ide versiyon 8.5

bir arkadaşımın ide 7 de 45 cm radye temelle çözmüş olduğu projeyi ide 8 de oluşturduğumuz zaman radye temel 70 cm bile kurtarmıyor hatanın nerde olduğunu açıklabişirseniz sevinirim
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Dosyaya bakamadım ama muhtemelen ilave donatılarla alakalıdır. Donatı seçiminde ilave donatı çapı seçeneklerini artırırsanız problem olmaz diye düşünüyorum.

özenç parlak":1ih0anli' Alıntı:
bir arkadaşımın ide 7 de 45 cm radye temelle çözmüş olduğu projeyi ide 8 de oluşturduğumuz zaman radye temel 70 cm bile kurtarmıyor hatanın nerde olduğunu açıklabişirseniz sevinirim
özenç parlak":1ih0anli' Alıntı:
optimal çözüm için neler yapmalıyız ayrıca bu konuda da aydınlatabilir misiniz öneri tavsiyelerinizi bekliyoruz

Merhaba,
Sorun radyenin 70 cm yapılması ile ilgili değil, donatı seçimindeki kullanılabilecek maksimum çap sınırlaması nedeniyle ilave donatılarda eksik As oluşmasıdır.
Öncelikle eklediğiniz 7 ve 8 versiyondaki proje dosyalarında model ve analiz sonuçları aynı değildi. Subasman perdeleri kolona bağlanmamış. 7 versiyonuna ait proje dosyasındaki su basman perdelerini eklediğim projede olduğu gibi, kolonlara bağlanacak şekilde modellendiğinde, 8 versiyonunda da radye temelde donatı yetersizliği oluşmamaktadır.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• seval_7_gry1.ide7
    6.1 MB · Görüntüleme: 572
öncelikle teşekkür ederim şimdi bir soru daha belirdi kafamda biz bu perdeleri kısa kolon oluşumundan kaçınmak için perdelere bağlamıyoruz diye biliyorum
onun içinde proje çözerken de analize 5 cm boşluk bırakarak sokmamız gerekiyor değil mi
yani pratikteki uygulamaya göre analiz yapmamız gerekir diye düşünüyorum
kolonlara birleşik çözüp radye temeli kurtarmasını sağlıyoruz ama gerçekte radye temeli zorluyoruz doğrumu anlıyorum

özenç parlak":fll9t02h' Alıntı:
öncelikle teşekkür ederim şimdi bir soru daha belirdi kafamda biz bu perdeleri kısa kolon oluşumundan kaçınmak için perdelere bağlamıyoruz diye biliyorum
onun içinde proje çözerken de analize 5 cm boşluk bırakarak sokmamız gerekiyor değil mi
Merhaba tekrar,
Sorunununuz yanıtı yerinde nasıl yapacağınıza bağlı olarak değişir. Yerinde nasıl yapacaksanız analiz modelini de o şekilde oluşturmanız gerekir. Kısa kolon oluşumu, perdeden sonra kalan kolon yüksekliğine bağlı olarak değişir. Deprem yönetmeliğinde kısa kolonlar için özel şartlar getirilmiştir. Program bu şartları uygulamaktadır.

belediyelerin istediği 5 cm perdede derz uygulamasına gerek kalmıyor idecatın kısa kolon olşumunda otomatik etriye sıklaştırılmasından dolayı öyle değil mi yanlış anlammışım

özenç parlak":2n0wweq2' Alıntı:
belediyelerin istediği 5 cm perdede derz uygulamasına gerek kalmıyor idecatın kısa kolon olşumunda otomatik etriye sıklaştırılmasından dolayı öyle değil mi yanlış anlammışım
Merhaba,
Evet. Perdeler kolona bağlanması durumunda kolon kesme güvenliği kontrolünde kolon serbest yüksekliği bağlanan perde yüksekliğine bağlı olarak otomatik hesaplanır. Etriye sıklaştırması da kolon serbest yüksekliğine bağlı olarak otomatik oluşturulur. İstenirse hem kolon serbest yüksekliği hem de alt sıklaştırma bölgesi uzunluğu kolon özellikleri/statik-betonarme sekmesinde değiştirilebilir.

Ekli dosyalar

• s1.png
    s1.png
    185.5 KB · Görüntüleme: 4,033
  • s2.png
    s2.png
    20.1 KB · Görüntüleme: 4,033
  • Su_b.png
    Su_b.png
    30.1 KB · Görüntüleme: 3,991
Geri