temel donatı sorunu

Merhabalar..Döşemelerin ve temelin kaplama ağırlıklarını mimamri projeme göre hesaplayım girdim. Temelimde aşamadığım bi donatı sorunu çıkıyo .Nasıl çözebilirim... Teşekkürler..

Ekli dosyalar

• temel donatı sorunu 1.png
    temel donatı sorunu 1.png
    221 KB · Görüntüleme: 781
abdullah-70":1f25ruu9' Alıntı:
Merhabalar..Döşemelerin ve temelin kaplama ağırlıklarını mimamri projeme göre hesaplayım girdim. Temelimde aşamadığım bi donatı sorunu çıkıyo .Nasıl çözebilirim... Teşekkürler..
Merhaba,
Radye betonarme diyaloğunda "DS" sütunundaki işaretleri kaldırın, Radye donatı seçimi diyaloğunda üst, alt ve ilave donatılar için daha büyük donatı çaplarını seçip tekrar analiz yapınız. Bu durumda AS(-) sorunu çözülebilr.
İyi çalışmalar

merhaba yaptığım projede rd01'de donatı yetersizliği ve perdede hem donatı yetersizliği hem de kesme güvenliği sıkıntısı yaşıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. dosya ektedir.

Ekli dosyalar

• İSİMSİZ PROJE24-1.ide10demo
    2.7 MB · Görüntüleme: 60
rjhtdz:10a49qty' Alıntı:
merhaba yaptığım projede rd01'de donatı yetersizliği ve perdede hem donatı yetersizliği hem de kesme güvenliği sıkıntısı yaşıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. dosya ektedir.
Merhaba,

Öncelikle projenizde TBDY Sihirbazında döşeme tipi kirişli veya kaset döşeme seçilmiş. Ancak döşeme sistemi Tek doğrultulu dişli döşeme olarak tanımlanmış . Bina yükseklik sınıfı ve perde devrilme momentleri tek doğrultulu dişli döşeme çözümü için gereken şartları sağlamıyor. TBDY 2018 madde 4.3.4.3 Tablo 4.1 (A23-A24) diğer ilgili maddeleri incelemenizi öneririm.

-Projenizi mevcut durumunda radye temelde donatı seçimi diyaloğunda seçilen donatı çapları radye tasarım momentlerini karşılamıyor. Ekonomik bir donatı dizaynı için donatı akslarını taşıyıcı kolon ve perdeleri üzerine gelmeyecek şekilde düzenleyip gerekli olması durumunda daha büyük donatı çaplarını seçebilirsiniz.
-Perde kesme güvenliği sorunu ve olası çözümleri hakkında aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Not: P01-P02-P03 asansör perdelerinin perde grubu olarak modellenmesi uygun olur.
İyi çalışmalar

levent bey merhabalar. benim yapım tek doğrultulu kirişli döşemedir. fakat karma sistem seçerken perde oluşturmamı istiyor. yapımda perde kullanmadan tek doğrultulu kirişli döşemeyi nasıl yapabilirim? sihirbazdan sonra 'sınırlı' kısma tıklasam sıkıntı olur mu? teşekkürler.

rjhtdz":31qb65v9' Alıntı:
levent bey merhabalar. benim yapım tek doğrultulu kirişli döşemedir. fakat karma sistem seçerken perde oluşturmamı istiyor. yapımda perde kullanmadan tek doğrultulu kirişli döşemeyi nasıl yapabilirim? sihirbazdan sonra 'sınırlı' kısma tıklasam sıkıntı olur mu? teşekkürler.
TBDY 2018 e göre tek doğrultulu dişli döşemeler için DTS=1 de karma sünek çözüm koşullarının sağlanması gerekir.
Ayrıca TBDY 2018 de tek doğrultulu dişli döşeme sistemlerinde bina yükseklik sınıfı BYS=5 te izin verilmemektedir. Bir önceki mesajımda verdiğim yönetmelik maddelerini ve ilgili diğer maddeleri incelemenizi öneririm. TBDY 2018 madde 4.3.4.3 Tablo 4.1(A23-A24)
İyi çalışmalar

Geri