TÜNEL KALIP ANALİZ

snaer

Üye
Tünel kalıp projesini ilk defa çiziyorum. Analiz sonrasında bazı katlarda oluşan perdelerdeki kesme hatasını döşemelerde gerilme hatasını ve temellerdeki donatı yetersizliği hatasını gideremiyorum. Bazı döşemelerde de donatı yetersizliği var boyutlarını arttırdım silip tekrar attım ama düzelmedi.Etriye çapını arttırdım perde ve temellerde sorunlar giderilmesi sizler yardımcı olurssanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,

TBDY 2018 7.6.1.2 (b) maddesine uymayan perdeleriniz vardır. Geometri kontrü yaparsanız bu perdeleri görebilirsiniz. Perde kalınlıklarını yönetmelikteki maddeye göre artırmanız gerekmektedir.

Perde kalınlıklarını artırtıktan sonra tekrar analiz yapmanız gerekir.Yapıya gelen tüm kesme kuvvvetleri değişecektir yeni duruma göre.
Döşeme gerilme hatasını,döşeme üst donatısını artırarak giderebilirsiniz.
Sürekli temel derinliğini 50 cm yapmışsınız.TS500'e göre açıklığın bazı açıklıklarda 1/10 kuralına uymamaktadır.Geometri kontrolünde bu durumu da görebilirsiniz.
Temeli sürekli temek yerine radye temel olarak modellemenizi öneririm.
İyi çalışmlar dilerim

Ekli dosyalar

• dsaddsa.PNG
    dsaddsa.PNG
    77.9 KB · Görüntüleme: 1,680
  • dsadaaaaa.png
    dsadaaaaa.png
    67.5 KB · Görüntüleme: 1,676
Bende geometri kontrolü yaptığım zaman perdelerle alakalı bu hata görünmüyor. Ayarlarla mı alakalı acaba

snaer":1aj9r2fj' Alıntı:
Bende geometri kontrolü yaptığım zaman perdelerle alakalı bu hata görünmüyor. Ayarlarla mı alakalı acaba
Beta grupta yayınlanan 10.18 ile yapılmış bir geometri kontrolü.10.17'de bulunmamaktadır.Belirtmem gerekirdi.
İlerleyen zamanlarda gelecek olan güncelleme ile siz de görebilirsiniz. Sonuç olarak perde kalınlığını yönetmelikteki maddeye göre artırmanız gerekiyor.

Geri