zemin emniyeti olumsuz ve mod sayısı yetersiz hatası

semihguner

Yeni Üye
merhaba idecad stat. yeni kullanıcısıyım. linkini eklemiş olduğum projemde birtakım hatalarla karşılaştım. zemin emniyeti olumsuz ve mod sayısı yetersiz uyarılarını bir türlü gideremedim yardımcı olursanız sevinirim zemin ta0,13 tb0,15
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,

*Yapı ağacından Mod sayısı arttırılınca örneğin 36 veya daha büyük bir değer girilince yeterli geliyor.

*Sadece düşey yükleraltılda ortalama gerilme değeri bile zemin emniyetinin üstünde kalıyor. Zemin iyileştirmesi yapılabilir.

Diğer tespit ve öneriler;

*P88 panelinin altında K36 isminde bir kiriş parçası kalmış.(Geometri kontrolünde uyarı olarak veriliyor.)
*Analiz Ayarlarında süneklik düzeyi normal seçilmiş, ancak R katsayısı 6 girilmiş. R=4 girilmeli.
*Projede her bir dilatasyonun altına ayrı bir temel sistemi oluşturulmuş. Bu durumda dilatasyonların ayrı projeler olarak girilmesini öneririz.
*Zemin grubu C veya D ise üst yapı etkileşimli çözüm yapılması uygun olur.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• modal.PNG
    modal.PNG
    76.8 KB · Görüntüleme: 9,428
  • gerilme.PNG
    gerilme.PNG
    11.2 KB · Görüntüleme: 9,428
Levent Bey
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim
Süneklilik düzeyini yüksek aldım R=7 aldım, mod sayısını 37 aldım o sıkıntı düzeldi ancak Zemin emniyeti olumsuz uyarısını halen almaktayım buna nasıl bir çözüm yapılabilir açıkçası içinden çıkılmaz halde proje.
Yardımcı olursanız sevinirim
İyi çalışmalar

Zemin gerilmesi sorununun çözümü için bir önceki mesajımda zemin iyileştirmesi yapılabileceğini söylemiştim.

İyi çalışmalar

merhaba
idecad i yeni kullanmaya başladım .benim projemde de aynı hata var peki bu mod sayısını neye göre artıracağım acaba? cevaplarsanız çok sevinirim

yeni mühendis":2sfnrhmc' Alıntı:
merhaba
idecad i yeni kullanmaya başladım .benim projemde de aynı hata var peki bu mod sayısını neye göre artıracağım acaba? cevaplarsanız çok sevinirim

Mod sayısı yetersizliği sistem gereği oluşabileceği gibi bazen veri girişi hatalarından da kaynaklanabilir. Bu nedenle projenizi eklerseniz daha faydalı olacaktır.

İyi günler. Ben 6 katılı bir bina çözüyorum sadece radye temel atmayı düşünüyorum daha doğrusu yapılması istenen o ancak zemin emniyeti yetersiz geliyor(Zem=15t/m2) binanın 2 tarafı bitişik genişletme yapamıyorum.Zemin emniyeti 20 olması durumunda kurtarıyor.Neyi önerirsiniz. Yada maaliyeti en uygun zemin iyileştirme yöntemi olarak önerebileceğiniz bir yöntem var mı ? Şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

Geri