çelik yüklerinin betonarme sisteme girilmesi

mesut86

Yeni Üye
iyi günler herkese , 36 m açıklıklı çelik çatı var,6 m ara ile betonarme kolona oturuyor. çelikten gelen düşey,yatay ve momenti kolona aktardığımda en az 80/100 kolon ancak kurtarıyor ve pursantajı 2,5 oluyor. yatay kuvveti sildiğimde 60/60 kolon kurtarıyor ve minimum pursantaj yetiyor. acaba çelikten gelen yatay yükü almalı almamalı mıyım ??? iki kere yatay yük mü girmiş oluyorum(sap ve idecad)?? veya çelikten gelen yatay yükü azaltıp mı almalıyım?? benzer projelere baktığımda genelde 60/60 kolon ,bazıları 80/80 yapmış ve pursantajları minimumda kalmış. görüşlerinizi bekliyorum teşekkürler.

Çelik hesaplanırken moment aktaran bağlantı kullanıldı ise bütün mesnet tepkilerini girmek zorundasınız. Ama çeliği moment aktarmayan şekilde çözüp bağlantısını da ona göre teşkil ederseniz betonarme kolon dizaynınız ekonomik olur, hatta temeliniz de ekonomik olur. Ancak çelik yapıda açıklık momenti biraz artar. İkisini de yapıp maaliyetini karşılaştırabilirsiniz.

Görüşünüz için teşekkür ederim.moment aktaran sistem. Benim asıl sormak istediğim sap2000 de çeliğin deprem yükünü girmiş oluyoruz.mesnet değerlerinde deprem yükü olmuş oluyor.idecad e girerken düşey,yatay ve momenti kolona ekliyoruz.idecad e girdiğimiz düşey Yük içinde bir deprem kuvveti hesaplanmış olmuyor mu,bide bizim sap2000 den aldığımız yatay kuvvet oluyor. 2 kere yatay Yük hesaplanmış olmuyor mu

Merhaba;

Sap2000 den alacağınız mesnet reaksiyonlar;

1- G: Ölü yüklerden (Makas, aşıkların ağırlıkları ve çatı kaplamasının ağırlığı) oluşan düşey, yatay ve moment etkileri.
2- Q: Hareketli yüklerden (Kar ve Rüzgar yükü) oluşan düşey, yatay ve moment etkileri.

Bu yük değerlerini İdeStatik'te kolon üzerine kendi yük tanımlarına uygun olarak (G ve Q yükleme durumlarına uygun olarak) tanımladıktan sonra hesap yapmalısınız. Böylelikle Sap2000 den herhangi bir deprem yükü alıp İdeStatiğe girmediğiniz için yük tekrarı sözkonusu olmayacak.

Yada bunların hiçbiriyle uğraşmayıp İdeÇelik alıp betonarme ve çeliği birlikte modelleyecek ve hesaplayacaksınız.

Saygılarımla.

Geri