Perde Grubu Kapasite Oranı Aşılıyor Hatası ?

Mehmet_Ssgzl

Yeni Üye
Merhaba idecad teknik destek ekibi ve kullanıcıları. Ekte çalışmakta olduğum projede;
1-) Bodrumdan çatıya kadar devam eden perde gruplarında Perde Grubu Kapasite Oranı Aşılıyor sorununu nasıl çözülebilir?
2-) P34-P35 perdeleri Çatı katında S15-S16 kolonu olarak tanımladım, herhangi bir problem olurmu?
3-) Kuranglezler için perde tanımladım. Bu tasarım Uygun mu?
4-) Uygun ise Kuranglezin tabanına döşemeyi ne olarak tanımlamalıyım.

Yardımlarınız İçin Şimdiden Teşekkür Ederim...

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,
1-Perde grubu kapasite oranı sorunları çözümü için perde boyutları büyütülebilir, perde başlık donatıları artırılabilir.
2-Perde üzerine kolon tanımlanabilir. Analiz modeli için bir sorun teşkil etmez.
3-4-)Kuranglez perdeleri ile bodrum perdeleri arasında derz oluşturup yapıdan ayırabilirsiniz. Yapı ile birlikte çözülmesi durumunda altında radye temel tanımlamalısınız.
Bazı proje tespitleri;
-Merdiven mesnetle koşulları hatalı. Merdiven kenarı hangi elemana mesnetleniyorsa sadece o kenar işaretlenmeli, diğer kenarlar boş bırakılmalıdır.
Aşağıdaki linklerden merdivenlerin oluşturulması ve mesnetlenme koşullarının belirlenmesi hakkında bilgi alabilirsiniz.
-Merdivenin oluşturulması
-Merdiven mesnet koşullarının belirlenmesi
-Projenizde merdiveni tanımlarken başlangıç kolunun alt kenarı ile bitiş sahanlığı arasında 1 cm. boşluk bırakınız. Bu durumunda alt kol ve üzet sahanlık için ayrı ayrı mesnetlenme durumu tanımlayabilirsiniz.
-Rijit bodrumlu yapılarda iki yükleme durumlu hesap yönteminin seçilmesini önerilir.
-Asansör kuyusunun düz olarak modellenmesi önerilir.

Levent Bey;
1-) Perde grubu kapasitesini arttırmak için donatı görüntüleme açılmıyor diğer yapı elemanları gibi.
2-) Kuranglezleri dediğiniz gibi 1cm lik derz ile ana yapıdan ayırdım fakat radye temel tanımlamak için radye kenarı çizdiğimde yapı temeli için oluşturduğum ampatmanlar kayboluyor. nasıl tanımlayabilirim?
3-) Asansör kuyusu etrafında oluşacak kesme kuvveti etkisini yok etmek amacıyla mı yoksa başka bir sebeble mi önerdiniz.
3-) Ayrıca proje için başka önerileriniz varmıdır?
teşekkür ederim

Ssgzl":nah7ngby' Alıntı:
Levent Bey;
1-) Perde grubu kapasitesini arttırmak için donatı görüntüleme açılmıyor diğer yapı elemanları gibi.
2-) Kuranglezleri dediğiniz gibi 1cm lik derz ile ana yapıdan ayırdım fakat radye temel tanımlamak için radye kenarı çizdiğimde yapı temeli için oluşturduğum ampatmanlar kayboluyor. nasıl tanımlayabilirim?
3-) Asansör kuyusu etrafında oluşacak kesme kuvveti etkisini yok etmek amacıyla mı yoksa başka bir sebeble mi önerdiniz.
1-Perde grupları Betonarme diyaloğunda görülebiliyor.

2-Kuranglezler yapıdan ayrıldığı için proje tanımlanmasına gerek yok.
3-Asansör kuyusu genel olarak uygulamada radye kalınlığında ve radye ile birlikte yapılır. Bu yüzden radyenin düz olarak modellenmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca modele dahil edilmesi özellikle üst yapı etkileşimli modellerde ana temel ve asansör çukuru için modellediğiniz temeller arasında bağlantı sorunları oluşturabilir.

Ekli dosyalar

• p_g.png
    p_g.png
    42.5 KB · Görüntüleme: 422
Ssgzl":eqh33bm7' Alıntı:
Levent bey,
Esas müdahale etmem gereken 1 ve 3 nolu perde gruplarında görütüleyemiyorum.
1 ve 3 nolu perde grupları da betonarme diyaloğunda görülmektedir.

"Görüntüleyemiyorum"dan kastınız başlık donatılarının olmaması ise, İlgili perdelerde TBDY 2018 madde 7.6.2.1 de belirtilen Hw/Lw>2 koşulu sağlanmadığı için uç bölgeleri oluşturulmamaktadır. Perde Özellikleri/Donatılar sekmesinde "Kullanıcı tanımlı" seçeneği ile uç bölgelerini manuel olarak düzenleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    30.2 KB · Görüntüleme: 447
  • 3.PNG
    3.PNG
    31.2 KB · Görüntüleme: 440
  • 7.6.2.1.png
    7.6.2.1.png
    38.9 KB · Görüntüleme: 426
  • p_u_b.png
    p_u_b.png