V10 Perde Kesme Hatası

Merhabalar projedeki perde kesme hatalarını birtürlü aşamadım aynı şekilde donatı hatasını da yardımcı olup görüş bildirirseniz cok mutlu olurum .
Ayrıca karma sistemden programın yınlendırmesı sonucu sınırlı sısteme gecıs yaptım bu konuda da yorumlarınızı bıldırısenız sevınırım
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,

Mdev >= 0,75 Mo sağlanabilseydi A33 taşıyıcı sistem tipi R =4 , D ise 2 alınarak (veya A22 R=5 ve D=2.5 alınarak ) sistem çözülebilirdi ve perdelerde kesme güvenliği sorunları oluşmuyordu.
Sınırlı süneklik düzeyinde Mdev >= 0,75 Mo ı sağlayamadığınız için A31 taşıyıcı sistem tipi R =4 , D ise 2.5 seçilmiş. (TBDY 4.3.4.6 dan belirtilen yaptırım)
Kesme kuvveti bu durumda 2.5 kat arttırıldığı için perde kesme güvenliği kontrolleri sağlanamıyor.
Uygun olan yerlere perde ilave ederek çözüme gidilebilir.
Eğer yüksek süneklik düzeyi seçimi ile devam ederseniz A15 taşıyıcı siteminde R=7 ve D=2.5 alındığı durumda da perde kesme güvenliği sorunu çıkmıyor fakat kolon kiriş birleşim kesme güvenliği sorunlarını düzeltmeniz gerekecektir.

Kesme hatalarını kesme sorunu olan perdeye paralel olacak şekilde perde ekleyerek hallettim .Normalde karma sistem cozmem gerekıyordu projeyı lakın devrılme kuralını sağlayamadıgım ıcın sınırlı sısteme gectım .Proje bu halıyle sınırlı sıstemde cozulmus sekılde hatalımıdır d v r secımı .
Süneklık duzeyı yuksek olarak cozduğumde bırlesım hatalarını asamadıgım ıcın yonetmenlıgın benı yonlendırmesı sonucu sınırlı sıstemde devam ettım

4.3.4.6. Maddesinde açıklandığı gibi A31 taşıyıcı sistem tipi R=4 ve D=2.5 alınarak çözüm yapılabilir.

Bir sorum daha olacak girilen R katsayısı 4 seçilen 3.24
Tekrardan rapor alırken 3.24 girerek analiz yapıyorum R kat sayısını sabitlemek için ama her defasında hesaplardan sonra R kat sayısı değişiyor 7 ve 8 versiyonunda böyle olmuyor du

B1 Düzensizliği olduğu durumda R katsayısı 1.25 nci min değeri ile çarpılarak otomatik olarak azaltılmaktadır. 7 ve 8 versiyonlarında da bu şekildeydi.
Analiz ayarlarında 4 olarak tanımlayın. Raporlarda Girilen R=4 , Seçilen R ise azaltılmış hali basılacaktır.

Yenı konu acmamak ıcın burdan soruyorum . Yapıda B duzensızlıgı var. Pafta dızaynını aldıgımda jeolojı raporlarında zemın degerının 2,45 olmasına ragmen cızımlerde 1,2 basıldıgının farkettım nedenı nedır acaba.

Merhaba,

Seçtiğiniz antet ile ilgili olabilir, 2007 antetlerinde Zemin emniyet gerilmesi basılırken, TBDY 2018 antetlerinde Zemin taşıma gücü basılır.
Seçtiğiniz anteti kontrol ederek çizimi tekrar alın.

Ekli dosyalar

• antet seçim.png
    antet seçim.png
    33.1 KB · Görüntüleme: 9,872
  • antet.png
    antet.png
    60 KB · Görüntüleme: 9,870
Merhabalar Yasin bey
Versiyon 10.05'de TBDY 2018 antet seçili olmasına rağmen soldaki gibi çıkıyor antet bir terslik var gibi o noktada

denizbayram":r2e3mi4o' Alıntı:
Merhabalar Yasin bey
Versiyon 10.05'de TBDY 2018 antet seçili olmasına rağmen soldaki gibi çıkıyor antet bir terslik var gibi o noktada

Programı kapatın. C:\ProgramData\ideCAD10\ANNOTATIONS klaöründeki bulunan tüm dosyaları silin. Programı tekrar çalıştırdığınızda güncel antetleri görebilirsiniz. Sorunuz çözülmezse Bursa teknik servisimizi arayabilirsiniz.

Not : "C: \ProgramData" klasörünü görebilmeniz için windows klasör seçeneklerinden "gizli dosyaları göster" seçeneğinizi işaretlemelisiniz.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    95.9 KB · Görüntüleme: 9,711
iyi günler iyi çalışmalar
projemde kesme hatası alıyorum bir türlü düzeltemedim nedenini bulamadım yardımcı olursanız sevinirim
proje hakkında önerilerinize açığım projecilikte çok yeniyim
ilginiz için şimdiden teşekkürler.

mertçıngı:16tleya8' Alıntı:
iyi günler iyi çalışmalar
projemde kesme hatası alıyorum bir türlü düzeltemedim nedenini bulamadım yardımcı olursanız sevinirim
proje hakkında önerilerinize açığım projecilikte çok yeniyim
ilginiz için şimdiden teşekkürler.
Merhaba,
Projenize yönelik tespit ve öneriler genel olarak aşağıdaki gibidir; Analiz sonuçlarının gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra tekrar değerlendirilmesini öneririm.
-TBDY 2018 madde 3.3.1 e göre bodrum katı rijit kabul etmeniz uygun olur.
-Analiz ayarları/TBDY Seçenekleri sekmesinde "(4/5)R uygula" satırlarının işaretlenmesine gerek yok.
-P20-21-22 asansör perdelerinin grup perde olarak tanımlayınız.
-Merdiven kenarlarının mesnetlenme koşullarını düzenlerken; Merdiven kenarı hangi elemana mesnetleniyorsa sadece o kenara bağlılığı belirtilmeli, diğer kenarlar boş bırakılmalıdır.
Aşağıdaki linklerden merdivenlerin oluşturulması ve mesnetlenme koşullarının belirlenmesi hakkında bilgi alabilirsiniz.
-Merdivenin oluşturulması
-Merdiven mesnet koşullarının belirlenmesi
-Asansör çukurunun düz olarak modellenmesi önerilir.
-P48 bodrum perdesinin neredeyse tamamında boşluk açılmış. Perde yerine kiriş modellenmesi uygun olur.
-Bazı kaset döşemelerde tipik kiriş(hesap kirişi tanımlanmamış. (Örnek 147-145...)
-143 vb. kaset döşemelerde bazı diş aralıkları 70 cm. den fazla verilmiş.
-Nihai analizde perde, döşeme ve radye özelliklerinden sonlu eleman genişliklerini küçülterek analiz yapılmasını öneririz.(Örneğin 25 cm)
-TBDY sihirbazından yapı koordinat ve spektrum bilgilerinin kontrol edilmesini öneririm. (Default ayarlardaki koordinat ve spektrum değerlerine göre çözüm yapılmış görünüyor)
-Yapının genelinde C25 beton kullanılırken bodrum perdelerinde C30 radye temelde C35 sınıfı beton kullanılmış bilginize

İyi çalışmalar

Geri