Döşemeye artı kot vermek

Selale

Yeni Üye
İyi çalışmalar, kolay gelsin.
Projemde döşeme ve kirişlere kot vermek konusunda biraz sıkıntı yaşıyorum.
Bodrum kat tavanında D03 döşemesi +0.80 kotunda olması gerekiyor. Normal dükkan kısmı +0.10 kotunda. Merdiven sahanlığında, döşeme kenarlarını 0.00 kotundan +0.80 kotuna taşımadığını farkettim. Hemen o döşemenin bağlandığı K04 kirişinde de analiz konusunda sıkıntı yaşadım, sanırım +0.80 kotundaki döşemeyi tanıyamadığı için.
Bir de radye döşemeyi(40cm normalde) 100cm bile yapsam raporda kesiti yetersiz ve donatı yetersiz hatası alıyorum.

Ekli dosyalar

• kot hatası.cde
    223.3 KB · Görüntüleme: 534
Merhaba
Önerilerim;
--Bodrum katta: S03, S04, S05, S05 kolon ve P09 perdesine +0.80 kot
--Çakışmayı önlemek içinde üst katta S03, S04, S05, S05 kolonlarına -0.80 kot
--Bodrum kat K11 kirişini perde ucundan ver.
--Bodrum katta K05 sil K04 0.80+0.32=1.12 yüksekliğinde verirsen hem D03 hemde D04 yakalarsın.(yoksa bir yönde kısa kolon oluşuyor.)
--Kolonların dar kenarını 30 cm yap
--K16-K17 kirişleri mütemadi olmamış, forumda nasıl yapılacağı var.
--Merdiveni mesnetleyerek Sistemi yarı rijit çöz.
Bu düzeltmelerden sonra radye temel kurtarmazsa tekrar bakarız.

Kolay gelsin
Ünver ÖZCAN

Selale":3nr7xlho' Alıntı:
İyi çalışmalar, kolay gelsin.
Projemde döşeme ve kirişlere kot vermek konusunda biraz sıkıntı yaşıyorum.
Bodrum kat tavanında D03 döşemesi +0.80 kotunda olması gerekiyor. Normal dükkan kısmı +0.10 kotunda. Merdiven sahanlığında, döşeme kenarlarını 0.00 kotundan +0.80 kotuna taşımadığını farkettim. Hemen o döşemenin bağlandığı K04 kirişinde de analiz konusunda sıkıntı yaşadım, sanırım +0.80 kotundaki döşemeyi tanıyamadığı için.
Bir de radye döşemeyi(40cm normalde) 100cm bile yapsam raporda kesiti yetersiz ve donatı yetersiz hatası alıyorum.
Merhaba,
Ünver Bey'in belirttiği gibi programda kirişlere pozitif kot verilmesi durumunda kirişlerin bağlandığı kolon ve perdelere üst kot verilmeli, aynı kolon ve perdelere bir üst katta kot verilerek düşey süreklilik sağlanmalıdır.
Ek olarak;
-Bodrum çevre perdelerini kabuk olarak modelleyiniz.
-Mevcut haliyle radye döşemedeki AS(-) uyarısı ilave donatı yetersizliğinden kaynaklanıyor. Donatı seçimi diyaloğundan ilave donatılar için daha büyük donatı çapları seçerek sorun çözülebilir.

İyi çalışmalar

Geri