merdivenin analizi

Merhabalar

Projemde betonarme merdivenleri çizdim ve mesnetlenmelerini girdim. Merak ettiğim bişey var. merdiveni mesnetlerken yapı ile birliktemi çözmem mi gerekir??? Çünkü bu durumda radye temelimde donatı yetersizliği sorunu ortaya çıkıyor. NE TAVSİYE EDERSİNİZ

TEŞEKKÜRLER

Merhaba
Önerilerim:
abdullah-70":9uwty0xr' Alıntı:
merdiveni mesnetlerken yapı ile birliktemi çözmem mi gerekir???
Merdiveni mesnetlerseniz yapı ile birlikte yarı rijit çözüm yapmalısınız. (Yük ve momentleri otomatik aktarır. Her türlü yapıda bu seçeneği kullanın.)
Rijit çözüm yapacaksanız, merdiveni mesnetlesiniz veya mesnetle meseniz fark etmez, merdiven yüklerini hesaplayıp kiriş, döşeme veya perde üzerine yükleri girmelisiniz. (Rijit çözümü kullanmanızı önermiyorum.)
abdullah-70":9uwty0xr' Alıntı:
Çünkü bu durumda radye temelimde donatı yetersizliği sorunu ortaya çıkıyor. NE TAVSİYE EDERSİNİZ
İlave donatıların çapını artırabilir veya aralıklarını azaltabilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

ben yapıda yarı rijit analiz yapıyorum zaten . Ayrıca bir komut mu girmem lazım . yani merdiveni yapı ile yarı rit çöz diye bir komut mu girmem lazım

Merhaba
abdullah-70":2fyy96q3' Alıntı:
ben yapıda yarı rijit analiz yapıyorum zaten . Ayrıca bir komut mu girmem lazım . yani merdiveni yapı ile yarı rit çöz diye bir komut mu girmem lazım
Yarı rijit ve merdiveni mesnetlerseniz otomatik çözüm yapılır.

Ünver ÖZCAN

Geri