Ayaklı Su deposu

Herkese hayırlı forumlar!
Sap2000'de ki tasarlanmış olan ayaklı Su deposu'nun işaretledigim kısmı nasıl idecad'de tasarlayabilirim?

Ekli dosyalar

• preview.jpg
    preview.jpg
    217.2 KB · Görüntüleme: 5,414
Merhaba;
Objeler menüsündeki Tonoz komutunu kullanarak modelleme yapabilirsiniz.
Ekte örnek bir model paylaşıyorum.
Saygılarımla...

Ekli dosyalar

• SU DEPOSU.png
    SU DEPOSU.png
    120.7 KB · Görüntüleme: 5,391
  • su deposu.cde
    2.9 MB · Görüntüleme: 588
2m proje":112dfn7q' Alıntı:
Merhaba;
Saygılarımla...

Tonoz çizmekte zorlanıyorum , oluşturduğum tonoz fazla uzun fazla dışa doğru eğim veriyor. Yardım edebilir misiniz?

Ölçülerinizi yazarsanız yardımcı oluruz.
iamahmetkaplan":mv6142sf' Alıntı:
2m proje":mv6142sf' Alıntı:
Merhaba;
Saygılarımla...

Tonoz çizmekte zorlanıyorum , oluşturduğum tonoz fazla uzun fazla dışa doğru eğim veriyor. Yardım edebilir misiniz?

iamahmetkaplan":3kn4ovh9' Alıntı:
2m proje":3kn4ovh9' Alıntı:
Merhaba;
Saygılarımla...

2m proje":1qq9gwvp' Alıntı:
iamahmetkaplan":1qq9gwvp' Alıntı:
2m proje":1qq9gwvp' Alıntı:
Merhaba;
Saygılarımla...

Tavan tonuz'un İlk daire çapı 600 cm , ikinci daire çapı 900 cm. Yalnız kademe kademe anlatabilir misiniz ?Size minettar olurum.
çizmeden cok , nasıl uygulandığını öğrenmek istiyorum !

Merhaba;

Oluşturmak istediğiniz eğimli bölümün oluşturulmasını tariflemeye çalışacağım, bir kaç denemeden sonra rahatlıkla yapabileceğinizi düşünüyorum.

1- Oluşrutmak istediğiniz eğimli bölümün iç çapı 600cm, dış çapı 900cm olduğuna göre bu iki değerin ortalaması 750cm demektir. Biz tanımlama sırasında 750cm lik dairei kullanacağız.
2- Eğilmi yüzeyi tariflemek için 600 lük dairenin sınırında başlayıp 900 lük dairenin sınırında biten, yatayda 150cm düeşyde 100cm (benim kabulüm, siz olması gereken değeri kullanınız) eğimli çizgibizi oluşturuyoruz.
3- Objeler menüsünden Tonoz komutuna tıklayalım
4- ilk olarak eğimli yüzeyi tariflemek için 2. adımda oluşturduğumuz çizgiyi seçelim ve sat tık yapalım.
5- ikinci olaral 750 lik dairemizi seçelim ve sağ tık yapalım. istediğimiz yüzeyin oluştuğunu göreceksiniz.
6- Tonoz komutunu tıkladığımızda açılan menüden tonoz mesnetlerini tanımla komutunu kullanarak tonozumuzun yapıyla birlikte yada bağımsız olarak mesnet çalışmasını sağlayacak şekilde mesnet koşullarını belirleyin.
7- NOT: tanımlama sırasında 750 lik tam daire kullanmanız durumunda tonozun tam kapanmadığını göreceksiniz, bu sebepten tam daire yerine resimdeki 3. çizimdeki gibi 1/4 daire dilimi kullanıp tonozu oluşturduktan sonra Mirror yaparak sistemi tamamlamak daha uygun olacak.

hepsi bu.

Saygılarımla..

Ekli dosyalar

• SU DEPOSU 2.png
    SU DEPOSU 2.png
    334.2 KB · Görüntüleme: 5,306
  • SU DEPOSU 2.ide85
    239 KB · Görüntüleme: 563
2m proje":2cu9bni3' Alıntı:
Merhaba;

Oluşturmak istediğiniz eğimli bölümün oluşturulmasını tariflemeye çalışacağım, bir kaç denemeden sonra rahatlıkla yapabileceğinizi düşünüyorum.

Dediğinizi yaptım oldu çok teşekkür ederim size çok minnettarım. Son olarak depo üzerinde ki çatı gibi kısmı yapamadım onu da anlatır mısınız ? Rica etsem !

1- Oluşrutmak istediğiniz eğimli bölümün iç çapı 600cm, dış çapı 900cm olduğuna göre bu iki değerin ortalaması 750cm demektir. Biz tanımlama sırasında 750cm lik dairei kullanacağız.
2- Eğilmi yüzeyi tariflemek için 600 lük dairenin sınırında başlayıp 900 lük dairenin sınırında biten, yatayda 150cm düeşyde 100cm (benim kabulüm, siz olması gereken değeri kullanınız) eğimli çizgibizi oluşturuyoruz.
3- Objeler menüsünden Tonoz komutuna tıklayalım
4- ilk olarak eğimli yüzeyi tariflemek için 2. adımda oluşturduğumuz çizgiyi seçelim ve sat tık yapalım.
5- ikinci olaral 750 lik dairemizi seçelim ve sağ tık yapalım. istediğimiz yüzeyin oluştuğunu göreceksiniz.
6- Tonoz komutunu tıkladığımızda açılan menüden tonoz mesnetlerini tanımla komutunu kullanarak tonozumuzun yapıyla birlikte yada bağımsız olarak mesnet çalışmasını sağlayacak şekilde mesnet koşullarını belirleyin.
7- NOT: tanımlama sırasında 750 lik tam daire kullanmanız durumunda tonozun tam kapanmadığını göreceksiniz, bu sebepten tam daire yerine resimdeki 3. çizimdeki gibi 1/4 daire dilimi kullanıp tonozu oluşturduktan sonra Mirror yaparak sistemi tamamlamak daha uygun olacak.

hepsi bu.

Saygılarımla..

Dediğinizi yaptım oldu çok teşekkür ederim size çok minnettarım. Son olarak depo üzerinde ki çatı gibi kısmı yapamadım onu da anlatır mısınız ? Rica etsem !

Merhaba;

Çatı kısmı içinde aynı yolu izleyeceksiniz,
Farklı olarak kullanacağınız daire çapı 450cm olacak ve eğim çizgisi dıştan içe doğru 900 lük dairenin sınırında başlayıp merkezde bitecek.

saygılarımla.

Ekli dosyalar

• kubbe.JPG
    kubbe.JPG
    27.2 KB · Görüntüleme: 5,287
2m proje":3ub85z0h' Alıntı:
Merhaba;

Çatı kısmı içinde aynı yolu izleyeceksiniz,
Farklı olarak kullanacağınız daire çapı 450cm olacak ve eğim çizgisi dıştan içe doğru 900 lük dairenin sınırında başlayıp merkezde bitecek.

saygılarımla.

Çok teşekkür ederim, zamanınızı bana ayırdığınız için !
Büyük ölçüde saygılar dilerim!

Geri