Kiriş ab hatası nasıl giderilir

damlaozgur

Etkin Üye
Merhaba, projemdeki tek bir kirişteki kenetlenme boyu (ab) hatasını çözemiyorum.Forumda daha önceden paylaşılan adımları takip ettim fakat olmadı.Projeyie ekliyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba

Perdelere kısa doğrultuda saplanan kirişlerde TBDY 7.4.3.1 Kiriş kenetlenme boyu kontrolü (ab) sağlanmıyor

Kontroldeki a mesafesi koşulu sağlamıyor. ( a >= 0,4lb )
a mesafesini sağlamak için kirişlerde kullanılan donatı çapı azaltılabilir. Donatı seçimi diyaloğunda kirişlerde kullanılan Ø16 yı kaldırıp, max Ø14 çap kullanarak analiz yaparsanız sorun düzeliyor.
İsterseniz sadece ab hatası olan kirişlerde manuel donatıları düzenleyebilirsiniz.
veya perde kalınlıklarını arttırmanız gerekir.

Ekli dosyalar

• perde - kiriş.png
    perde - kiriş.png
    42.7 KB · Görüntüleme: 452
  • a mesafesi.png
    a mesafesi.png
    18.7 KB · Görüntüleme: 449
max Ø14 seçtiğimde dediğiniz gibi hata ortadan kalkıyor , ama serbest bırakıp manuel olarak düzeltmek istediğimde maalesef aynı hata devam ediyor. Teşekkür ederim ilginiz için ilk seçtiğim donatı yöntemini uygulamak daha sağlıklı olucak.

Manuel donatıları değiştirdiğiniz durumda tekrar analiz yapmak zorundasınız. Ayrıca ab kontrollerinin yapılması için metraj almanız gerekiyor. Bu durum önümüzdeki versiyonda düzeltilecektir.

Evet ben de ilk aldığım raporda dikkat etmemiştim, sonradan kiriş donatılarını kontrol etmek istediğim zaman farkettim. Eklenirse çok daha güzel olur tabi. Çok teşekkür ederim ilgi ve desteğiniz için. Bende tecrübe etmiş oldum sağolun.

Geri