dolgu üzeri merdiven konumu uygunluğu ?

iek58

Üye
merhabalar,

ekteki projede müteahhit asmolen istiyor. ancak benden önceki mühendis arkadaş asmolen döşemeyle birlikte normal kiriş kullandığından dolayı, benden asmolen çözüm yapmam istendi. inşaatta şuan zemin katın kolon betonu döküldü. bu yüzden benimde içime sinmeden aynı aksta çalıştıramadığım kolonlar, saplama kirişler mevcut...

"mimari" ve "zemin kat kolon aplikasyonu" na bağlı kalmam sebebiyle oluşturabildiğim en iyi proje burda...

tecrübeli meslektaşlarıma bir kaç sorum var

1- halihazırdaki projeye eklemek-çıkartmak istedikleriniz var mı?
2- radyal temel üzeri 50 cm dolgu olduğundan dolayı merdiveni +50 kotundan başlattım ve yapıyla birlikte çözmek için merdivenin dolguyla birleşen kenarını "sabit mesnet" olarak ayarladım. perdeye denk gelen kenarını "perdeyle", merdivenin üst kotunu ise "kirişle" sabitledim. doğru mudur?
3- kat yüksekliğim 3,5 olduğundan dolayı asansörümün iki tarafındaki 20cm lik perdeleri yönetmelik kaynaklı kabul etmiyor. bu şekilde analizde sıkıntı çıkmıyor. düzeltme şart mıdır? ( önceki mühendis arkadaş 20 cm lik perdeyi çözmüş (subasmanı perdesi için ayrı kat tanımlayıp "0,5 + 3" yapmışta olabilir))
4- bu projeden ayrı olarak, merdivenleri asmolen döşemeye bağlamak konusunda ne düşünüyorsunuz ?

Merhaba
Önerilerim
(Bu kat planının üst katlarda devam ettiği kabulu ve hesap kontrolü yapmadan yorum)
iek58":3lf0q6s4' Alıntı:
ekteki projede müteahhit asmolen istiyor. ancak benden önceki mühendis arkadaş asmolen döşemeyle birlikte normal kiriş kullandığından dolayı, benden asmolen çözüm yapmam istendi. inşaatta şuan zemin katın kolon betonu döküldü. bu yüzden benimde içime sinmeden aynı aksta çalıştıramadığım kolonlar, saplama kirişler mevcut...
Müteahhitin isteklerini Demo projesi ile nasıl yerine getireceksiniz? (Çizim ve hesap çıktısı alamazsınız.)
1- halihazırdaki projeye eklemek-çıkartmak istedikleriniz var mı?
--Asansör perdeleri P01-P03 perde uzun istikamette bağlansa iyi olur,
--kirişler kolonları ortalasın
2- radyal temel üzeri 50 cm dolgu olduğundan dolayı merdiveni +50 kotundan başlattım ve yapıyla birlikte çözmek için merdivenin dolguyla birleşen kenarını "sabit mesnet" olarak ayarladım. perdeye denk gelen kenarını "perdeyle", merdivenin üst kotunu ise "kirişle" sabitledim. doğru mudur?
--Merdivenin mesnetlemesi doğru değil düzeltin,
--Merdivenin temel üzerinde bittiği yere su basman perdesi koyup merdiveni mesnetleyin,
3- kat yüksekliğim 3,5 olduğundan dolayı asansörümün iki tarafındaki 20cm lik perdeleri yönetmelik kaynaklı kabul etmiyor. bu şekilde analizde sıkıntı çıkmıyor. düzeltme şart mıdır? ( önceki mühendis arkadaş 20 cm lik perdeyi çözmüş (subasmanı perdesi için ayrı kat tanımlayıp "0,5 + 3" yapmışta olabilir))
TDY20017 3.6.1.1 bakın
4- bu projeden ayrı olarak, merdivenleri asmolen döşemeye bağlamak konusunda ne düşünüyorsunuz ?
Burada yaptığınız gibi katta, merdiven yeterli rijitlikte bir kirişe mesnetlenmeli.

Ünver ÖZCAN

cevaplarınız için teşekkürler Ünver Bey,

unver":rscfwpbm' Alıntı:
--Asansör perdeleri P01-P03 perde uzun istikamette bağlansa iyi olur,

uzun yönde bağlama uygulamasını nasıl yapıyoruz ?

unver":rscfwpbm' Alıntı:
--Merdivenin mesnetlemesi doğru değil düzeltin,
--Merdivenin temel üzerinde bittiği yere su basman perdesi koyup merdiveni mesnetleyin,

subasmanı perdesi inşaa edilmedi. eski temel planına göre imalat yapıldı. bu haliyle merdivenin alt ucunu bağlamamız mümkün mü?

Merhaba
Perde uzun yönde çerçeve oluşturacak şekilde bağlanacak. ek CERCEVE
Radye döşemesi yapıldıysa üzerine 50 cm yüksekliğinde 100 genişliğinde 115 cm merdiven genişliği kadar bir platform (bu platform ile radye temel üstü pürüzlü olursa iyi olur.) yapıp merdiveni oturtabilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• CERCEVE.png
    CERCEVE.png
    49.8 KB · Görüntüleme: 4,181
cevabınız için teşekkürler Ünver Bey,

unver":2kbjdmjr' Alıntı:
Perde uzun yönde çerçeve oluşturacak şekilde bağlanacak. ek CERCEVE

bunu uygulamadım

unver":2kbjdmjr' Alıntı:
Radye döşemesi yapıldıysa üzerine 50 cm yüksekliğinde 100 genişliğinde 115 cm merdiven genişliği kadar bir platform (bu platform ile radye temel üstü pürüzlü olursa iyi olur.) yapıp merdiveni oturtabilirsiniz.

uygulamayı yaptım. doğruluğunu kontrol eder misiniz?

bununla birlikte,

1- 4 metreyi aşan nervürleri(4 adet) kasete dönüştürdüm. arta kalan döşemeler hala nervürlü döşeme olarak geçiyor. kaset ve nervürün aynı katta kullanılmasında bir sakınca var mı?
2- S15 ve S16 arasında kısa bir kiriş mevcut. 4 katlı analiz yapıldığında, zemin ve birinci katta bu kirişte yetersizlik uyarısı alıyorum. bunu nasıl aşmamı önerirsiniz ? yada saplama kirişi(K43) kolonlar arasındaki kirişe (modelleme sebebiyle ikiye bölünen K44 ve K45) saplamaktansa, S15 veya S16 ya bağlamak sizce nasıl bir çözüm?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

saygılar

Merhaba
iek58":oo3225cj' Alıntı:
uygulamayı yaptım. doğruluğunu kontrol eder misiniz?
Filiz donatısı olsa idi boyut yeterli olurdu. Daha önce verdiğim ölçü makul.
kaset ve nervürün aynı katta kullanılmasında bir sakınca var mı?
Yok
2- S15 ve S16 arasında kısa bir kiriş mevcut. 4 katlı analiz yapıldığında, zemin ve birinci katta bu kirişte yetersizlik uyarısı alıyorum. bunu nasıl aşmamı önerirsiniz ? yada saplama kirişi(K43) kolonlar arasındaki kirişe (modelleme sebebiyle ikiye bölünen K44 ve K45) saplamaktansa, S15 veya S16 ya bağlamak sizce nasıl bir çözüm?
S15-S01 ile S16-S21 kolonunu arasına kiriş atmak daha iyi bir çözüm.

Ünver ÖZCAN

teşekkürler Ünver Bey,

unver":21rcgzfn' Alıntı:
S15-S01 ile S16-S21 kolonunu arasına kiriş atmak daha iyi bir çözüm.

sunduğunuz çözümle daha uygun sonuca ulaştık.

4 kat olarak analiz yaparken

0:04 ******************** "D30" 'DE "ZEMİN KAT" İÇİN AĞ OLUŞTURULAMIYOR.********************
0:04 ******************** "D32" 'DE "ZEMİN KAT" İÇİN AĞ OLUŞTURULAMIYOR.********************

hatası verdi. ve analizi tamamladı.

1) hatanın sebebi nedir? D30 ve D32 döşemesini kalıp planında bulamadım. nedeni nedir? hatalı tanımlama mı yapmışım?

2) merdivenin mesnetlerini uyguladım ve diğer katlara kopyaladım. ilk katta merdiven +50cm kotundan başladığında diğer katlarda da 50 cm yukarıda kopyalandı. kot seviyesini 0 a çekerek kotlarına getirdim. merdivenler doğru şekilde tanımlanmış mı?

3) merdiven analizi yaptığımda merdivenler oldukları kottan daha altta bağlanmış gibi görünüyorlar (resim ekte). anormallik var mı?

son olarak

4) NZ30 ve NZ32 kaset döşemelerinde tipik kiriş hatası var. nasıl çözebilirim?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

saygılarımla...

Ekli dosyalar

• fark.jpg
    fark.jpg
    156.4 KB · Görüntüleme: 4,146
Geri