Response spektrum hesabı yapınca kata F kuvveti etkitilir mi

Response spektrum hesabı yapınca kata F kuvveti etkitilir mi

Mesajgönderen Ismail Hakki Besler » 15 Şub 2019, 11:36

Bu soruyu bazı kullanıcılarımız soruyor. (Bazı programlar oyle yapıyor diye)

Kat F ile yapılan hesap eşdeğer veya çok modlu analizdir.

28 m den yüksek yapılar, burulma düzensizliği var ise , eşdeğer veya çok modlu analiz ile hesaplanamaz.

Mod birleştirme yöntemi ile hesap sonucunda yapıya kesinlikle bir F yük etki ettirilmez. Kütleler vardır sadece. Analiz sonucu her mod için deprem tasarım spektrumundan yararlanılarak davranış büyüklükleri hesaplanır.
Hesabın birinci bölümünde her moda ait periyot, modal katılım çarpanı, modal etkin kütlesi, modal kütle katılım oranları kullanılarak birim modal davranış büyüklükleri bulunur. Daha sonra Yönetmelikte tanımlanan yatay elastik tasarım spektrumu kullanılarak modal deplasmanlar ve modal iç kuvvetler hesaplanır. Her bir moda ait modal deplasmanlar ve modal iç kuvvetler diğer bir deyişle birim modal davranış büyüklükleri bulunduktan sonra Tam Karesel Birleştirme (CQC) veya Karelerin Toplamının Karekökü (SRSS) yöntemlerinden bir tanesi ile birleştirilir ve birleştirilmiş iç kuvvetler bulunur. ideCAD Tam karesel birleştirme kullanır. Bu iç kuvvet elemanın tek bir noktası için tüm modlar dikkate alınarak o noktanın alabileceği en büyük iç kuvvet değeridir.

Mod birleştirme yöntemi ile hesap yönetmelikte anlatıldığı şekilde EK4B de verilen kural ve kaidelerle göre yapılmalıdır. Başka türlü ve başka adlarla yapılan hesap sonucu katlara etkiyen Kat kuvvetleri bulup bunlar etkitilerek yapılan hesap mod birleştirme ile yapılan dinamik bir hesap değil, statik bir hesaptır. Belki, modal analiz, çok modlu analiz gibi laflarla isimlendirilebilir ama gerçek bir Mod birleştirme (Response spektrum) analizi değildir.

Kat kuvvetleri etkitilerek yapılan hesap eşdeğer deprem yükü ile deprem hesabı olur. Eşdeğer deprem yükü hesabı sadece 1. mod katkısı dikkate alınarak yapılabildiği gibi tüm modların katkısı alınarak da yapılabilir. Ama bu hesap asla Mod birleştirme yöntemi değildir, eşdeğer bir hesaptır.

Sadece 1. mod dikkate alınarak yapılan analiz Eşdeğer deprem hesabı 1 modlu bir analizdir.
Eğer diğer modların katkısını da dikkate alırsanız, bu hesap çok modlu eşdeğer deprem hesabıdır. Ancak yine de Response spektrum analizi değildir. Deprem yönetmeliği bu şekilde yapın demiyor. Yapabilirsiniz de demiyor.

ideCAD Statik Mod birleştirme yöntemi ile hesabı uluslararası programların yaptığı şekilde yapmaktadır. Dolayısıyla Mod birleştirme yöntemi ile yapılan hesapta kata etkitilen yatay bir kat kuvveti (F) görülmemektedir.

Yapıda burulma düzensizliği var ise, 28 m den yüksek yapılar, ister tek modlu eşdeğer ister çok modlu analiz ile hesaplanamaz.

Yapıda burulma düzensizliği var ise, 28 m den yüksek yapılar, ancak 4.8.2 de belirtilen Mod birleştirme yöntemi kullanılarak hesaplanabilir.

4BE3CDB0-9C0D-4A06-83F8-3FB656E72C82.png
4BE3CDB0-9C0D-4A06-83F8-3FB656E72C82.png (37.25 KiB) 4511 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
Ismail Hakki Besler
 
Mesajlar: 860
Kayıt: 15 Eki 2008, 11:00
Konum:

Re: Response spektrum hesabı yapınca kata F kuvveti etkitili

Mesajgönderen Ismail Hakki Besler » 28 Şub 2019, 18:23

Yeni deprem yönetmeliği mod birleştirme ile dinamik analizin nasıl yapılacağını etraflıca anlatmış ve hesabın nasıl yapılması gerektiğini EK 4B de detaylandırmıştır.

Burada tipik davranış büyüklüğünden sözeder. Bu davranış buyuklukleri

Tüm elemanların kiriş kolon perde temel döşeme radye iç kuvvetleri
Poligon Perdelerin birleştirilmiş kesit tesirleri
Göreli kat ötelemeleri
Döşeme gerilmeleri
Perde devrilme momentleri
Temellerin hesabı
Zimbalama kontrolleri

gibi buyuklüklerdir. Tüm bu büyüklükler her bir titreşim modu için ayrı hesaplanmalı ve EK 4B de bahsedilen şekilde birleştirilmelidir.

Biraz detaylandıracak olursak örneğin göreli kat otelemeleri hesabında kat deplasmanları her mod için verilen spektrum eğrisi ve azatma katsayılarıyla hesaplanmalı ve daha sonra birleştirilmelidir.
Veya yapının en büyük taban devrilme momenti 4B 2.5 de verildiği gibi her mod için hesaplanmalı ve 4B2.4 e gore birleştirilmelidir.
Kullanıcı avatarı
Ismail Hakki Besler
 
Mesajlar: 860
Kayıt: 15 Eki 2008, 11:00
Konum:


Dön Betonarme Tasarım için Sıkça Sorulan Sorular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir