KOLONA OTURAN KONSOL DÖŞEME

NURŞEN

Yeni Üye
İyi günler çözdüğüm projede resimde verdiğim gibi kolona oturan bir döşemem var geometri kontrolü yaptığımda yetersiz döşeme kalınlığı hatası veriyor bu döşemeyi mantar döşeme gibi mi çözeceğim yoksa konsol döşeme gibi mi yardım edersiniz sevinirim

Ekli dosyalar

• KONSOL DÖŞEME.jpg
    KONSOL DÖŞEME.jpg
    162.6 KB · Görüntüleme: 10,041
NURŞEN":6f89bvq1' Alıntı:
İyi günler çözdüğüm projede resimde verdiğim gibi kolona oturan bir döşemem var geometri kontrolü yaptığımda yetersiz döşeme kalınlığı hatası veriyor bu döşemeyi mantar döşeme gibi mi çözeceğim yoksa konsol döşeme gibi mi yardım edersiniz sevinirim
Merhaba,

S18 kolonu D17 döşemesini tutacaktır. Bence döşeme kirişsiz döşeme gibi değerlendirilebilir. Bu durumda D17 döşemesinin kalınlığı H>=18 cm ve H>=Ln/30 dan az olmamalıdır. (TS 500 madde 11.4.2) Donatı aksları betonarme hesap aksı edit komutu ile üstte+altta düz donatı şeklinde düzenlenebilir. S17 kolonunda zımbalama tahkiki yapılması için kolon altına kolon başlığı yerleştirilmelidir. (Kolon başlığı ayarlarında yükseklik ve tabla yüksekliği değerleri sıfır verilecek.)

İyi çalışmalar

DÖŞEME ŞARTI NEDEN SAĞLAMIYOR ÇÖZEMEDİM

Ekli dosyalar

• ÇATIKATIDDOSEME.cde
    497.7 KB · Görüntüleme: 434
shewger":2kanabhc' Alıntı:
DÖŞEME ŞARTI NEDEN SAĞLAMIYOR ÇÖZEMEDİM

Merhaba,
Kiriş altında döşeme kenarı tanımlanmış, döşeme kenarı çizdiğiniz için tanımlı olan döşeme konsol olarak algılanmış.
Döşeme kenarları ve döşemeyi silin ve döşemeyi tekrar tanımlayın.
Geometri kontrolünde verilen "Kaset döşeme tipik kiriş tanımlaması hataları" için Kaset döşemede iki yönde tipik kirişleri belirleyin.
Tipik kirişleri belirlerken komşu döşemeler ile sürekli olmasına dikkat edin.

Ayrıca projenizi 10 versiyon demosunda yapmışsınız. 10 versiyon demosunda 5 katın üzerindeki projeler analiz edilemez.

Ekli dosyalar

• konsoldsm.png
    konsoldsm.png
    56.6 KB · Görüntüleme: 5,691
teşekkürler fakat kaset döşemede nervür kirişler hala bağlantılı gözüküyor ? döşeme kenarı ile yapınca da kiriş ile çakışıyor bu şekilde merdiven boşluğunu tanımladım fakat nervür kirişler hala mevcut.

shewger":3bsnc6ib' Alıntı:
teşekkürler fakat kaset döşemede nervür kirişler hala bağlantılı gözüküyor ? döşeme kenarı ile yapınca da kiriş ile çakışıyor bu şekilde merdiven boşluğunu tanımladım fakat nervür kirişler hala mevcut.

Kaset ve nervür döşemelerde döşeme boşluğu ile boşluk açmak doğru bir yöntem değil. Döşeme sınırına tali kirişler tanımlayın.

Ekli dosyalar

• merdiven boşluğu.png
    merdiven boşluğu.png
    38 KB · Görüntüleme: 5,617
Geri