ideCAD API içinde nelerin olmasını istersiniz

Betonarme tasarım hakkında sorular, görüşler, öneriler

ideCAD API içinde nelerin olmasını istersiniz

Mesajgönderen miralay » 15 Tem 2020, 16:49

İyi çalışmalar dilerim. Bildiğiniz üzere yabancı kökenli yapı tasarım programlarının pek çoğu API (Application Programming Interface) içeriyor. Yani biraz programcılık bilgisi ile belli başlı rutinleri programa yaptırabiliyorsunuz. İdecad'in güçlü arayüzü ve analiz motoru ile çok faydalı işlerin yapılabileceğini düşünüyorum. Konunun çok kapsamlı olduğunun farkındayım. Ancak merakımdan soruyorum. İdecad'in bu konuda bir yol haritası yahut bir planı var mı ?
miralay

Re: İdecad Api

Mesajgönderen Admin » 15 Tem 2020, 18:12

Eski versiyonlarda (v5 ve öncesi) bu tip bir API'miz var idi, ancak talep olmadığı ve genelde yeni özellikler programdan hazır bir şekilde istendiği için emekli edildi.
Sizin "bir API olsaydı, programlayıp şunu yapardım" dediğiniz somut ihtiyaçlarınız/planlarınız var ise tarif ederseniz memnun oluruz.
Kullanıcı avatarı
Admin
Site Admin

Re: İdecad Api

Mesajgönderen miralay » 16 Tem 2020, 09:30

Ülkemizdeki mühendislik kalitesini göz önüne alırsak apinizin emekli olmasına şaşırmamalı. Zaten eklemekle uğraşsanız bile ülke genelinde kullanacak kullanıcı sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek. Özetle uğraştığınıza değmeyecek.

Ancak "bir API olsaydı, programlayıp şunu yapardım" diyebileceğim pek çok konu olabilir.

1-) Otomatik proje iterasyonu. Örneğin bir projenin genel statik verisini (Elemanlar, yükler, malzeme tanımları vb.) girdikten sonra program kendi içerisinde kullanıcının belirlediği şartlar altında (Radye kalınlığı min 50cm, Kiriş yüksekliği max 70cm, donatı max çapı Ø18 vb.) projenin otomatik olarak optimize edilmesi.
2-) Özellikle zorlu çelik geometrilerinin hızlı bir şekilde modellenmesi. Bu maddeyi autocad aracılığı ile yapabilir demeyin. Kastettiğim geometrinin sürekli değişerek çeliğin optimize edilmesi.
3-) Çizim optimizasyonu. Kendim tekla için bir tane yazmıştım.
4-) Otomatik çizim paftalama.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Kendim ilk madde için bir şeyler yapmayı isterdim. Program net altyapısına dayandığı için api için c# kullanılabilir diye düşünüyorum.
miralay

Re: ideCAD API içinde nelerin olmasını istersiniz

Mesajgönderen sereze » 29 Tem 2020, 14:25

* Analize girmeyen ama çizimde ve kesitte olacak, parapet ve sakal gibi eleman eklerdim, tipik donatısı bile olabilir
* Metrajları xls doematında alırdım
* Üst yapı yüklerini kolonlara tekil yük atamasını liste şeklinde alt alta ( G,Q,.., yönler... ) girilebilecek bir sistem geliştirirdim
* Paftalardaki donatı listesini piyasada en çok kullanılan alttaki format gibi alırdım
Eklentiler
Screenshot_9_1600x1092.jpg
Screenshot_9_1600x1092.jpg (185.16 KiB) 304 kere görüntülendi
sereze

Re: ideCAD API içinde nelerin olmasını istersiniz

Mesajgönderen civilization » 30 Tem 2020, 22:08

Bende çizim optimizasyonu yapardım. Çizimler aldıktan sonra çok zaman harcıyorum. Programa bıraksam çok kağıt gidiyor ben nerdeyse yarı yarıya düşürüyorum.
civilization

Dön Betonarme Tasarım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 35 misafir