Göreli kat ötelemesi sorunu ide v10

Re: Göreli kat ötelemesi sorunu ide v10

Mesajgönderen ilkimenhg » 26 Kas 2020, 11:08

Çok teşekkür ederim Ünver Bey. Duvarlarda 4.9.1.3.b seçeneğini tercih ettiğimde göreli kat ötelemesi problemini çözdüm. Şimdi döşemelerde sehim hatası ve radye döşemede donatı yetersiz hatası veriyor. Bunlar için ne gibi çözüm yolları üretebiliriz. Özellikle sehim hatası için ne yapmak gerekli .Tekrar teşekkür ederim.

https://we.tl/t-i2D2wg4OUH
ilkimenhg

Mesajgönderen unver » 26 Kas 2020, 12:15

Merhaba
Önerilerim:
ilkimenhg yazdı:Çok teşekkür ederim Ünver Bey. Duvarlarda 4.9.1.3.b seçeneğini tercih ettiğimde göreli kat ötelemesi problemini çözdüm. Şimdi döşemelerde sehim hatası ve radye döşemede donatı yetersiz hatası veriyor. Bunlar için ne gibi çözüm yolları üretebiliriz. Özellikle sehim hatası için ne yapmak gerekli .Tekrar teşekkür ederim.

--TS500 göre döşemelerinizde sehim hesabı yapmayı gerektirecek durum yok, döşemelerin tamamında sehim kontrolünü kaldırabilirsiniz,
--3. kat tavanı döşemeleri düzenlendi,
--Radye ilave donatısını Q16/8 yaparsanız hata vermiyor.
Proje ekte.

Ünver ÖZCAN
https://we.tl/t-XJaWyjJnMU
unver

Mesajgönderen ilkimenhg » 13 Ara 2020, 18:01

Ünver Bey çok teşekkür ederim. Projemi tamamladım ancak merdivenlerin mesnet koşullarını belirlediğim zaman raporda yine hata veriyor. Merdivenleri hesaba dahil etmek, yapıyla birlikte çözmek illa gerekir mi acaba? Aşağıda merdivenlerimi mesnetlemeden önceki halini yolluyorum.
https://we.tl/t-KTuurDvXaC
ilkimenhg

Mesajgönderen unver » 13 Ara 2020, 20:52

Merhaba
ilkimenhg yazdı:Projemi tamamladım ancak merdivenlerin mesnet koşullarını belirlediğim zaman raporda yine hata veriyor. Merdivenleri hesaba dahil etmek, yapıyla birlikte çözmek illa gerekir mi acaba? Aşağıda merdivenlerimi mesnetlemeden önceki halini yolluyorum.

Önerilerim;
Merdiveni yapı ile birlikte çözmezseniz merdiven yüklerini elle hesaplayıp döşeme/kiriş/perde/kolon/temel üzerine yükleri girmelisiniz.
Bunu yapasıya kadar modellemeyi ve mesnetlemeyi doğru yaparak, yarı rijit diyaframlı olarak, (yapılmış durumda) yapıyı deprem anında bütün elemanları ile birlikte çözmek daha doğru ve mantıklı.
Merdiveni mesnetlediğiniz zaman 1. bodrum kat S10-S11 kolonlarında (B) hatası veriyor. Kolonların ebatlarında küçük düzeltmeler yaptığımızda hata vermiyor.
Proje ekte.

Ünver ÖZCAN
https://we.tl/t-NyhXR6kyQJ
unver

Mesajgönderen ilkimenhg » 13 Ara 2020, 23:21

Çok teşekkür ederim Ünver Bey. Bilginize, elinize, emeğinize sağlık.
ilkimenhg

Mesajgönderen pnsln » 22 Ara 2020, 19:25

Öncelikle İyi çalışmalar. Üzerinde çalıştığım proje çelik çatılı bir yapı, çatı yüklerini tanımladım. Döşeme olmayacak ve asma tavan kullanılacak ancak raporda ben de aynı hatayı alıyorum göreli kat ötelemesi yüksek, sistem rijitliğini artırın diye. Kesitleri artırsam da çözemedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Eklentiler
Analiz.ide10
(1.88 MiB) 46 kere indirildi
pnsln

Mesajgönderen pnsln » 23 Ara 2020, 10:13

pnsln yazdı:Öncelikle İyi çalışmalar. Üzerinde çalıştığım proje çelik çatılı bir yapı, çatı yüklerini tanımladım. Döşeme olmayacak ve asma tavan kullanılacak ancak raporda ben de aynı hatayı alıyorum göreli kat ötelemesi yüksek, sistem rijitliğini artırın diye. Kesitleri artırsam da çözemedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

bana yardımcı olabilecek kimse yok mu çıkamadım içinden :cry:
pnsln

Mesajgönderen Levent Özpak » 23 Ara 2020, 11:37

pnsln yazdı:
pnsln yazdı:Öncelikle İyi çalışmalar. Üzerinde çalıştığım proje çelik çatılı bir yapı, çatı yüklerini tanımladım. Döşeme olmayacak ve asma tavan kullanılacak ancak raporda ben de aynı hatayı alıyorum göreli kat ötelemesi yüksek, sistem rijitliğini artırın diye. Kesitleri artırsam da çözemedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Merhaba,
Yapınızda diyafram ve çerçeve oluşumu yok. Zemin sınıfı ZD. Görlei kat öteleme değerlerinin büyük çıkması normal.
Göreli kat öteleme sorunu olası çözümleri için aşağıdaki link incelenebilir.
https://idecad.atlassian.net/wiki/spaces/IBB/pages/836438589/G+reli+kat+telemesi+y+ksek+sistem+rijitli+ini+artt+r+n
Yerinde uygulanması koşuluyla Analiz ayarlarındaki "Cephe elemanları esnek bağlantılarla bağlı veya dolgu duvarlar bağımsız" opsiyonu değerlendirilebilir. TBDY 2018 Bilgilendirme Eki 4C yi inceleyebilirsiniz.
Eklentiler
4.9.1.3.b).png
4.9.1.3.b).png (38.38 KiB) 688 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
Levent Özpak

Mesajgönderen pnsln » 23 Ara 2020, 13:44

Levent Özpak yazdı:
pnsln yazdı:

Merhaba,
Yapınızda diyafram ve çerçeve oluşumu yok. Zemin sınıfı ZD. Görlei kat öteleme değerlerinin büyük çıkması normal.
Göreli kat öteleme sorunu olası çözümleri için aşağıdaki link incelenebilir.
https://idecad.atlassian.net/wiki/spaces/IBB/pages/836438589/G+reli+kat+telemesi+y+ksek+sistem+rijitli+ini+artt+r+n
Yerinde uygulanması koşuluyla Analiz ayarlarındaki "Cephe elemanları esnek bağlantılarla bağlı veya dolgu duvarlar bağımsız" opsiyonu değerlendirilebilir. TBDY 2018 Bilgilendirme Eki 4C yi inceleyebilirsiniz.

cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim, bu koşulu uygulamadan ve bir kaç kolon boyutunda değişiklik yapmadan sorunu çözmenin bir yolu olmayacak sanırım. İlginize teşekkür ederim. İyi çalışmalar :)
pnsln

Mesajgönderen meric54 » 25 Oca 2021, 16:12

ze grubu zeminde çözülmüş bir proje var mı:) idecad olarak paylaşırsanız seviniriz. TAMAMEN BİTİŞİK
meric54

Mesajgönderen cenksonmez » 21 Şub 2021, 17:39

meric54 yazdı:ze grubu zeminde çözülmüş bir proje var mı:) idecad olarak paylaşırsanız seviniriz. TAMAMEN BİTİŞİK

zor
cenksonmez

Önceki

Dön Betonarme Tasarım için Sıkça Sorulan Sorular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir