Bitirme Tezim Hakkında

arifayabakan

Yeni Üye
Merhabalar.

Bitirme tezi konum hakkında yorumunuzu almak istediğim için rahatsız ediyorum.
Bitirme tezi konum; C# ile bir yazılım yazacağım. Programa açı değeri girilecek, bu açılar; "0-7,5-15-22,5-30-37,5-45-52,5-60-67,5-75-82,5-90" açıları olacak. P-My-Mz diyagramında yani soğanda o açı değerlerinin P, My ve Mz değerlerini verecek bir yazılım yazmamı istendi. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim, işim nasıl kolaylaşır size danışmak istedim, bir çözüm üretmeye çalışıyorum çünki. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba,

Yazılımı yazacağınız programlama dilinden bağımsız olarak;
Öncelikle bir moment eğrilik ilişkini çıkartan bir fonksiyonunuz olması gerekiyor. Betonarme bir kesit olacaksa, beton ve donatının malzeme modellerine göre bir moment-eğrilik ilişkisi çıkartılabilir. Ancak bu tek yönlü olacaktır. Bu nedenle tarafsız eksenin kesitin local eksenlerine göre aşağıda yazdığınız açılarda döndürülüp tekrar moment eğrilik ilişkisi çıkartmanız gerekmektedir. Bu moment eğrilik ilişkisi size akma momenti ve göçme momenti verecektir. Her açı değeri için belirli normal kuvvetlerde akma momenti bulup grafikte işaretlenmesi gerekiyor. daha sonra izdüşümlerini alarak M2 ve M3 (My-Mz) momentleri bulunabilir. Daha sonra bunlar birleştirilerek soğan eğrisi rahatlıkla çizilebilir.
Ancak ilk olarak hangi malzeme modellerinin kullanılacağı, sargılı beton modelinin olup olmayacağı, moment eğriliğin idealleştirip idealleştirilmeyeceğinin belirlenmesi ve bunlara göre bir kod oluşturmak gerekiyor. Bunlar dışında kuvvet dengesini bulurken fiber model benzeri bir model kullanılabilir. Her açı değeri için farklı farklı şekiller olacağından dikdörtgen kesit gibi ideal bir kabul yapmak zor olabilir.
Bu konular ile ilgili hazır matlab kodları vb çok rahatlıkla bulunabilir. Büyük çoğunluğu iki boyutlu olacaktır ama en azından fikir verebilir.

Saygılarımla...

Geri