Kolonlarındaki hataları gideremedim

merve

Üye
Eklediğim cami projesinde yarım kubbeleri taşıyan s49 s50 s51 kolonlarındaki hataları gideremedim sorun neden kaynaklanıyor acaba yardımcı olabilirseniz sevinirim

Ekli dosyalar

• CAMİ.cde
    774.9 KB · Görüntüleme: 625
Re: KOLONLARDA AŞIRI DONATI

Merhaba,

Kubbe altındaki kirişlerde bağlantı problemleri var. Kolon kotlarını düzenlerseniz pursantajlar düzelecektir.

Ekli dosyalar

• kubbekirişi.png
    kubbekirişi.png
    313.1 KB · Görüntüleme: 3,153
  • deformasyon.png
    deformasyon.png
    180.7 KB · Görüntüleme: 3,153

teşekkür ederim cevabınız için. kotları düzelttiğimde diğer kolonların pursantajları çok yükseliyor acaba başka bir hata mı yapıyorum kolon kesitlerim yeterince büyük acaba kubbe yüklerini yanlış mı veriyorum?

Kubbe yüklerini kullanıcı tanımlı yük olarak girmişsiniz. Kubbeler sistemle birlikte modellenmemiş. İsterseniz kendi tanımladığınız yükleri silip kubbeleri kirişlere mesnetleyerek analiz yapmayı deneyebilirsiniz.
Kubbe üzerindeki kaplama ve hareketli yükleri uygulamaya uygun bir şekilde alın.

kubbe yüklerini manuel olarak girmemiz gerek diye biliyordum. söylediklerinizi de yaptım ama analiz sonrasında kubbeyi taşıyan kirişlerde kubbeden gelen yük göremiyorum*

Ekli dosyalar

• camison.cde
    1.2 MB · Görüntüleme: 640

Merhabalar,
Kubbeyi yapı ile beraber çözmelisiniz.

Kubbe mesnet koşulları belirlenirken ;

"Yapı ile birlikte çözüm için mesnetlenme koşulları" kısmı seçilmeli ve her kubbe kenarı için uygun bağlı olduğu eleman seçilmelidir.

Ayrıca kubbe üzerine tanımladığınız kaplama yükünü gözden geçirmenizi öneririm.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    13.7 KB · Görüntüleme: 3,114
  • 2.PNG
    2.PNG
    14.7 KB · Görüntüleme: 3,114

M. Berat Denli":3ujmg5si' Alıntı:
Merhabalar,
Kubbeyi yapı ile beraber çözmelisiniz.

Kubbe mesnet koşulları belirlenirken ;

"Yapı ile birlikte çözüm için mesnetlenme koşulları" kısmı seçilmeli ve her kubbe kenarı için uygun bağlı olduğu eleman seçilmelidir.

Ayrıca kubbe üzerine tanımladığınız kaplama yükünü gözden geçirmenizi öneririm.

tam olarak gösterdiğiniz şekilde tanımlıyorum kubbe mesnetlerini. kubbe üzeri taş kaplama olacağı için böyle seçtim yükü. birlikte analiz yaptırmak için mesnet koşullarının tanımlanması yeterli değil mi?

Mesnet tanımlamaları doğru yapılmamış, isterseniz teamviewer programını yükledikten sonra bizi arayın uzaktan erişimle anlatabiliriz.

Geri