Asmolen döşeme kesme güvenliği hatası

fth_fth

Yeni Üye
Değerli yöneticiler, iki adet projemde hata alıyorum. Proje 1 de ilk defa yaptığım asmolen döşeme sisteminde kesme güvenliği hatası alıyorum. Kolon boyutlarını değiştirmeme rağmen hatayı gideremedim. proje 2 de ise hata aldığım kolonu mimari projeye uygun olmaması nedeniyle yönünü değiştiremiyorum ve boyutunu değiştiremiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,
Öncelikle TBDY 2018'de tek doğrultulu dişli (asmolen) döşemeler ile ilgili ciddi kısıtlamalar getirilmiştir. DTS=1 ve DTS=2 olan yapılarda asmolen olması halinde karma sistem çözülüp her iki yönde de %75 perde devrilme momenti oranı sağlanmalıdır. Proje 1'de sadece tek yönde perde olmasından dolayı karma sistem çözme şansınız bulunmuyor. Ayrıca Analiz Ayarları/TBDY Seçenekleri sekmesinde '4.3.2.4 maddesini tüm perdeli sistemlere uygula' seçeneğini işaretlememişsiniz, dolayısıyla Y yönünde 4/5R seçilmesine gerek yok.
İki projede de karşılaştığınız birleşim bölgesi problemleri için,

Proje 1 ile ilgili tespitler:
-Sihirbazda döşeme tipi hatalı seçilmiş. Tek doğrultulu dişli döşeme seçilmesi uygun olur.
-X yönünde perde bulunmuyor. Taşıyıcı sistem tipinin A11 seçilmesi uygun olur.(Tek doğrultulu dişli döşemelerde Karma sistem çözme zorunluğundan ötürü A11 seçeneği inaktif gelecektir)
-Analiz ekranında Zemin katta ağ oluşum problemleri ile ilgili uyarılar mevcut. Muhtemelen döşemeler modellendikten sonra subasman perdelerinin modellenmesinden kaynaklı küçük döşeme parçaları oluşmuş. Bu sorunu gidermek için:
*Plan penceresinde iken 'Döşeme' komutunu çalıştırın.
*Ekranın solunda yer alan dik toolbarda 'Hepsini seç' komutunu tıklayın.
*Tüm döşemeler seçilecektir.
*Bu döşemeleri 'Delete' tuşuna basarak silin ve tekrar döşemeleri tanımlayın.

Proje 2 ile ilgili bazı tespitler:
-Sihirbazda koordinat değerleri default görünüyor. Yapı koordinatınıza göre bilgileri düzenleyiniz.
-SP1-2-3 perdelerini grup olarak tanımlayınız.
-Taşıyıcı sistem tipinin her iki yönde de A15 seçilmesi uygun olur.
-Saçak döşemelerinizi konsol üzerine konsol olacak şekilde değil tek parça olacak şekilde modelleyiniz. 4. katta D13-14-15 döşemlerini D7 ile tek parça olacak şekilde modelleyiniz.

İyi çalışmalar

Geri