Perde Grubu Kesme Güvenliği Hatası

fth_fth

Yeni Üye
Değerli forum yöneticileri, projemde perde grubu olarak tanımlı 4m den fazla uzunluktaki perdede kesme güvenliği hatası alıyorum. Hata aldığım perdeyi kaldırıp alternatif bir çerçeve sistem oluşturdum ancak bu sefer de ilk projede hata vermeyen asansör perdesi aynı hatayı veriyor. proje 1 ve proje 2 olarak iki dosyayı da yüklüyorum. mimari projeye uygun olan proje 1 e göre hata düzeltme konusunda yardımlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar dilerim...
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,
Projelerde gelen kesme kuvveti Vmax sınır değerini aşıyor. Perde eni/boyu büyütülebilir. (Perde boyutlarını özellikle perde uzunluğunu arttırmak perde rijitliğini dolayısıyla perdenin alacağı kesme kuvvetini de büyütecektir. Her zaman çözüm olmayabilir.),daha yüksek dayanımlı beton kullanılabilir, perdeye gelen kesme kuvvetini azaltacak şekilde taşıyıcı sistemde düzenlemeler yapılabilir vb. (Sisteme yeni perdeler ilave edilebilir, diğer taşıyıcı elemanların boyutları artırılabilir vb.)
PROJE_2'de bir perdede etriye yetersizliği durumu mevcut. Etriye çapları arttırılarak bu durum giderilebilir fakat sınır değer aşılması durumu için yukarıda belirtilen çözüm yöntemleri değerlendirilmelidir.
Not: Döşeme sonlu eleman genişliklerinizi çok büyük seçmişsiniz. Nihai analizde döşeme perde varsa radye temel sonlu eleman genişliklerinin küçültülerek (örneğin 25 cm) analiz yapılmasını öneririz.
İyi çalışmalar.

Merhaba, ekte gönderdiğim projede perde grubundaki P01in kesme hatasını gideremiyorum. Üstelik sadece 1. katta hata veriyor. Yukarıda tavsiye edilen yöntemlerin hepsini denedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• B BLOK.cde
    2.7 MB · Görüntüleme: 10
Merhaba, ekte gönderdiğim projede perde grubundaki P01in kesme hatasını gideremiyorum. Üstelik sadece 1. katta hata veriyor. Yukarıda tavsiye edilen yöntemlerin hepsini denedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Projenizde sürekli temel kotları, perde ve kolon alt kotları ile uyumlu değil. Bazı perde ve kolonlara - 100 cm. kot verilmiş. Sürekli temellere verilmemiş. Proje datalarını düzeltip, analiz sonuçlarını tekrar değerlendirmenizi öneririz.
İyi çalışmalar

Geri