM MI CIKMALI BUNU MERAK EDIYORUM.BIRDE EKLEDIGIM FOTOGRAFTAKI YAPININ ANALIZ SONUCUNDAKI DEFORMASYON GORUNTUSUNU GORUYORSUNUZ.BU GORUNTUYU NASIL YORUMLUCAM YANI NE ANLAMA GELIYO BU GORUNTU COKMU DAYANIKSIZ OLMUS BU YAPI.BU RESIMDEKI YAPI CAN GUVENLIGI CIKTI VE RISKLI BINA ANALIZINDENDE RISKLI DEGILDIR CIKTI.YARDIM EDERMISINIZ.

Ekli dosyalar

• NEDİM SORU.png
    NEDİM SORU.png
    37.9 KB · Görüntüleme: 11,081
eissenhover":6reblqpz' Alıntı:
IYI GUNLER.OGRENMEKTE OLAN BIRI OLAN BIRSEYLER SORMAK ISTIYORUM MUSADENIZLE . DOGRUSAL PERFORMANS ANALIZI YAPARKEN HEDEF PERFORMANSI NE OLARAK SECMEMIZ UYGUNDUR.MEVCUT PERFORMANSIN CAN GUVENLIGI CIKMASI BIZIM ICIN YETERLIMI YOKSA HEMEN KULLANIM MI CIKMALI BUNU MERAK EDIYORUM.BIRDE EKLEDIGIM FOTOGRAFTAKI YAPININ ANALIZ SONUCUNDAKI DEFORMASYON GORUNTUSUNU GORUYORSUNUZ.BU GORUNTUYU NASIL YORUMLUCAM YANI NE ANLAMA GELIYO BU GORUNTU COKMU DAYANIKSIZ OLMUS BU YAPI.BU RESIMDEKI YAPI CAN GUVENLIGI CIKTI VE RISKLI BINA ANALIZINDENDE RISKLI DEGILDIR CIKTI.YARDIM EDERMISINIZ.

Merhaba,

Hedeflenen performans düzeyi, yapı kullanım amacına göre belirlenmiştir ve deprem yönetmeliğinde hangi yapı için hangi performans düzeyine ulaşmanız gerektiği açıklanmıştır. (madde 7.8)

Deformasyon, vereceğiniz ölçek değerine göre farklılık gösterir. 2 kat ölçek ile 100 kat ölçek arasında farklı deformansyon şekillleri görürsünüz. Burada önemli olan nokta, "yapı beklendiği şekilde deforme oluyor mu olmuyor mu" gözlemlemek ve matematiksel modelin, gerçek yapı davranış şekline göre uygun davranıp davranmadığını kontrol etmektir.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    234.2 KB · Görüntüleme: 11,070
Cok tesekkurler.cok soruyorum cunku ogrenip yanlis yapmamak istiyorum.insanlarin vebali ver uzerimizde.hakkinizi helal edin sormaya devam edicem

hocalarım ıyı gunler.bır sorum olacaktı. havuz cızdıkten sonra analız yapınca ( betonarme ve havuz analızı )havuzla ılgılı hıcbı verı yok.kalıp planı vs .havuz olan kısım bos gorunuyor nerde hata yapıyorum ?

eissenhover:hbougfsb' Alıntı:
hocalarım ıyı gunler.bır sorum olacaktı. havuz cızdıkten sonra analız yapınca ( betonarme ve havuz analızı )havuzla ılgılı hıcbı verı yok.kalıp planı vs .havuz olan kısım bos gorunuyor nerde hata yapıyorum ?

Merhaba,

Havuz komutu ile oluşturulan havuzda donatı dizaynı ve çizim olanağı bulunmuyor. Havuz dikdörtgen ise kirişsiz radye temel ve panellerle modelleyebilir , toprak ve su yüklerini etkitebilirsiniz.

Yük tanımlamayla ilgili aşağıdaki linklerden bilgi alınabilir.

Hocam bırde bınamızı tasarladıktan sonra subasman perdelerıne yatay toprak kuvvetlerını etkımezsek sadece panellerımızı cızıp bıraksak eksık ıs yapmısmı oluyoruz.panellere toprak kuvvetı yada ne bılıyım caatımız ahsapsa son katın dosemesıne ahsap catıyı bır yuk olarak falan gırmemız gerekıyo sanırım.etrafımdakılerın cogu sadce tasıyıcı sıstemı cızıp nalız edıp cıktı alıyolar.ekstra yuklerı gırmıyolar.toprak vs gıbı.

Geri