Radye temel de gerilme hatası

Merhaba iyi çalışmalar radye temelim yatak katsayısı 1000 zemin emniyet gerilmesi 11 ve ZE sınıfı bir zemine oturuyor. Min. Ger. -0.01<0 G+Q şekliinde min gerilme hatası veriyor ortalama ve max gerilmeleri kurtarıyor bu hatayı nasıl giderebilir zemin emniyeti olumsuz hatası alıyorum. temeli zemine yaymayı denedim pek bir etkisi olmadı yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    73 KB · Görüntüleme: 11,850
Merhaba

Temelde negatif zemin gerilme kontrolü opsiyonunu işaretlemezseniz kontrol yapılmaz. Değer çok küçük ihmal edilebilir.

Ekli dosyalar

• negatif gerilme.png
    negatif gerilme.png
    43 KB · Görüntüleme: 11,868
Radye temelde modelleme hatası var. S9 kolonu açısından dolayı temel dışında kalmış bundan dolayı temel analizi doğru yapılamıyordu. Radye temel döşeme kenarı çizgisini kolon dışına alın.

Analiz ayarlarında "Kirişsiz radyelerin zemin emniyet kontrolünde Deprem yüklerini kullan" opsiyonunu seçmediğiniz için depremli durum için kontrol yapılmamış, Bu opsiyonu seçmeniz gerekir.
Radye temellerin zemin gerilme kontrolünde ortalama gerilmeleri kullan seçilmiş. Bu opsiyonu seçmeden analiz yapmanızı tavsiye ederim.

TBDY 2018 le birlikte temel hesaplarında kullanılmak üzere zemin emniyet gerilmesi yerine zemin taşıma gücü kavramı geldi. Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi verilmiştir.
Analiz ayarlarında da TBDY 2018 analizi için zemin taşıma gücü değerini girmeniz gerekiyor.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Eksenel kuvvet sorunu olan kirişlerin kesiti arttırılabilir.

Taşıyıcı sistem tipi olarak X ve Y yönünde A24 tipi seçilmesi uygun olur.

Ekli dosyalar

• analiz ayarı.png
    analiz ayarı.png
    43.1 KB · Görüntüleme: 11,850
  • s9.png
    s9.png
    28.2 KB · Görüntüleme: 11,850
  • tasıyıcısistem.png
    tasıyıcısistem.png
    103.5 KB · Görüntüleme: 11,853
Bahsettiğiniz tüm detayları tek tek denedim fakat hiç bir faydası olmadı aksine sistem daha fazla hata veriyor. döşeme ve nervür kirişlerdeki max gerilme hatası devam ediyor bu hatayı nasıl gidebiliriz fikri olan paylaşır mı lütfen iyi çalışmalar.

27defne27":htwp7shb' Alıntı:
Bahsettiğiniz tüm detayları tek tek denedim fakat hiç bir faydası olmadı aksine sistem daha fazla hata veriyor. döşeme ve nervür kirişlerdeki max gerilme hatası devam ediyor bu hatayı nasıl gidebiliriz fikri olan paylaşır mı lütfen iyi çalışmalar.

Yasin beyin dediği herşeyi zorunlu olarak yapmak zorundasınız zaten daha fazla hata çıkıyo diye vazgeçemezsiniz hatalı tasarım yapmış olursunuz.
Nmax hatasını aşmak için ilgili kirişlerin boyutunu arttırın.

Ben projemdeki sorunları çözmeye çalışıyorum zorunlu olarak dediklerini yapamam demiyorum yapınca temelde ort ve max gerilmeler aşıyor zemin emniyet olumsuz hatası veriyor ve eski hatalarda devam ediyor yapı sağ sol bitişik ön yola sıfır sadece arkada ampartman yapabiliyorum 2 m yakın ampartman yamama ragmen sorunlar devam ediyor bu sorunları çözmenin belki başka bir yolu vardır diye fikir danışıyorum. iyi çalışmalar.

27defne27":2w2u9wfg' Alıntı:
Ben projemdeki sorunları çözmeye çalışıyorum zorunlu olarak dediklerini yapamam demiyorum yapınca temelde ort ve max gerilmeler aşıyor zemin emniyet olumsuz hatası veriyor ve eski hatalarda devam ediyor yapı sağ sol bitişik ön yola sıfır sadece arkada ampartman yapabiliyorum 2 m yakın ampartman yamama ragmen sorunlar devam ediyor bu sorunları çözmenin belki başka bir yolu vardır diye fikir danışıyorum. iyi çalışmalar.

Söylediklerinizi anlıyorum yardımcı olmaya çalışıyoruz zaten zemin emniyet gerilmesi kalktı taşıma gücü kavramı geldi yerine doğru değeri girdiğinize emin misiniz ? Yapı kaç katlı kaç m2 projeye bakamadım 2 m konsol çok ekstrem değil mi konsol yapmak ayrıca emniyet gerilmesi problemini gidermeyebilir ekstra kolon ekleyerek bir noktoya binen gerilmeyi azaltabilirsiniz mesela öncelikle taşıma gücü değeriniz ne dir doğru olduğından eminmisiniz (emniyet gerilmesi demiyorum )

Bahsettiğim düzeltmeleri yaptıysanız projenizin son halini gönderin inceleyelim. "Zemin taşıma gücününü" girdiğinizden emin olun.

ZEMİN TAŞIMA GÜCÜ DEDİĞİNİZ TAM OLARAK NEDİR BANA JEOLOJİ MÜHENDİSİNİN VERDİĞİ DEĞER 11 BENDE ONU GİRİYORUM EVET DEDİĞİNİZ HER ŞEYİ YAPTIM ŞUAN SADECE TEMELDE SORUN VAR SİSTEME İKİ ADET KOLON EKLEMEYİ DE DÜŞÜNDÜM FAKAT GERİLMELERİ DAHA DA ARTTIRDI. KOLON EKLEMEDEN ÖNCE ORT GERİLME 14.79 MAX GERİLME 21.11 İDİ KOLON EKLEYİNCE ORT GERİLME 15.23 MAX GERİLME 21.97 OLDU.

Jeofizik mühendisinden TBDY 2018 e uygun olarak Zemin taşıma gücünü isteyin. Bu değer zemin emniyet gerilmesi değerinin 2.5-3 katı olabilecek bir değerdir.

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki sayfayı inceleyin.

Merhaba;

Projenizde bazı öneri düzenlemeler yaptım, projeniz ektedir.

Düzenlemeler şu şekilde:
- Asmolen döşeme plak kalınlığını 7cm olarak değiştirdik
- Asmolen döşeme nervür kalınlığını 12cm olarak değiştirdik
- 35/70-80-90 olan kiriş boyutlarınızı 35/50-60 olarak yeniden düzenledik (30 luk kolona en fazla 30+35=65cm genişlikte kiriş bağlanabilir)
- Konsol ucundaki kirişleri kaldırdık, konsol döşemedeki nervürleri konsol olarak çalıştırdık.
- 25/50 olan sarkık kirişleri 30/50 yaptık
- Radye kalınlığınızı 60cm olarak değiştirdik.

Projenizde herhangi bir hata kalmadı, ancak diğer arkadaşlarında söylediği gibi zemin raporunu hazırlayan geoteknik mühendisiyle görüşmenizde fayda var.
Eskisi gibi G+Q kombinasyonuna göre zemin gerilmesi kontrolü yapmak yeterli değil. Yada depremli kombinasyonlarda %50 artırım yapma şansınız yok.

Saygılarımla.

öncelikle teşekkürler asmolen plak kalınlığı 7 cm nervür kiriş yüksekliği 35 olabilir mi? genelde 7cm ise kiriş yüksekliği 32 plan 10 cm ise kiriş 35 deniliyor?

Merhaba;

7/35 olabilir, kullanacağınız asmolen dolgu malzemesinin boyutları değişecektir. Tuğla yada Köpük her ikisi de istediğiniz ölçüde bulunabiliyor. Kaldı ki sizin projenizde 32cm de kurtarabilir.

kolay gelsin 2018 deprem yönetmelğine baktım baya ama göremedim veya anlayamadım... idecad da analiz ayarlarında sizin bu resimdeki altı çizi olan negatif gerilme butonu seçili olma zorunluluğu var mı yoksa bize mi kalmış şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• aaaaaaaaa.png
    aaaaaaaaa.png
    43 KB · Görüntüleme: 10,344
Geri