TİPİK KİRİŞ BELİRLEEME

akcim

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar projemde tipik kirişleri belirledikten sonra donatı miktarı 4 ton arttı nedeni ne olabilir sizce ? tipik kirişi belirlemeden yolumuza devam edebilirmiyiz?

Merhaba,

Kaset ve nervür döşemelerde tipik kiriş tanımlanmadığı takdirde bu döşeme kirişlerinin açılımlarının alamaz ve metrajda göremezsiniz.
Geometri kontrolü yapın ve tipik kiriş hatalarını düzelterek çizim ve metraj almanız doğru olur.

Cevabınız için teşekkür ederim ayrıca bir sorum daha olacaktı , kirişlerde sağ ve sol üstlerde 12fi14 kadar donatı veriyor sizce bu çok değilmi ve bunu nasıl engelleyebiliriz?

Nasıl bir kiriş olduğunu bilmiyoruz ama elbette ama sıradan bir yapının sıradan bir kirişi gibi düşünürsek donatının aşırı yığılmış olduğunu söyleyebiliriz. Tasarımınızı elden geçirmeniz gerekir.

projeyi ekledim incelerseniz çok sevinirim

Ekli dosyalar

• 1070.cde
    526.8 KB · Görüntüleme: 772
Projeye genel olarak baktım. Öncelikle kiriş donatılarını 12 lik le sınırlamayın. Daha yüksek çaplı donatı seçimi verin ki adet düşsün. Kesit içine yerleşmede problem olmasın. İkincisi ben olsam nervürleri yatık kirişlere değil yüksek kirişlere bastırırdım. Bu durumda söz konusu kirişe ait donatı miktarları düşer tabi diğer kirişlerde de artma olabilir ama bunu optimize edebilirsiniz. Ayrıca K32-33 kirişleri K11 yatık kirişine bağlanmış.

orda kolon olmadığı için yatık kiriş ve yüksek kirişleri birbirine bağladım , başka nasıl olabilir ki

Geri