Ekteki merdiveni bir türlü ideCAD ortamında oluşturamadım. Bu merdiveni nasıl modellerim. Eğitim videosunda sadece tek tip anlatılıyor. Merdivene döner şekli nasıl verilecek? Hatta buda video şeklinde sunulursa hem benim hem diğer kullanıcılar için faydalı olur.

Ekli dosyalar

• merdiven.rar
    27.6 KB · Görüntüleme: 1,565
Re: merdiven çizimi!

Merhaba

Linkteki eğitim videosunu izleyiniz:

Gönderdiğiniz merdiveni 3B Merdiven objesine dönüştürebilmeniz için döner kısım ve düz olan basamakları ayrı rota objeleri ile çizmeniz gerekir.

Ekteki resimde gördüğünüz Kırmızı, mavi ve yeşil alanlar ayrı rota objeleri ile kapalı olarak oluşturulmuştur. Herbirininde ayrı çıkış hattı vardır.

Merdiven toolbarında sırası ile resimde 1 ile gösterilen Yeni merdiven oluştur komutuna tıklanır.
1. Alan sonrasında 1. Alanın çıkış hattı seçilir
Çıkan diyalogta alan yüksekliği ve merdiven basamak sayısı bilgileri girilir.

Merdiven toolbarında resimde 2 ile gösterilen "Merdiven alanı ekle" komutuna tıklanır.
2. Alan sonrasında 2. Alanın çıkış hattı seçilir
Çıkan diyalogta alan yüksekliği ve merdiven basamak sayısı bilgileri girilir.

3. Alan için aynı şekilde alan eklenir.

Statik analiz yapılarak çizimlerde alınmak isteniyorsa
Merdiven toolbarında Merdiven Betonarme Hesap aksı Çiz komutu kullanılarak hesap aksı çizilir.

Ekteki projeden merdivenin 3B Merdivene dönüştürülmüş hali incelenebilir.

Ekli dosyalar

• merdiven.jpg
    merdiven.jpg
    156.8 KB · Görüntüleme: 36,105
  • merdiven ide.ide6
    588.4 KB · Görüntüleme: 1,664
  • merdiven2.jpg
    merdiven2.jpg
    96.3 KB · Görüntüleme: 36,109

ekteki projemin zemin katında merdiven oluşturmaya çalışıyorum , rota komutuyla o küçük karede çıkış hattımı nasıl çizersem çizeyim döner olarak tanımlayamadım , sürekli sahanlık olarak görüyor ve merdiven tipi sekmesi pasif oluyor değiştiremiyorum.

Ekli dosyalar

• mustafa örgüç.rar
    491 KB · Görüntüleme: 1,028

canerozen":37rsfsnt' Alıntı:
ekteki projemin zemin katında merdiven oluşturmaya çalışıyorum , rota komutuyla o küçük karede çıkış hattımı nasıl çizersem çizeyim döner olarak tanımlayamadım , sürekli sahanlık olarak görüyor ve merdiven tipi sekmesi pasif oluyor değiştiremiyorum.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba

Ekteki resimdeki gibi merdivenin dönüş yapacağı eksen tarafındaki köşede 2-3cm lik bir diş yapmanız yeterli. Rota komutu ile Merdiven alanını bu şekilde çizerseniz merdiveni oluşturabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• merd.jpg
    merd.jpg
    71.6 KB · Görüntüleme: 35,936

Selamlar ben iki kollu merdiven tipinde ama iki sahanlık üç basamak olan bir merdiven oluşturmak istedim bir türlü oluşturamadım yardımcı olurmusunuz. H: 5 yüksekliğinde bir merdiveni 10 ar basamaklı 3 (basamak) toplam 30 basamaklı, sahalıklar ise 120 cm lik yapmak istedim oluşturamadım.

saridurmus":3vaj0r4x' Alıntı:
Selamlar ben iki kollu merdiven tipinde ama iki sahanlık üç basamak olan bir merdiven oluşturmak istedim bir türlü oluşturamadım yardımcı olurmusunuz. H: 5 yüksekliğinde bir merdiveni 10 ar basamaklı 3 (basamak) toplam 30 basamaklı, sahalıklar ise 120 cm lik yapmak istedim oluşturamadım.

Merhaba

2B Plan çizimi gönderirseniz yardımcı olabiliriz.

bir şematik çizim gönderiyorum.

Ekli dosyalar

• merdiven.cde
    375.2 KB · Görüntüleme: 1,558

saridurmus":4pk60803' Alıntı:
bir şematik çizim gönderiyorum.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba

Gönderdiğiniz merdivende üst üstte girilmesi gereken merdiven kolları var.
Rota komutu ile merdiven konturlarını belirlerken üst üstte olan alanlar için merdiven konturunu alttaki alanın üzerine gelmeyecek şekilde 0.5 cm kaydırarak çizmeniz gerekiyor.
Ekteki projede modellenmiş halini ve kullanılan rota objelerini inceleyebilirsiniz.

Bu merdiveni iki merdiveni birlikte kullanarak modelleyebilirsiniz yani alttaki 2 kollu ve tek sahanlıklı merdiven ile tek kollu sahanlıklı merdiven birlikte kullanılabilir.
Üstteki merdivenin özelliklerine girerek Konstrüksiyon sekmesinden merdivene kot verilebilir.

Ekli dosyalar

• merdiven.rar
    474.7 KB · Görüntüleme: 1,061
  • 3kollumerdiven.jpg
    3kollumerdiven.jpg
    156.4 KB · Görüntüleme: 35,765

Teşekkürler şimdi mantığı anladım küçük bir kaaçıllık yapıp öyle çizilecek ....

merhabalar,dönel merdiveni sahanlıklı olarak tasarlamada verdiğiniz bilgiler doğrultusunda anladım ama en son kısmını yapamadım.bir üst sahanlığa çıkış yönünün tersliğini ekteki projede gösterdim.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Ekli dosyalar

• merdiven-dönel sahanlıklı-msy14.ide7
    607.2 KB · Görüntüleme: 967

efsane":24ncxe3e' Alıntı:
merhabalar,dönel merdiveni sahanlıklı olarak tasarlamada verdiğiniz bilgiler doğrultusunda anladım ama en son kısmını yapamadım.bir üst sahanlığa çıkış yönünün tersliğini ekteki projede gösterdim.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Merhaba

Çıkış hattını çizdiğiniz rota objelerinde sürekliliği korumanız gerekir.
Merdiveninizde son döner alanın rota objesi ters çizilmiş. Mevcut rota objesini silin ve çıkış hattı doğrultusunda yay olarak tekrar tanımlayın.

Mimariyi arkaya import edin , Rota komutuyla 5 basamagı tek tek oluşturun çizgilerin üzerinden geçecek şekilde.

Ben merdiveni tanımlamıyorum.çizim yaparken elimle donatı ekleyip elimle çiziyorum merdivenleri

Sent from my iPhone using Tapatalk

peki döner merdivenlerde basamak sayısı, genişliği ve yüksekliğini nasıl ayarlıyoruz. o konuda da yardımcı olurmusunuz. dairesel cıkış aksını nasıl yapıyoruz birde.

mimariyi arkaya import edip rota komutu ile çizdikden sonra başka ne işlem yapmamız gerekiyor

Geri