YARDIM EDEBİLİRMİSİNİZ

muh_ozcan

Yeni Üye
Merhabalar ben inşaat mühendisiyim de fakat proje konusunda biraz acemiyim eklemiş olduğum örnek projede eksimlerim veya yanlışlarım varsa söyleyebilirmisiniz tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Ekli dosyalar

• örnek.ide7
    1.3 MB · Görüntüleme: 604
* Öncelikle üst rijit bodrum katınız hatalı, sizin projenize göre -2 olacak.
* Merdiveniniz yapıdan bağımsız çözüm seçeneği işaretlenmiş ama merdiven yükleri sisteme ilave edilmemiş.
* Ben sizin yerinizde olsam kirişleri sürekli yapmaya gayret ederim. Örnek:Zemin kat; k14-k15 k16 kirişlerini aynı ebatta ve sürekli yaparım. Böylelikle merdiven de k15 kirişine basmış olur.
* Böyle bir sistemde düşük döşeme yapmaktansa asma tavan öneririm. Zaten 32 cm içinde tesisat anlamında bazı şeyleri çözemeyeceksiniz. Düşük döşemelerinizin bu kadar büyük olmasının mimari anlamda bir sebebi yoksa parçalamanızı tavsiye ederim.
* Ayrıca kolona oturan kirişlerde eğer mimari açıdan bir problem yoksa kirişlerin kolonları ortalamasını tavsiye ederim. Örnek:k32, k38
* Nervür döşemede balkonlar tek nervür olarak dizayn edilemez. Balkon döşemelerini sürekli yapmanız yada etrafını kirişle dönmeniz gerekir. D19, D11
* Hala bir tartışma konusu olmakla birlikte ben nervürlerin yüklerinin kısa kirişlere aktarılması taraftarıyım. Uzunluktan dolayı sehim ihtimalinden başka ayrıca tüm yükleri de taşıyacak olması dezavantaj.
* Çatı katındaki hareketli yüklere gerek var mı? Sabit yükler de bu kadar fazla mı? Cevabı sizde.
* Merdiven sahanlığı döşemenizin kalınlığı yetersiz. Konsol durumunda olan döşemeniz sehim şartını sağlamıyor.
* K13 kirişiniz sehim şartını sağlamamış, kolon kiriş kesme güvenliği problemi olan kolonları gözden geçiriniz.

Geri