Yanlış analiz yapılan proje (ACİL)

kastos

Yeni Üye
Herkese Merhaba,
Programda göreli kat ötelemesini çözemediğimiz bir model bulunmaktaydı. Bu modeli yaparken merdiven mesnetleme koşullarını belirlemediğimi fark ettim. Daha sonra mesnetlerken sabit mesnet seçeneğini kullandım. Bu işlemi yaptığımda program göreli kat hatasını sildi ve projeyi aşırı rijit buldu. 4/5 R uygulanmalıdır hatası verdi. 6 Dairelik (2 Dubleks) bir konutta 5 Adet Perde kullanmama rağmen çözemediğim göreli kat ötelemesini merdiveni sabit mesnetlemek çözebilir mi ? Ben bu projeye ne kadar güvenebilirim ? Deprem raporunda ise göreli kat değerleri neredeyse 0 'a düştü. Sabit mesnetle çözdüğümüz bundan önceki projelerde aynı şekilde hesap yapıldıysa bunun sorumluluğunu kim alacak ?

Ayrıca projede temel kalınlığı şuan 30 cm. Ben temeli 40 veya 50 cm yapmak istediğimde temelde donatı yetersiz hatası alıyorum . Böyle bir saçmalık olabilir mi ? Temeli illa 30 cm yapmak zorunda mıyım ? Temelde 32 demir de kullansanız donatı yetersiz hatası alıyorum. Hatta 50-60 cm yaptığım temelde donatı aralığı 7 cm ' e kadar düşmüştü.

Değerli meslektaşlarım bu ilk mesajım. Umarım forum kurallarını ihlal etmemişimdir. Şimdiden teşekkürler. :roll:

Ekli dosyalar

• Tuna-Sıkıştırılmış dosya.cde
    2.4 MB · Görüntüleme: 296
Merhaba,

Tüm merdiven mesnetlerini sabit tanımlamak gerçek duruma göre doğru bir veri girişi değildir. Üst-yapı yapı etkişimli, merdivenle birlikte çözdüğünüz yapının tüm hareketini, çekirdekte mevcut merdivene sabitlemiş olursunuz. Nitekim yapınızın deformasyonunu incelerseniz bu davranışı görebilirsiniz. Doğru veri girişi, tüm kenarlarda sabit mesneti kaldırıp, merdiveni olması gereken elemanlara bağlanmak ve bundan sonra ise analize geçmektir. (Merdivenin tüm kenarları sabit mesnet çözmek istiyorsanız, merdiveni yapıdan bağımsız çözme seçeneğiniz bulumaktadır.)

Göreli kat ötelemeleri sağlamak için ise y yönünde sistem rijitliğini arttıramanız gereklidir. Perde adedinden ziyade, perdelerin yerleşemini yapıya katkı sağlayacak şekilde uygun doğrultuda oluşturmak önemli görünmektedir.

Temek kalınlığını değiştirmeniz durumunda radye hesabının değişmesi de yukarıda bahsettiğim merdiven hususuna ve üst yapı etkileşimli çözüme bağlı olarak olabilir. Öncelikle matematiksel modeli yerinde uygulandığı şekilde tasarmak ve programa vermek gerekilidir ve bunun sağlanması ise projecinin kendi sorumluluğundadır.

İyi çalışmalar

Üst yapı etkileşimsiz bir çözüm yapılamaz çünkü zemin sınıfımız ZD. Bu projede göreli kat ötelemesini merdiveni sabit mesnet kullanmadan çözebilen varsa mesajları bekliyorum. Projede zaten asansör boşluğu ve Merdiven görünmekte. İsteyenlere mimari projeyi de atarım.

Mesnetleri sabitlemeniz hatali. Sabitleyince sadece merdiveni degil yapiyi da o noktalardan sabitleyerek deplasman yapmasina engel oluyorsunuz. Mesnerleri sabit olarak kim giriyorsa sorumlulugu o kisi alacak.
Konu basligi yanlis analiz yapilan proje sizin vediginiz aciklamalarla ortusmuyor.
Program sizin hatali modellediginiz duruma gore analizi dogru yapiyor. Eger sabit mesnet kullanmaniza ragmen deplasmanlar kuculmeseydi o zaman bize neden kuculmiyor diye bildirmeniz mantikli olurdu. Mesajiniz daha fazla kisi tarafindan gorunsun diye daha populer bir basliga tasidim.

İsmail Bey, merdivenlerde yapı ile birlikte çözüm için sabit mesnet kullanmak ilgili kenarda yapıyıda sabit olarak mesnetliyorsa bu opsiyonun amacını anlamayadım. Şu halde tek katlı bir yapı bile olsa merdiveni sadece temel girilmeyen taban kısmında sabit mesnet kabul etmek doğru olur diye düşünüyorum

Yanlış yorumladıysam kusura bakmayın. Merdivende bu opsiyon nerelerde kullanılmalı açıklayabilir misiniz ?

miralay":2n3ys6m4' Alıntı:
İsmail Bey, merdivenlerde yapı ile birlikte çözüm için sabit mesnet kullanmak ilgili kenarda yapıyıda sabit olarak mesnetliyorsa bu opsiyonun amacını anlamayadım. Şu halde tek katlı bir yapı bile olsa merdiveni sadece temel girilmeyen taban kısmında sabit mesnet kabul etmek doğru olur diye düşünüyorum

Yanlış yorumladıysam kusura bakmayın. Merdivende bu opsiyon nerelerde kullanılmalı açıklayabilir misiniz ?

Merhaba;

Bazı durumlarda merdiven yapı dışında bizim modellemeyeceğimiz başka bir yapı yada temele bağlı olabilir, bu durumda merdiveni hem yapıyla birlikte çözerken bazı kenarlarınıda sabit mesnet seçmek gerekebilir.
Bu dikkatli kullanılması gereken bir opsiyon, mesela yapı temel etkileşimli çözüm yapıyorsanız bütün yapıyı bu merdivene asabilirsiniz. Yada üzerine konuştuğumuz projedeki gibi bütün yapının deplasmanlarını merdiven engelliyor olabilir.

Tamamiyle bizim yapımız içerisinde kalan merdivenlerde bu opsiyon sadece temel etkileşimsiz çözümde temele basan merdiven kenarı için kullanılmalıdır.

Saygılarımla.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

miralay":3knz4mqu' Alıntı:

Sadece en alt katta zemine oturan durumda kullanilmalidir.

Geri