idecad ve sta4 proje çözümlerinde metraj farklılıkları

ilhan27

Yeni Üye
kolay gelsin, zemin + 4 katlı ekteki projede statik proje müellifi tarafından sta4 programı ile yapılan çözümde (kalıp:4938 m2, beton:1012 m3, donatı:89 ton) değerleri çıktı. fakat ben idecad ile çözümde (kalıp:4573 m2, beton:898 m3, donatı:75 ton) gibi değerler elde ettim. özellikle donatı metrajındaki 14 tonluk fark çok fazla değil mi? sta4 ile radye 60cm ve kirişler 25*60 cm olarak minimum şekilde kurtardığı söylendi. Yalnız ben idecadde radye 53 cm, kirişlerde çoğu yerde 25*50 cm olarak kurtardığını gördüm. sizden ricam ekteki projeyi inceleyerek benim unuttuğum bir nokta veya herhangi bir hata olup olmadığını değerlendirirseniz çok sevinirim. şimdidden zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• enneyapi.cde
    3.9 MB · Görüntüleme: 61
Merhaba
Eklediğiniz projede süneklik düzeyi karma sistem seçilmiş. Ancak karma sünek çözüm koşulları sağlanmıyor.
Projenizi Ver10.20 demo sürümünde çözünüz. Demo sürümünü indirebilmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Merdiven kenarlarının döşemeye mesnetlenebilmesi için yarı rijit diyafram yöntemine göre analiz yapınız.
Program sonuçlarını başka bir programlar karşılaştırma ve değerlendirme yapabilmek için yapı taşıyıcı sisteminin, analiz ve yük bilgilerinin aynı olması gerekir.
İyi çalışmalar

Geri