Bazı Katlarda kiriş Nmax Hatası

yvzz

Yeni Üye
15 katlı binanın bir tane kirişinde 6.7.8.10.11.12.13.14. katlarında Nmax hatası veriyor. neden sadece bu katlarda ve neden sadece tek o kirişte ?

yvzz":107j3me1' Alıntı:
15 katlı binanın bir tane kirişinde 6.7.8.10.11.12.13.14. katlarında Nmax hatası veriyor. neden sadece bu katlarda ve neden sadece tek o kirişte ?

Merhaba,

Projenizde veri girişine yönelik tespit ve öneriler genel olarak aşağıdaki gibidir;

*Yapı ile birlikte çözüm koşullarına göre düzenlenen merdiven mesnetleri hatalı. Merdivenlerin boş kenarları sabit mesnet olarak düzenlenmiş. Merdiven kollarının da ara sahanlığa bağlanmadığı görülüyor. Bu durumlar yapı deformasyonunu etkilediği için kirişlerde eksenel kuvvet sorunu oluşuyor.
*Bodrum kattaki merdivenlerin temele bağlanabilmesi için üst yapı etkileşimli çözüm yapılması gerekir.*
*5. katta D33 döşemesinin sınırları hatalı.
*16. katta -150 kotundaki D02 döşemesinin kotu bağlandığı K020 kirişi ile uyumlu değil.

İyi çalışmalar

MERHABA , projemde tek bir kiriş n max hatası mevcut ,Kiriş ebatlarını , kaçıklılarını , merdiven mesnetlemesini vb önerileri denememe rağmen düzeltmedim .Önerilerinizi önem ile bekliyorum.Teşekkürler
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

onursenel89":1q29o7gd' Alıntı:
MERHABA , projemde tek bir kiriş n max hatası mevcut ,Kiriş ebatlarını , kaçıklılarını , merdiven mesnetlemesini vb önerileri denememe rağmen düzeltmedim .Önerilerinizi önem ile bekliyorum.Teşekkürler
Merhaba,
-Projenizde merdiven tanımı ve mesnetlenmelerinin hatalı olduğu görülmektedir. Bu durum yapı analiz modelinin de hatalı oluşmasına neden olmaktadır.
Tüm katlardaki merdivenler silinip analiz yapıldığında projenizde göreli kat öteleme, perde kesme güvenliği, kolon kiriş birleşim kesme güvenliği,perde grubu kapasite oranlarının aşılması gibi kesit yetersizliklerinin oluştuğu görülmektedir.

-Aşağıdaki linklerden merdivenlerin oluşturulması ve mesnetlenme koşullarının belirlenmesi hakkında bilgi alabilirsiniz.
Merdivenin oluşturulması

Merdiven mesnet koşullarının belirlenmesi

Bazı notlar;
- Perdeye rijit doğrultuda bağlanan kirişlerin perde uç noktasından bağlanması uygun olur . (1.bodrum kattaki ismiyle K09 kirişi P09 perdesine uç noktasından bağlanmıyor.)
-Çift doğrultulu dişli döşemelerde plak kalınlıkları bazlarında 7 cm bazılarında 15 cm tanımlanmış.
İyi çalışmalar

Geri