Sadece Tekil Temel Hesabı-Çelik Kolon Altı Temel Hesabı

kadirazal

Yeni Üye
Merhabalar.Çelik sanayi yapısının statik hesaplarını deprem kuvvetleri dahil gerekli bütün kombinasyonları ile sap2000 de yaptım.Ancak idecadde tekil temel hesabı yaparken deprem kuvvetleri dahil kesme kuvveti normal kuvvet ve momentleri idecadde tekil temeli modelleyip koloncuklara rekasiyonları ayrı ayrı noktasal yük olarak etkittirdim.Burada benim anlamadığım ; kuvvetleri ayrı ayrı koloncuklara etkittirdikten sonra idecad tekil temel hesabını hangi kombinasyonlara göre yapmaktadır.zira sap2000 de reaksiyonlar zaten arttırılmıştır.İdecadde tekil temel hesabı bu rekasiyyonlar altında nasıl hesaplama yapmaktadır.Bununla alakalı örnek proje paylaşabilir misiniz. (tbdy2018)

Tarafıma henüz cevap verilmediğine göre sayın idecad yetkilileri konunun çözümüne dair bir fikri olmadığını düşünüyorum.

Merhaba;

Reaksiyonları hangi yükleme durumu için girdiyseniz analiz sonrası iç kuvvetlerde de bu değerleri o yükleme durumuna ait kısımda görürsünüz. Programda default haller için çelik yönetmeliği seçili durumda, ayrıca değişiklik yapmadıysanız GKT seçimi aktiftir. Kombinasyonları bu yönteme uygun oluşturur, ve evet siz yükleme durumu olarak girdiğinizde program bir daha arttırma yapacaktır.

Geri